Azərbaycanda bu universitetdə yoxlamalar aparılıb - RƏSMİ
Qurumdan bildirilib ki, audit Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatası tərəfindən 2025-ci ilin İş Planına əsasən aparılıb.
Lakin proses yalnız bir universitetlə məhdudlaşmayacaq. Əldə olunan məlumata görə, bu, ali təhsil müəssisələrində şəffaflığın yoxlanılması üçün başladılan genişmiqyaslı monitorinqin ilk addımıdır. AzMİU-dan sonra növbəti aylarda digər dövlət universitetlərində də maliyyə yoxlamalarının və dövlət vəsaitlərinin istifadəsi ilə bağlı auditlərin aparılması gözlənilir.
Ekspertlər hesab edir ki, bu audit dalğası universitetlərin büdcə xərcləmələrindəki boşluqları üzə çıxarmaq və maliyyə intizamını gücləndirmək məqsədi daşıyır.

В Азербайджанском университете архитектуры и строительства проведён аудит
В ведомстве отметили, что аудит был проведён Счётной палатой Азербайджанской Республики в соответствии с Планом работ на 2025 год.
При этом процесс не ограничится только одним университетом. По имеющейся информации, данная проверка является первым этапом масштабного мониторинга, начатого с целью оценки уровня прозрачности в высших учебных заведениях. После АзМИУ в ближайшие месяцы ожидается проведение финансовых проверок и аудитов использования государственных средств и в других государственных университетах.
Эксперты считают, что эта волна аудитов направлена на выявление пробелов в бюджетных расходах вузов и усиление финансовой дисциплины.