"Apple" "Siri" səs köməkçisi üçün əsaslı bir yeniləmə hazırlayır və bu, onu tam hüquqlu süni intellekt çatbotuna çevirəcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Bloomberg"in məlumatına görə, layihə "Campos" daxili kod adı altında hazırlanır və "Apple" ekosistemindəki bütün əsas cihazlara dərin inteqrasiya olunmuş ilk belə həll olacaq.
Yeni xidmət "iPhone", "iPad" və "Mac"a inteqrasiya olunacaq və mövcud "Siri" interfeysini effektiv şəkildə əvəz edəcək. "Campos" ilə qarşılıqlı əlaqə tanış ssenariləri saxlayacaq: "Siri" səs əmrindən istifadə etmək və ya cihazdakı yan düyməni basıb saxlamaq.
"Campos" həm səsli, həm də mətnli ünsiyyəti dəstəkləyəcək və tam hüquqlu dialoqları dəstəkləyəcək. Funksionallıq baxımından həll, kontekstual cavablar və tək bir sorğu daxilində davamlı söhbətlər daxil olmaqla, ChatGPT və "Google Gemini" ilə müqayisə edilə bilər.
iOS 26.4-də gözlənilən növbəti "Siri" yeniləməsi ara addım olacaq: ekrandakı məzmun təhlilini, veb axtarışını və şəxsi məlumatların idarə edilməsini təkmilləşdirəcək, lakin köməkçini tam hüquqlu çatbota çevirməyəcək. "Campos"un əsas versiyası iyun ayında WWDC-də təqdim olunacaq və sentyabr ayında iOS 27, iPadOS 27 və macOS 27 ilə birlikdə satışa çıxarılması planlaşdırılır.

«Apple» готовит революцию в «Siri»: голосовой помощник превратится в умного чат-бота
«Apple» готовит масштабное обновление голосового помощника «Siri», которое превратит его в полноценного чат-бота на базе искусственного интеллекта.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на «Bloomberg», проект разрабатывается под внутренним кодовым названием «Campos» и станет первым таким решением с глубокой интеграцией во все основные устройства экосистемы «Apple».
Новый сервис будет интегрирован в «iPhone», «iPad» и «Mac», эффективно заменяя текущий интерфейс «Siri». Взаимодействие с «Campos» сохранит привычные сценарии: использование голосовых команд «Siri» или удержание боковой кнопки на устройстве.
«Campos» будет поддерживать как голосовое, так и текстовое общение, а также полноценные диалоги. По функционалу решение можно сравнить с ChatGPT и «Google Gemini», включая контекстуальные ответы и непрерывные беседы в рамках одного запроса.
Предстоящее обновление «Siri» в iOS 26.4 станет промежуточным этапом: оно улучшит анализ содержимого на экране, веб-поиск и управление личными данными, но не превратит помощника в полноценного чат-бота. Основная версия «Campos» будет представлена в июне на WWDC и планируется к выпуску в сентябре вместе с iOS 27, iPadOS 27 и macOS 27.