“Məlhəm” Hospitalında qanunsuz mayalanma aparılıb - Direktor cəzalandırıldı
Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzi "Məlhəm Beynəlxalq Hospital”da plandankənar (növbədənkənar) yoxlama aparıb.
Valyuta.Az qaynarinfo-ya istinadla xəbər verir ki, yoxlama zamanı xəstəxanada lisenziyada nəzərdə tutulmayan ginekoloji xidmət – ekstrakorporal mayalanma (IVF) üzrə fəaliyyət göstərilməsi faktı aşkar olunub.
Aparılan yoxlamanın nəticəsinə əsasən, "Məlhəm Beynəlxalq Hospital” MMC-nin direktoru və qanuni təmsilçisi Əlizadə Fuad Qədim oğlu barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 215.1-ci maddəsi ilə inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilərək iş məhkəməyə göndərilib.
Məhkəmənin qərarı ilə F. Əlizadə qeyd olunan maddə üzrə təqsirli bilinib və 6 000 manat məbləğində cərimə olunub.
Qeyd edək ki, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 215.1-ci maddəsinə əsasən, lisenziyada göstərilməyən tibbi xidmətlərin həyata keçirilməsinə görə fiziki şəxslər 300–500 manat, vəzifəli şəxslər 800–1 000 manat, hüquqi şəxslər isə 6 000–8 000 manat məbləğində cərimə edilir.

В «Məlhəm» Hospital выявлено незаконное проведение ЭКО: директор оштрафован
Аналитико-экспертный центр Министерства здравоохранения провёл внеплановую (дополнительную) проверку в «Məlhəm Beynəlxalq Hospital».
Как передаёт Valyuta.az со ссылкой на Qaynarinfo, в ходе проверки в больнице был выявлен факт оказания гинекологической услуги — экстракорпорального оплодотворения (ЭКО, IVF), не предусмотренной выданной лицензией.
По результатам проверки в отношении директора и законного представителя ООО «Məlhəm Beynəlxalq Hospital» Фуада Кедим оглы Ализаде был составлен протокол об административном правонарушении по статье 215.1 Кодекса об административных правонарушениях, после чего дело направлено в суд.
Решением суда Фуад Ализаде был признан виновным по указанной статье и оштрафован на 6 000 манатов.
Отмечается, что в соответствии со статьёй 215.1 Кодекса об административных правонарушениях за осуществление медицинских услуг, не указанных в лицензии, физические лица штрафуются на сумму от 300 до 500 манатов, должностные лица — от 800 до 1 000 манатов, юридические лица — от 6 000 до 8 000 манатов.