AMB rəsmisi istehlak kreditləri üzrə yeni tənzimləmələri şərh edib
Mərkəzi Bank tərəfindən təsdiqlənən yeni qaydalara əsasən, vətəndaşlara məsafədən istehlak krediti götürməyə və kredit limitini artırmağa könüllü məhdudiyyət (özünəqadağa) tətbiq etmək imkanı yaradılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Trend-ə müsahibəsində Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) Bazar Davranışlarının Tənzimlənməsi departamentinin direktoru Tamerlan Əliyev deyib.
O, sözügedən dəyişikliklərin əsas məqsədindən, eləcə də istehlakçılar üçün yeni imkanlardan danışıb və bu kimi digər məsələrlə bağlı sualları cavablandırıb.
"Məlumdur ki, qlobal səviyyədə rəqəmsallaşma proseslərinin sürətli inkişafı ilə kibertəhdidlərin miqyası və dinamikasında da artım müşahidə olunur. Təəssüf ki, bəzi hallarda dələduzlar müştərinin hesabına giriş əldə etdikdən sonra müştəri hesablarında olan vəsaitlərlə kifayətlənmir və onun adından məsafədən kreditin də rəsmiləşdirilməsinə cəhd edirlər. 1 oktyabr 2026-cı il tarixindən etibarən qüvvəyə minəcək yeni dəyişikliklərin əsas məqsədi də məhz belə halların, həmçinin düşünülməmiş maliyyə qərarlarından qaynaqlanan risklərin qarşısını almaqdır. Beynəlxalq təcrübədə bir sıra ölkələrdə bu kimi risklərin qarşısını almaq üçün məsafədən kreditlərin verilməsinə özünəqadağa mexanizmi tətbiq olunur.
Ümumilikdə qəbul edilmiş dəyişikliklərin əsas hədəfi məsafədən kreditləşmə zamanı istehlakçıların maraqlarının və təhlükəsizliyinin daha etibarlı şəkildə qorunması, risklərin daha məsuliyyətli idarə edilməsi və bu sahədə əlavə qabaqlayıcı müdafiə mexanizmlərinin yaradılmasıdır", - deyə Tamerlan Əliyev bildirib.
AMB rəsmisi dəyişikliklərin istehlakçılar üçün yeni imkanlarından da bəhs edib:
"Banklarda kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası”na və “Bank olmayan kredit təşkilatlarında kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası”na edilən dəyişikliklərə əsasən, vətəndaşlara öz adına məsafədən istehlak krediti rəsmiləşdirilməsinə və ya kredit limitinin artırılmasına könüllü qadağa tətbiq etmək imkanı yaradılacaq. Vətəndaşlar özünəqadağanı istənilən bir və ya bir neçə kredit təşkilatına (banka və ya bank olmayan kredit təşkilatına), istərsə də ölkə üzrə bütün kredit təşkilatlarına tətbiq edə biləcəklər. Bu da, öz növbəsində, şəxsi məlumatlardan qanunsuz istifadə nəticəsində yarana biləcək riskləri əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa töhfə verəcək".
O vurğulayıb ki, yeni qaydalar yalnız məsafədən bağlanılan istehlak kreditlərinə, eləcə də mövcud istehlak kreditləri üzrə kredit limitlərinin məsafədən artırılmasına şamil edilir:
"Həmin qaydalar vətəndaşın kredit təşkilatına fiziki şəkildə müraciət etməsi yolu ilə rəsmiləşdirilən kreditlərə münasibətdə şamil edilmir. Yəni məsafədən verilən istehlak kreditlərinə özünəqadağanı tətbiq etmiş vətəndaşlar həmin qadağanı aradan qaldırmadan kredit təşkilatlarına yaxınlaşaraq istehlak kreditlərindən faydalana biləcəklər".
T. Əliyev qeyd edib ki, məsafədən kreditlərin verilməsinə özünəqadağa mexanizmi iki formada tətbiq edilə bilər:
"Birinci halda vətəndaşlar istənilən kredit təşkilatına müraciət edərək yalnız həmin təşkilat üzrə qadağanı tətbiq edə biləcək. Bu halda qadağa vətəndaşın həmin kredit təşkilatında fiziki iştirakı, gücləndirilmiş elektron imzası və ya gücləndirilmiş müştəri autentifikasiyası yolu ilə təqdim etdiyi yazılı müraciəti əsasında aradan qaldırıla bilər.
İkinci halda isə vətəndaşlar Azərbaycan Kredit Bürosunun elektron platforması (Findoc.az) və ya mobil tətbiqi üzərindən sorğu yerləşdirməklə eyni anda bütün kredit təşkilatlarında onların adına məsafədən kredit rəsmiləşdirilməsinə qadağa tətbiq edə biləcəklər. Bu növ özünəqadağa yalnız Azərbaycan Kredit Bürosuna qeyd olunan kanallardan biri ilə vətəndaşın müraciəti əsasında ləğv edilə bilər. Qeyd edək ki, bu halda özünəqadağanın aradan qaldırılması 24 saatdan sonra qüvvəyə minəcək".
AMB rəsmisinin sözlərinə görə, yeni qaydalara əsasən, kredit təşkilatları məsafədən istehlak krediti verməzdən və ya kredit limitini artırmazdan əvvəl, ilk növbədə, müştərinin özünəqadağanı tətbiq edib-etmədiyini yoxlamalıdırlar:
"Bu məqsədlə həm kredit təşkilatının öz informasiya sistemlərində mövcud məlumatlardan, həm də kredit bürosunun informasiya sistemindən istifadə olunmalıdır. Azərbaycan Kredit Bürosu bu prosesdə mərkəzləşdirilmiş məlumat bazası rolunu oynayaraq vətəndaşın tətbiq etdiyi qadağanın bütün bazar iştirakçıları tərəfindən nəzərə alınmasına imkan yaradacaq".
T. Əliyev eyni zamanda kredit təşkilatlarının qanunvericiliyin tələblərini pozaraq özünəqadağa tətbiq etmiş şəxsə məsafədən kredit verərsə və ya kredit limitini artırarsa, bunun hüquqi nəticəsindən də danışıb. O bildirib ki, yeni qaydalar bu kimi hallarda istehlakçının hüquqlarının qorunması üçün konkret müdafiə mexanizmi müəyyən edir:
"Belə ki, kredit müqaviləsinə, tətbiq edilmiş qadağaya baxmayaraq, istehlakçıya məsafədən kredit verilməsi və ya onun kredit limitinin artırılması hallarında borclunun verilmiş kredit üzrə öhdəlikdən azad edilməsini nəzərdə tutan müddəa daxil edilməlidir. Bu yanaşma kredit təşkilatlarının məsuliyyətini artırır və onların müəyyən edilmiş prosedurlara ciddi əməl etmələrini stimullaşdırır".
Tamerlan Əliyevin sözlərinə görə, özünəqadağa mexanizmi könüllü xarakter daşıyır:
"Hər bir vətəndaş öz ehtiyacları və risk qiymətləndirməsi əsasında bu imkandan yararlanmaqda sərbəstdir. Bununla belə, kiberdələduzluq risklərindən əlavə qorunmaq istəyən şəxslər, yaşlı vətəndaşlar, rəqəmsal xidmətlərdən daha az yararlanan istifadəçilər, eləcə də şəxsi məlumatlarının təhlükəsizliyi ilə bağlı əlavə ehtiyat tədbirləri görmək istəyən istehlakçılar üçün bu alət xüsusilə faydalı ola bilər. Ümumilikdə, bu mexanizmin məqsədi vətəndaşlara öz maliyyə təhlükəsizliklərini idarə etmək üçün əlavə seçim və müdafiə imkanı təqdim etməkdir. Müasir rəqəmsal maliyyə ekosistemində belə alətlər istehlakçıların hüquqlarının qorunması baxımından mühüm müdafiə mexanizmlərindən birinə çevrilib".
AMB rəsmisi bildirib ki, gözləmə müddəti deyildikdə kreditin rəsmiləşdirilməsi ilə kredit məbləğinin müştərinin hesabına mədaxil edilməsi arasındakı müddət nəzərdə tutulur. O vurğulayıb ki, gözləmə müddəti yalnız məsafədən rəsmiləşdirilən və ya limiti artırılan istehlak kreditlərinə tətbiq edilir:
"Gözləmə müddətinin tətbiqi, ilk növbədə, özünəqadağa tətbiq etməyən vətəndaşların adından dələduzlar tərəfindən məsafədən kredit rəsmiləşdirilməsi cəhdlərinin qarşısının alınmasına yönəlmiş əlavə təhlükəsizlik tədbiridir. Əgər gün ərzində məsafədən verilən və ya artırılan vəsaitin məbləği minimum əməkhaqqının iki mislinədək olduqda, vəsait 2 saat sonra, məbləğ bu həddi aşdıqda isə 24 saat sonra müştərinin hesabına mədaxil ediləcək. Bu müddət ərzində istehlakçı əməliyyatı diqqətlə nəzərdən keçirə, şübhəli hal aşkar etdikdə kredit təşkilatı ilə dərhal əlaqə saxlaya və mümkün risklərin qarşısını ala bilər.
Bununla yanaşı, gözləmə müddəti impulsiv (ani) maliyyə qərarlarının və alışların, habelə emosional təsir altında qəbul edilən borclanma davranışlarının qarşısını almaq məqsədini də daşıyır. Təcrübə göstərir ki, bəzi hallarda istehlakçılar marketinq kampaniyalarının cəlbediciliyi, ani ehtiyaclar və ya psixoloji amillərin təsiri ilə kredit götürmək barədə qərar qəbul edirlər. Gözləmə müddəti vətəndaşa kreditin həqiqətən zəruri olub-olmadığını düşünmək, alternativ variantları nəzərdən keçirmək və izafi borclanmadan qorunmaq imkanı yaradır. Beləliklə, bu müddət həm fırıldaqçılıqdan, həm də istehlakçının özünün kifayət qədər düşünülməmiş maliyyə qərarlarından qaynaqlanan risklərini azaldaraq daha məsuliyyətli kreditləşmə prosesinə şərait yaradır".

Согласно новым правилам, утверждённым Центральным банком, гражданам будет предоставлена возможность добровольно ограничить оформление дистанционных потребительских кредитов и увеличение кредитного лимита на своё имя.
Как сообщает Valyuta.az, об этом в интервью Trend заявил директор Департамента регулирования рыночного поведения Центрального банка Азербайджана Тамерлан Алиев.
Он рассказал об основных целях нововведений, новых возможностях для потребителей и ответил на другие вопросы, связанные с изменениями.
По словам Алиева, стремительное развитие цифровизации во всём мире сопровождается ростом масштабов и динамики киберугроз.
«К сожалению, в некоторых случаях мошенники, получив доступ к счёту клиента, не ограничиваются находящимися на нём средствами и пытаются дистанционно оформить кредит от его имени. Основная цель изменений, которые вступят в силу с 1 октября 2026 года, заключается именно в предотвращении подобных случаев, а также рисков, связанных с необдуманными финансовыми решениями. В международной практике в ряде стран для предотвращения таких рисков применяется механизм самозапрета на выдачу дистанционных кредитов.
В целом главная цель принятых изменений — более надёжная защита интересов и безопасности потребителей при дистанционном кредитовании, более ответственное управление рисками и создание дополнительных превентивных механизмов защиты», — заявил Тамерлан Алиев.
Представитель ЦБА также рассказал о новых возможностях для потребителей.
«Согласно изменениям в Правила управления кредитными рисками в банках и Правила управления кредитными рисками в небанковских кредитных организациях, граждане смогут добровольно запретить оформление дистанционного потребительского кредита или увеличение кредитного лимита на своё имя.
Граждане смогут установить самозапрет как в одной или нескольких кредитных организациях — банках или небанковских кредитных организациях, — так и сразу во всех кредитных организациях страны. Это позволит существенно снизить риски, связанные с незаконным использованием персональных данных», — отметил он.
Алиев подчеркнул, что новые правила распространяются только на дистанционно оформляемые потребительские кредиты, а также на дистанционное увеличение лимита по уже существующим потребительским кредитам.
«Эти правила не распространяются на кредиты, оформляемые при личном обращении гражданина в кредитную организацию. То есть гражданин, установивший самозапрет на дистанционные потребительские кредиты, сможет обратиться в кредитную организацию лично и оформить кредит, не отменяя запрет», — пояснил он.
По словам Тамерлана Алиева, механизм самозапрета на выдачу дистанционных кредитов можно будет применять в двух формах.
«В первом случае гражданин сможет обратиться в любую кредитную организацию и установить запрет только в отношении этой организации. Такой запрет можно будет отменить на основании письменного заявления, поданного при личном присутствии в кредитной организации, с использованием усиленной электронной подписи или усиленной аутентификации клиента.
Во втором случае гражданин сможет через электронную платформу Азербайджанского кредитного бюро Findoc.az или мобильное приложение одновременно запретить оформление дистанционных кредитов на своё имя во всех кредитных организациях. Такой самозапрет можно будет отменить только на основании обращения гражданина в Азербайджанское кредитное бюро через один из указанных каналов. При этом отмена запрета вступит в силу через 24 часа», — сообщил он.
Представитель ЦБА отметил, что согласно новым правилам кредитные организации перед выдачей дистанционного потребительского кредита или увеличением кредитного лимита прежде всего должны будут проверить, установил ли клиент самозапрет.
«Для этого необходимо использовать как данные, имеющиеся в информационных системах самой кредитной организации, так и сведения из информационной системы кредитного бюро. Азербайджанское кредитное бюро будет выполнять роль централизованной базы данных, позволяя всем участникам рынка учитывать установленный гражданином запрет», — сказал Алиев.
Он также рассказал о правовых последствиях в случае, если кредитная организация, нарушив требования законодательства, выдаст дистанционный кредит человеку, установившему самозапрет, или увеличит его кредитный лимит.
По словам Алиева, новые правила предусматривают конкретный механизм защиты прав потребителя.
«В кредитный договор должно быть включено положение, освобождающее заёмщика от обязательств по выданному кредиту, если дистанционный кредит был оформлен или кредитный лимит увеличен вопреки действующему самозапрету. Такой подход повышает ответственность кредитных организаций и стимулирует их строго соблюдать установленные процедуры», — подчеркнул он.
Тамерлан Алиев также отметил, что механизм самозапрета носит добровольный характер.
«Каждый гражданин вправе воспользоваться этой возможностью исходя из собственных потребностей и оценки рисков. Этот инструмент может быть особенно полезен людям, желающим дополнительно защититься от кибермошенничества, пожилым гражданам, пользователям, которые реже пользуются цифровыми услугами, а также потребителям, стремящимся принять дополнительные меры для защиты персональных данных.
В целом цель механизма — предоставить гражданам дополнительный выбор и инструмент защиты для управления собственной финансовой безопасностью. В современной цифровой финансовой экосистеме такие решения становятся одним из важных механизмов защиты прав потребителей», — заявил он.
Представитель ЦБА также объяснил, что под периодом ожидания понимается время между оформлением кредита и зачислением кредитной суммы на счёт клиента. Он подчеркнул, что период ожидания будет применяться только к дистанционно оформленным потребительским кредитам или к дистанционному увеличению их лимита.
«Введение периода ожидания прежде всего является дополнительной мерой безопасности, направленной на предотвращение попыток мошенников оформить дистанционный кредит от имени граждан, не установивших самозапрет.
Если сумма дистанционно выданных или увеличенных в течение дня средств составляет не более двукратного размера минимальной заработной платы, деньги будут зачислены на счёт клиента через 2 часа. Если сумма превышает этот порог, зачисление будет произведено через 24 часа.
В течение этого времени потребитель сможет внимательно проверить операцию, при обнаружении подозрительной активности немедленно связаться с кредитной организацией и предотвратить возможные риски.
Кроме того, период ожидания призван снизить количество импульсивных финансовых решений и покупок, а также случаев заимствования под влиянием эмоций. Практика показывает, что иногда потребители принимают решение о кредите под воздействием привлекательных маркетинговых кампаний, сиюминутных потребностей или психологических факторов.
Период ожидания даёт гражданину возможность обдумать, действительно ли кредит необходим, рассмотреть альтернативы и избежать чрезмерной долговой нагрузки. Таким образом, он снижает риски как мошенничества, так и недостаточно продуманных финансовых решений самого потребителя, создавая условия для более ответственного кредитования»,** — заключил Тамерлан Алиев.