Bu şəxslər üçün sosial sığorta haqqı artırılır
Gələn il yanvarın 1-dən fərdi qaydada (muzdlu işçi cəlb etmədən) məşğul olan fiziki şəxslərin ödədiyi məcburi dövlət sosial sığorta haqları artırılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Sosial sığorta haqqında” qanuna təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Beləliklə, toy, şənlik və digər tədbirlərdə aparıcılıq, çalğıçılıq, rəqqaslıq, aşıqlıq, məzhəkəçilik və digər oxşar fəaliyyət növləri, eləcə də fərdi foto, audio-video xidmətləri (fotostudiyalar istisna olmaqla) sahəsində fəaliyyət göstərən şəxslər üçün sosial sığorta haqqı minimum aylıq əməkhaqqının 5 faizindən 8 faizinə qaldırılır.
Çəkməçi, pinəçi, bərbər, dərzi, saat, televizor, soyuducu və digər məişət cihazlarının təmiri, nəqqaşlıq emalatxanalarının fəaliyyəti, həmçinin ev qulluqçuları, dayələr, fərdi sürücülər, bağbanlar, aşpazlar, gözətçilər, ofisiantlar və fərdi baytarlar üçün məcburi dövlət sosial sığorta haqqı minimum aylıq əməkhaqqının 3 faizindən 5 faizinə yüksəldilir.
Bu fəaliyyət növləri ilə məşğul olan fiziki şəxslər üçün aylıq sosial sığorta haqqının məbləğinə tətbiq edilən əmsallar isə hazırkı kimi qalacaq. Başqa sözlə, bu fiziki şəxslər üçün aylıq sosial sığorta haqqının məbləği əmsallar tətbiq edilməklə müəyyən olunur.

В Азербайджане повышаются ставки соцстрахования для работников индивидуальных профессий
С 1 января следующего года увеличиваются ставки обязательных государственных социальных отчислений для физических лиц, занятых индивидуальной деятельностью без привлечения наёмных работников.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующие изменения в закон «О социальном страховании» обсуждались сегодня на заседании Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса.
Согласно законопроекту, для лиц, занимающихся деятельностью в сфере проведения свадеб, торжеств и других мероприятий — ведущих, музыкантов, танцоров, ашугов, юмористов и представителей аналогичных профессий, а также для тех, кто оказывает индивидуальные фото-, аудио- и видеосервисы (за исключением фотостудий), ставка обязательных социальных взносов увеличивается с 5 % до 8 % от размера минимальной месячной заработной платы.
Для сапожников, ремонтников обуви, парикмахеров, портных, мастеров по ремонту часов, телевизоров, холодильников и других бытовых приборов, художников-мастеров, а также домашних работников — нянь, частных водителей, садовников, поваров, охранников, официантов и ветеринаров, работающих самостоятельно, ставка соцстрахования повышается с 3 % до 5 % от минимальной месячной зарплаты.
Коэффициенты, применяемые к расчету ежемесячных социальных отчислений для этих категорий, останутся прежними. Таким образом, размер ежемесячного взноса будет определяться с учетом регионального коэффициента.