Ötən ilin elə bu ayı ölkə gündəmini zəbt edən rüşvətlə plastik cərrahiyəyə icazə verilməsi işi üzrə artıq məhkəmə istintaqı başlayıb. Qanunsuz tibbi fəaliyyətə şərait yaradılmasına görə Səhiyyə Nazirliyinin üç sabiq əməkdaşı - nazirliyin İnsan resursları, elm və təhsil şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləmiş Səidə Rüstəmova, həmin şöbənin baş mütəxəssis-böyük inspektoru olmuş Ruhiyyə Məhərrəmova və nazirliyin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin keçmiş akkreditasiya şöbəsinin müdiri Lətafət Cabbarova ittiham olunur. Onlar Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində cinayət məsuliyyətinə cəlb ediliblər.
“Qafqazinfo” məsələnin hələ də gündəmdə qalmasını nəzərə alaraq cinayətin necə həyata keçirildiyini və kimlərdən rüşvət alındığını öyrənib. Xəbərin davamında rüşvət qarşılığında tibbi fəaliyyətə buraxılan həkimlərin adlarını tək-tək təqdim edəcəyik.
Bu cinayət hadisəsi iki formada həyata keçirilib. Daha dəqiq desək, rüşvət iki növ şəhadətnamənin verilməsi müqabilində alınıb:
1. Xaricdə təhsil alan tələbələrin ölkə ərazisində praktiki fəaliyyətə buraxılması üçün verilən şəhadətnamə;
2. Beş illik sertifikasiya imtahanı nəticəsində tibb işçilərinə verilən şəhadətnamə.
Ümumi qayda belədir ki, praktiki fəaliyyətə buraxılma üçün vətəndaş Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən yaradılmış komissiyaya müraciət edir. Bütün tələblərə cavab verirsə, müsbət geridönüş alır. Şəhadətnamə ala bilməyənlər isə beşillik sertifikasiyaya buraxılmayıblar. Həmin komissiyanın sədri isə səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımov olub.
Bu cinayət işinin əsas fiquru Səidə Rüstəmovadır. İttihamda deyilir ki, qanunsuz tibbi fəaliyyətə razılıq məhz onun tərəfindən verilib və bu razılıq əsasən rüşvət müqabilində olub. O, konkret olaraq birbaşa özü və ya vasitəçilərdən istifadə etməklə ümumilikdə 266 min 500 manat rüşvət, eləcə də nüfuz alveri yolu ilə 33 min manat pul alıb. Cinayət yolu ilə əldə etdiyi ümumilikdə 280 min manat vəsaiti isə leqallaşdırıb.
İstintaq materiallarında Səidə Rüstəmovanın rüşvət aldığı şəxslərin adları yer alıb. Həmin siyahıda 18 həkimin adı var:
1. E.Dadaşova – Zaqatala Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında həkim-cərrah işləyib. O, sertifikasiya imtahanından keçə bilmədiyi və işdən qovulduğu üçün xəstəxananın baş həkimi Leyla Seyidəliyeva vasitəsilə 25 min manat rüşvət verib. Bundan sonra əvvəlki vəzifəsinə bərpa edilib.
2. S.Qasımova – Azərbaycan Dəmir Yolları Xəstəxanasında həkim işləyib. Onun Bakıdakı 20 saylı Uşaq Poliklinikasında həkim-pediatr işləməsinə razılıq verilməsi üçün 5 min manat rüşvət alınıb.
3. T.Nurəliyeva – Zaqatala RMX-nin Muğanlı kənd məntəqəsində işləyib. Onun digər xəstəxanada fəaliyyətini davam etdirməsi üçün 3 min manat alınıb.
4. R.Bayramov – Şüa-diaqnostika ixtisası üzrə rezidentura təhsili olmadığı halda həmin ixtisas üzrə sertifikasiya imtahanına buraxılması üçün 20 min manat rüşvət verib.
5. P.Salmanova – Xaricdə mama-ginekoloq ixtisası üzrə təhsil alıb. Azərbaycanda həmin ixtisas üzrə praktiki fəaliyyətə buraxılması üçün 25 min manat rüşvət verib.
6. X.Cəfərov – İxtisasca ümumi cərrahdır. Amma rezidentura təhsili olmadığı halda plastik cərrah fəaliyyəti ilə məşğul olub. Bunun müqabilində 32 min manat rüşvət verib.
7. R.Həsənov – İxtisasca həkim-terapevt olub, endokrinoloq üzrə rezidentura təhsili olmadığı halda 20 min manat rüşvət verməklə həmin ixtisas üzrə sertifikasiya imtahanından keçib.
8. Ş.Abdullayeva – Xaricdə anesteziologiya-reanimatologiya üzrə təhsil alıb. Azərbaycanda həmin ixtisas üzrə fəaliyyət göstərməsi üçün 16 min manat rüşvət verib.
9. S.Məmmədov – İxtisasca ümumi cərrahdır. Qanunsuz olaraq – 25 min manat rüşvət verməklə plastik cərrahiyyə üzrə sertifikasiyadan keçib.
10. O.Musayev – Xaricdə ümumi cərrah ixtisası üzrə təhsil alıb. Ölkədə fəaliyyət göstərməsi üçün sertifikasiya almaq məqsədilə 5 min manat rüşvət verib.
11. X.Qafarova – Bakı Dövlət Universitetinin Biologiya fakültəsində təhsil alıb. Həkim-bioloq üzrə rezidentura ixtisasına sahib olmadığı halda həmin ixtisas üzrə sertifikasiya almaq üçün 10 min manat rüşvət verib.
12. D.Xodjaxov – Xaricdə ümumi cərrah ixtisası üzrə təhsil alıb. Azərbaycanda fəaliyyət göstərməsi üçün 17 min manat rüşvət verib.
13. H.Pirzadayeva – Respublika Klinik Xəstəxanasında qanköçürmə şöbəsinin müdiri işləyir. Faktiki olaraq praktik fəaliyyətlə məşğul olmayıb. Həkim-terapevt kimi fəaliyyət göstərmək üçün sertifikatı 13 min manat müqabilində alıb.
14. A.Tağıyeva – Onun ölkədə diplomu tanınmayan “Loğman Təsərrüfat Hesablı Tibb Məktəbi”ni bitirdiyi qeyd olunur. Tibb bacısı kimi sertifikasiya imtahanından keçməsi üçün 2 min manat verib.
15. R.Kərimli – Rezidentura üzrə təhsili olmadığı halda plastik cərrahiyyə ilə məşğul olub. Bu fəaliyyət üçün 35 min manat rüşvət verərək sertifikat alıb.
16. A.Abdullayeva – Xaricdə mama-ginekoloq ixtisası üzrə təhsil alıb. Azərbaycanda fəaliyyət göstərməsi üçün 25 min manat rüşvət verib.
17. S.Mamedova – Ukrayna vətəndaşıdır, orada mama-ginekologiya üzrə təhsil alıb. Azərbaycanda fəaliyyət üçün 20 min manat rüşvət verib.
18. G.Kazımova – Əmək müqaviləsinin uzadılması üçün 1500 manat rüşvət verib.
Səidə Rüstəmova rüşvətin böyük hissəsini Lətafət Cabbarova və Ruhiyyə Məhərrəmovanın köməkliyi ilə nazirlikdəki xidməti otağında qəbul edib. Bundan əlavə o, səhiyyə nazirinin keçmiş müavinləri Rahim Əliyev və mərhum Abbas Vəlibəyovun imzalarını xəbərsiz çap edərək qanunsuz fəaliyyətə əlavə edib.
Prokurorluq müxtəlif qurumlar vasitəsilə də topladığı məlumatlarla müəyyən edib ki, Səidə Rüstəmova cinayət yolu ilə əldə etdiyi pullarla böyük əmlaka sahib olub. Həmin əmlakların çoxu da yaxınlarının adlarına rəsmiləşdirilib.
Hazırda cinayət işi Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Mahirə Kərimovanın sədrliyi ilə araşdırılır. Səidə Rüstəmova və digər təqsirləndirilənlər ev dustaqlığındadır. Yekunda təqsirləri sübuta yetirilərsə, xanımları 10 ildən çox həbs cəzası gözləyir.

Именно в этом месяце прошлого года по стране широко обсуждалось дело о выдаче разрешений на проведение пластических операций за взятки. По этому делу уже начато судебное следствие. В создании условий для незаконной медицинской деятельности обвиняются три бывшие сотрудницы Министерства здравоохранения – экс-начальник отдела по работе с человеческими ресурсами, науке и образованию Саида Рустамова, бывший главный специалист-старший инспектор этого же отдела Руфия Магеррамова и экс-начальник отдела аккредитации Центра общественного здравоохранения и реформ Минздрава Лятафат Джаббарова. Они привлечены к уголовной ответственности в Главном управлении по борьбе с коррупцией при Генеральном прокуроре.
С учетом того, что тема до сих пор остается в повестке дня, Qafqazinfo выяснил, как именно была реализована преступная схема и у кого брали взятки. Ниже по тексту приводятся имена врачей, допущенных к медицинской деятельности в обмен на взятки.
Эта преступная схема действовала в двух формах. Более точно, взятки брались за выдачу двух видов свидетельств:
Свидетельства о допуске к практической деятельности на территории страны для студентов, обучавшихся за рубежом;
Свидетельства, выдаваемые медицинским работникам по итогам пятилетней сертификационной проверки.
Общий порядок таков: для допуска к практической деятельности гражданин обращается в созданную при Министерстве здравоохранения комиссию. Если он соответствует всем требованиям, получает положительный ответ. Те, кто не проходит, к пятилетней сертификации не допускаются. Председателем этой комиссии был заместитель министра здравоохранения Ильгар Касымов.
Главная фигурантка уголовного дела – Саида Рустамова. В обвинительном заключении говорится, что согласие на незаконную медицинскую деятельность давала именно она, и в основном – в обмен на взятки. По данным следствия, лично либо через посредников она получила в общей сложности 266 500 манатов в качестве взяток, а также 33 000 манатов через торговлю влиянием. Всего 280 000 манатов, добытых преступным путем, Рустамова легализовала.
В материалах следствия приведен список лиц, от которых Саида Рустамова получала взятки. В этом списке фигурируют 18 врачей:
Э. Дадашова – работала врачом-хирургом в Центральной районной больнице города Загатала. Поскольку она не смогла сдать сертификационный экзамен и была уволена, через главного врача больницы Лейлу Сеидалиеву передала 25 000 манатов взятки. После этого была восстановлена в прежней должности.
С. Гасымова – работала врачом в больнице «Азербайджанские железные дороги». За согласование ее трудоустройства в качестве врача-педиатра в 20-ю детскую поликлинику города Баку была получена взятка в размере 5 000 манатов.
Т. Нуралиева – работала в сельском медицинском пункте села Муганлы при Центральной районной больнице Загаталы. Для того чтобы она могла продолжить деятельность в другой больнице, было получено 3 000 манатов.
Р. Байрамов – не имея образования в резидентуре по специальности «лучевая диагностика», заплатил 20 000 манатов за допуск к сдаче сертификационного экзамена по этой специальности.
П. Салманова – получила образование по специальности «акушер-гинеколог» за рубежом. Для допуска к практической деятельности в Азербайджане по этой же специальности заплатила взятку в размере 25 000 манатов.
Х. Джафаров – по специальности общий хирург. Не имея образования в резидентуре по пластической хирургии, занимался деятельностью пластического хирурга. За это он заплатил 32 000 манатов взятки.
Р. Гасанов – по специальности врач-терапевт. Не имея образования в резидентуре по эндокринологии, заплатив 20 000 манатов, прошел сертификационный экзамен по этой специальности.
Ш. Абдуллаева – получила за рубежом образование по специальности «анестезиология-реаниматология». Для того чтобы иметь возможность работать по этой специальности в Азербайджане, она передала 16 000 манатов взятки.
С. Мамедов – по специальности общий хирург. Незаконно, заплатив 25 000 манатов, прошел сертификацию по пластической хирургии.
О. Мусаев – получил за рубежом образование по специальности «общий хирург». С целью получения сертификата и допуска к деятельности в стране заплатил 5 000 манатов взятки.
Х. Гафарова – окончила биологический факультет Бакинского государственного университета. Не имея образования в резидентуре по специальности «врач-биолог», заплатила 10 000 манатов за получение сертификата по данной специальности.
Д. Ходжахов – получил за рубежом образование по специальности «общий хирург». Для допуска к деятельности в Азербайджане заплатил 17 000 манатов взятки.
Х. Пирзадаева – работает заведующей отделением переливания крови в Республиканской клинической больнице. Фактически практической врачебной деятельностью не занималась. Сертификат врача-терапевта она получила за 13 000 манатов.
А. Тагиева – как указано в материалах дела, окончила «Медицинское училище “Логман” на хозрасчете», диплом которого в стране не признан. Для того чтобы пройти сертификационный экзамен в качестве медсестры, она заплатила 2 000 манатов.
Р. Керимли – не имея образования в резидентуре, занимался пластической хирургией. Для получения сертификата на этот вид деятельности он заплатил 35 000 манатов взятки.
А. Абдуллаева – получила за рубежом образование по специальности «акушер-гинеколог». Для допуска к деятельности в Азербайджане заплатила 25 000 манатов.
С. Мамедова – гражданка Украины, получила там образование по специальности «акушер-гинекология». Для того чтобы работать в Азербайджане, она передала 20 000 манатов взятки.
Г. Казымова – заплатила 1 500 манатов за продление трудового договора.
Большую часть взяток Саида Рустамова получала в своем служебном кабинете в министерстве при содействии Лятафат Джаббаровой и Руфии Магеррамовой. Кроме того, она без ведома бывших заместителей министра здравоохранения Рагима Алиева и покойного Аббаса Велибеялова распечатывала их подписи и использовала их в незаконной деятельности.
Прокуратура, собрав информацию через различные структуры, установила, что Саида Рустамова за счет средств, добытых преступным путем, приобрела значительные объекты недвижимости. Большая часть этого имущества оформлена на ее близких родственников.
В настоящее время уголовное дело рассматривается в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Магиры Керимовой. Саида Рустамова и другие обвиняемые находятся под домашним арестом. В случае, если их вина будет доказана, фигуранткам грозит более 10 лет лишения свободы.