Təkmilləşdirmə nəticəsində Azərbaycanda gömrük siyasətinin strateji baxışı bir neçə əsas istiqamətdə formalaşacaq və daha səmərəli fəaliyyət göstərəcək.
Valyuta.az "Modern.az"a xəbər verir ki, bu sözləri Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov “Gömrük-Biznes Forumu 2025: Dialoq və Etimad” adlı tədbirdə çıxışı zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, aparılan islahatlarla ticarət prosedurlarının optimallaşdırılması və sərhəd-keçid sisteminin modernləşdirilməsi prioritet olaraq saxlanılmalıdır.
“Rəqəmsal həllərin tətbiqi və prosedurların azaldılması əməliyyatların sürətlənməsinə şərait yaradacaq, ölkənin qlobal ticarət zəncirinə daha çevik inteqrasiyasını təmin edəcək. Qeyri-qanuni dövriyyə ilə mübarizə, subyektivlik risklərinin azaldılması və biznes mühitində bərabər rəqabət şəraitlərinin təmin olunması gələcəkdə də prioritet olmalıdır. İnsan kapitalının inkişafı, data əsaslı qərar qəbul etmə, "yaşıl gömrük" təşəbbüsləri və rəqəmsal transformasiya müasir idarəetmənin əsas elementləri olaraq qalacaq. Növbəti mərhələdə gömrük və biznes münasibətlərinin tənzimlənməsi sahəsində əsas prioritet "Etibarlı Tərəfdaşlığın" vicdanlı sahibkarların dəstəklənməsi olmalıdır. Vicdanlı sahibkarlara hərtərəfli dəstək və xüsusi diqqət göstərilməlidir. Eyni zamanda, qanunsuz əməliyyatlara qarşı təbii ki, sərt tədbirlər tətbiq edilməli və bazarın etibarlılığı artırılmalıdır. Bu yanaşma Azərbaycanın gömrük-logistika sistemini yüksək etimada malik və sahibkaryönümlü institusional modelə çevirəcək”, - deyə Ş.Mövsümov əlavə edib.

В результате усовершенствований в Азербайджане стратегический взгляд на таможенную политику будет сформирован в нескольких основных направлениях и будет функционировать более эффективно.
Об этом сообщил Valyuta.az со ссылкой на Modern.az помощник Президента Азербайджана, руководитель отдела экономических вопросов и политики инновационного развития Администрации Президента Шахмар Мовсумов в ходе выступления на мероприятии «Таможенно-бизнес форум 2025: Диалог и доверие».
По его словам, приоритетом должно оставаться оптимизация торговых процедур и модернизация системы пересечения границ в рамках проводимых реформ.
«Применение цифровых решений и сокращение процедур создадут условия для ускорения операций, обеспечат более гибкую интеграцию страны в глобальную торговую цепочку. Борьба с нелегальной оборотом, снижение рисков субъективности и обеспечение равных конкурентных условий в деловой среде должны оставаться приоритетами в будущем. Развитие человеческого капитала, принятие решений на основе данных, инициативы «зеленой таможни» и цифровая трансформация останутся основными элементами современного управления. На следующем этапе основным приоритетом в регулировании отношений между таможней и бизнесом должен стать «Надежный партнер», поддержка добросовестных предпринимателей. Добросовестным предпринимателям должна быть оказана всесторонняя поддержка и уделено особое внимание. В то же время, естественно, должны применяться жесткие меры против незаконных операций, и должна повышаться надежность рынка. Такой подход превратит таможенно-логистическую систему Азербайджана в институциональную модель с высоким доверием и ориентированную на предпринимательство», — добавил Ш.Мовсумов.