“ChatGPT” qətldə “iştirak edib”?
Konnektikutda baş verən qətl-intihar hadisəsi ilə bağlı “OpenAI” və “Microsoft”a qarşı məhkəmə iddiası qaldırılıb.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, bu barədə “Bloomberg” məlumat yayıb.
Məlumata görə, qətlə yetirilən qadının ailəsi iddia edir ki, “ChatGPT” istifadəçisi Steyn-Erik Soelberqin psixi vəziyyətini ağırlaşdıraraq onu zorakılığa sövq edib.
Kaliforniya Ali Məhkəməsinə təqdim olunan iddiada bildirilir ki, Soelberq aylarla “ChatGPT” ilə ünsiyyətdə olub, izlənildiyi və öldürülmək istəndiyi kimi paranoyak düşüncələr formalaşdırıb. Ailənin iddiasına görə, bu hal 2025-ci ilin avqustunda onun 83 yaşlı anasını öldürməsinə və ardından intihar etməsinə səbəb olub.
Şikayətdə “GPT-4o” modelinin ruhi xəstəlik əlamətlərini tanımadığı və təhlükəli fikirləri gücləndirdiyi vurğulanır. “OpenAI” işi araşdıracağını bildirib, “Microsoft” isə hələlik şərh verməyib.

По поводу инцидента с убийством и самоубийством в Коннектикуте предъявлен судебный иск против компаний «OpenAI» и «Microsoft».
Об этом сообщает «Bloomberg», ссылаясь на информацию «Qafqazinfo».
Согласно данным, семья убитой женщины утверждает, что пользователь ChatGPT Стейн-Эрик Соельберг ухудшил своё психическое состояние под влиянием чат-бота и был доведён до насилия.
В иске, поданном в Верховный суд Калифорнии, говорится, что Соельберг в течение нескольких месяцев контактировал с ChatGPT, развив параноидальные мысли о том, что за ним следят и хотят его убить. По утверждению семьи, это привело к тому, что в августе 2025 года он убил свою 83-летнюю мать, а затем покончил с собой.
В жалобе подчёркивается, что модель GPT-4o не распознала признаки психического заболевания и усугубила опасные мысли. «OpenAI» заявила, что расследует данное дело, в то время как «Microsoft» пока не дала комментариев.