300 dollarlıq gömrük limiti dəyişəcək?
Elektron ticarət üzrə aylıq 300 dollarlıq limit saxlanılır, baxmayaraq ki, bir çox ölkələrdə bu güzəştlər azaldılıb.
Valyuta.az "Modern.az"a istinadən xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclasında Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov deputatların suallarını cavablandırarkən deyib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda vətəndaşların şəxsi istifadə üçün elektron ticarət vasitəsilə gətirdiyi mallara tətbiq olunan aylıq 300 dollarlıq limit qüvvədə qalır və bu məsələnin dəyişdirilməsi gündəmdə deyil.
Komitə sədri qeyd edib ki, qonşu ölkələrdə, o cümlədən Türkiyə, Avropa və Rusiya kimi ölkələrdə son dövrlər bu sahədə güzəştlər azaldılıb və ya məhdudiyyətlər tətbiq olunub. Buna baxmayaraq, Azərbaycanda sosial yanaşma qorunur və vətəndaşlar hər ay 300 dollar həcmində malları kumulyativ şəkildə il ərzində ölkəyə gətirə bilirlər.
Şahin Bağırov bildirib ki, hazırda Azərbaycanda 1 milyon 200 mindən çox insan elektron ticarətlə məşğuldur. Son 25 il ərzində isə bu sahə üzrə 18 milyondan çox bəyannamə təqdim olunub. Əvvəllər elektron ticarətlə məşğul olanların sayı təxminən 500 min nəfər idi ki, bu da son illərdə ciddi artımın olduğunu göstərir.

Месячный лимит в размере 300 долларов на электронную торговлю сохраняется, несмотря на то, что во многих странах эти преференции были сокращены.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Modern.az, об этом на заседании Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Milli Məclis заявил председатель Государственного таможенного комитета Шахин Багиров, отвечая на вопросы депутатов.
По его словам, в Азербайджане сохраняется действующий месячный лимит в 300 долларов на товары, ввозимые гражданами для личного пользования через электронную торговлю, и вопрос о его изменении не стоит на повестке дня.
Глава комитета отметил, что в соседних странах, включая Турцию, Европу и Россию, недавно были сокращены льготы в этой сфере или введены ограничения. Тем не менее, в Азербайджане сохраняется социальный подход, и граждане могут ежемесячно в совокупности ввозить товары на сумму до 300 долларов на протяжении всего года.
Шахин Багиров сообщил, что в Азербайджане в настоящее время более 1,2 миллиона человек занимаются электронной торговлей. За последние 25 лет было подано свыше 18 миллионов деклараций в этой области. Ранее количество занимающихся электронной торговлей составляло около 500 тысяч, что свидетельствует о значительном росте в последние годы.