"Disney" "OpenAI" ilə üçillik lisenziya razılaşması imzalayaraq şirkətə 1 milyard dollar sərmayə yatırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, razılaşmaya əsasən, "Disney"in ikonik obrazları "OpenAI"nın süni intellekt əsaslı video istehsalı aləti olan “Sora”ya inteqrasiya ediləcək.
Əməkdaşlıq çərçivəsində “Sora” aləti “Disney”, “Marvel”, “Pixar” və “Star Wars” markalarına aid 200-dən çox obrazdan istifadə edərək, istifadəçi sorğularına əsaslanan qısa videolar yaratmaq imkanı əldə edəcək. Məzmun bazasına “Mikki Maus”, “Simba”, “Frozen” və “Toy Story” personajları, eləcə də “Marvel” və “Lucasfilm” kainatına aid animasiya və illüstrasiya obrazları daxildir. Razılaşma real aktyorların səsləri və oxşarlıqlarını əhatə etmir.
“Sora” vasitəsilə yaradılacaq bəzi seçilmiş qısa videoların “Disney+” platformasında yayımlanması da nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, "Disney OpenAI"nın API-lərindən istifadə edərək “Disney+” daxil olmaqla yeni məhsul və alətlər inkişaf etdirməyi planlaşdırır. Şirkət “ChatGPT”ni daxili istifadə üçün tətbiq etməyi də hədəfləyir.
Tərəflər süni intellektin məsuliyyətli istifadəsinə dair ortaq çərçivəni qəbul etdiklərini və istifadəçi təhlükəsizliyi ilə məzmun istehsalçılarının hüquqlarının qorunması istiqamətində birgə fəaliyyət göstərəcəklərini bəyan ediblər. Bu yanaşma, "Disney"in daha əvvəl bəzi generativ süni intellekt platformalarına qarşı əqli mülkiyyət pozuntusu səbəbilə hüquqi addımlar atması fonunda mühüm dəyişiklik kimi qiymətləndirilir.
“Sora” və “ChatGPT” vasitəsilə "Disney" obrazlarından istifadə olunaraq yaradılacaq fanat məzmunlarının 2026-cı ilin əvvəlində istifadəyə verilməsi gözlənilir. Razılaşma müvafiq korporativ təsdiqlər və yekun müqavilələrin imzalanmasından sonra tam qüvvəyə minəcək.

Компания "Disney" подписала трехлетнее лицензионное соглашение с "OpenAI" и инвестировала в компанию 1 миллиард долларов.
По информации Valyuta.az, согласно соглашению, культовые персонажи "Disney" будут интегрированы в инструмент для создания видео на базе искусственного интеллекта “Sora” от “OpenAI”.
В рамках сотрудничества инструмент “Sora” получит возможность создавать короткие видео на основе пользовательских запросов с использованием более 200 персонажей из брендов “Disney”, “Marvel”, “Pixar” и “Star Wars”. В базу контента войдут персонажи “Mickey Mouse”, “Simba”, “Frozen” и “Toy Story”, а также анимационные и иллюстрационные образы из вселенных “Marvel” и “Lucasfilm”. Соглашение не предусматривает использование голосов и сходств реальных актёров.
Некоторые избранные короткие видео, созданные с помощью “Sora”, планируется выпускать на платформе “Disney+”. Кроме того, "Disney" планирует разработать новые продукты и инструменты, используя API “OpenAI”, включая “Disney+”. Компания также намерена внедрить “ChatGPT” для внутреннего использования.
Стороны заявили о принятии совместной рамочной программы по ответственному использованию искусственного интеллекта и о намерении сотрудничать в области защиты безопасности пользователей и прав создателей контента. Этот подход рассматривается как значительное изменение в контексте того, что ранее "Disney" предпринимал юридические шаги против некоторых генеративных платформ искусственного интеллекта из-за нарушений интеллектуальной собственности.
Ожидается, что фанатский контент, созданный с использованием персонажей "Disney" через “Sora” и “ChatGPT”, станет доступным в начале 2026 года. Соглашение вступит в полную силу после соответствующих корпоративных утверждений и подписания окончательных контрактов.