Arsenala qəbul edilən bu raket ilk dəfə paradda göstərildi
Vətən Müharibəsində əldə etdiyimiz Qələbənin 5-ci ildönümünə həsr edilən Zəfər Paradında Silahlı Qüvvələrimizin arsenalına qəbul edilən bir çox yeni texnika, silah, vasitə və avadanlıqlar ilk dəfə ictimaiyyətə nümayiş etdirildi. Onlardan biri də “Rafael Advanced Defense Systems” şirkəti tərəfindən hazırlanan “Ice Breaker” qanadlı raketi idi”.
Bu barədə məlumatı hərbi ekspert Ədalət Verdiyev feysbuk hesabında paylaşıb.
O qeyd edib ki, 300 kilometrə qədər mənzilə malik bu raket ilk dəfə 18-22 iyul 2022-ci il tarixlərində “Farnborough Airshow” sərgisində təqdim edildi:
“Ice Breaker" raketi 2021-ci ildə eyni şirkət tərəfindən təqdim edilən “Sea Breaker” gəmi əleyhinə raket ailəsinin bir üzvüdür. Bu raketin hazırlanması proqramı uzaqmənzilli, çoxməqsədli raketin əldə olunmasını nəzərdə tuturdu. “Ice Breaker” çoxməqsədli raketdir, hava, quru və dəniz hədəfləri ilə mübarizə aparmaq üçün hazırlanıb.
“Ice Breaker” raketi axtarış, hədəf tanıma və operatordan asılı olmadan hədəfin seçilməsi və məhv edilməsi üçün süni intellekt alqoritmlərindən istifadə etməyə imkan verən bort kompüteri ilə təchiz olunub. Bu isə onu 5-ci nəsil raket olduğunu göstərir”.
Eksperin sözlərinə görə, “Rafael Advanced Defense Systems” raketin gövdəsini gizli (stels) texnologiyadan istifadə edərək hazırlayıb, bu isə onun radarlara görünməsini maksimum çətinləşdirir. Raket rəqəmsal idarəetmə sistemi ilə 3,73 kN dartma gücü istehsal edən “Safran Microturbo TRI 60” turbo mühərriki ilə təchiz olunub. Süni intellektdən sayəsində raketin idarəetmə və analiz sistemləri avtomatik rejimdə fəailiyyət göstərir:
“Yeni nəslə aid olan raketin istənilən hava şəraitində, GPS sisteminin mövcud olmadığı və mürəkkəb radielektron müdaxilə şəraitində fəaliyyət göstərə bilir. Qatlanan karbon lifli qanadlara malik raket olduqca kompakt ölçülərə malikdir. Onun diametri 300 mm, uzunluğu isə 3980 mm-dir. Təvazökar ölçüsünə baxmayaraq, raket 300 km-ə qədər məsafədəki hədəflərə qarşı effektiv nəticələr göstərir.
300 km məsafəyə uçuş 20 dəqiqədən çox çəkmir, ən uzaq məsafələrdə belə raket komanda və idarəetmə mərkəzi ilə təhlükəsiz ikitərəfli əlaqə qurmaq qabiliyyətinə malikdir. İdarəetmə Mərkəzi raketin uçuşuna tənzimləmələr edə bilir, yəni raket buraxılandan sonra belə onun hədəfini dəyişə və ya dayandıra bilir, uçuş zamanı vəziyyəti yenidən qiymətləndirə və raketə yeni hədəf təyin edə bilir.
Universal “Ice Breaker” raketləri həm kiçik gəmilərdə, həm pilotlu və pilotsuz aviasiya vasitələrində, həm də personal daşıyıcılarında və pikap tipli avtomobillərdə yerləşdirilə bilər.
Bundan əlavə, raketin təhlükəsiz rabitə sistemi sayəsində həm raket və sahil batareyası arasında, həm də digər batareyalar və gəmilərlə real vaxt rejimində rabitə təmin edilir.
Qabaqcıl Missiya Planlaşdırması və Nəzarət (AMP) sistemi qurudan və dənizdən eyni vaxtda həyata keçirilən hücumların koordinasiyasını da təmin edir.
“Ice Breaker” raketinin son dərəcə aşağı hündürlüklərdə (2-5 metr) uçması, gizli texnologiyaya malik olması və avtonom rejimində işləməsi onu analoqlarından fərqləndirir. Beşinci nəsil raketin müxtəlif təyyarə və helikopterlərdən, o cümlədən, “Gripen”, FA-50, M-346, Jf-17 və F-16 təyyarələrindən buraxılması mümkündür. “Gripen” və JF-17 qırıcısı asqılarında 6 ədəd, F-16 isə 7 ədəd “Ice Breaker” raketi daşıya bilər.
Digər bir neçə əsas parametr isə yeni raketin hücumları üçün GPS peyk sistemindən asılı olmamasıdır. Bu, digər “Rafael" sistemləri ilə tam uyğun olan zərbə silahıdır. Məsələn, daşıyıcı buraxılış təyyarəsində və ya helikopterdə “Spice 1000” silah idarəetmə blokundan istifadə ediləndə digər platformada olan “Ice Breaker” gəmi əleyhinə raketindən istifadə edilə bilir.
350 kiloqram kütləyə və aşağı hündürlükdə 300 km məsafəyə zərbə imkanına malik raket süni intellekt sayəsində dərin təhlil texnologiyasına, avtomatik hədəf əldə etmə (ATA) və avtomatik hədəf tanıma (ATR) imkanları əldə edib.
“Ice Breaker” raketi çətin radioelektron müdaxilə mühitində işləyə bilir, stasionar və ya hərəkət edən hədəfləri vurmaq üçün maneə törətmə cəhdlərinə müqavimət göstərən müstəqil naviqasiya və tuşlama texnologiyasına malikdir.
Raket hədəfə qoğru hərəkət zamanı yol nöqtələrinə, azimuta, hücum meydançası bucağına və tuşlama nöqtəsi seçiminə uyğun olaraq əvvəlcədən müəyyən edilən hücum planlarına əsaslanan və digər əlaqəli vasitələrlə sinxronlaşdırılan hücum həyata keçirir”.
O əlavə edib ki, Azərbaycan dövləti Silahlı Qüvvələrin, o cümlədən, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin inkişafına daim yüksək diqqət göstərir. Həm quru, həm də dəniz sərhədlərində baş verə biləcək təhdidlərin aradan qaldırılması üçün zəruri olan bütün tədbirləri görür.
“Ice Breaker” qanadlı raketlərinin alınması da Silahlı Qüvvələrin döyüş potensialının artırılması məqsədi daşıyır. Raketin universal platformaya və süni intellektə malik olması, onun müxtəlif daşıyıcı vasitələrə quraşdırılmasına imkan verir. Bu raketlərin əldə edilməsi Azərbaycanın həm quruda, həm də dənizdə döyüş potensialını kifayət qədər artıracaq.

Революционная ракета «Ice Breaker»: новый уровень боевого потенциала Вооружённых сил Азербайджана
На Параде Победы, посвящённом 5-й годовщине нашей Победы в Отечественной войне, в арсенал Вооружённых сил были впервые представлены многие новые образцы техники, оружия, средств и оборудования. Одним из них была крылатая ракета «Ice Breaker», разработанная компанией «Rafael Advanced Defense Systems».
Об этой информации во своём аккаунте в Facebook сообщил военный эксперт Эдалят Вердиев.
Он отметил, что ракета с дальностью до 300 километров была впервые представлена на выставке «Farnborough Airshow» с 18 по 22 июля 2022 года:
«Ракета "Ice Breaker" является членом семейства противокорабельных ракет "Sea Breaker", представленного той же компанией в 2021 году. Программа разработки предусматривала создание многоцелевой ракеты с большой дальностью. "Ice Breaker" — многофункциональная ракета, предназначенная для борьбы с воздушными, наземными и морскими целями.
Ракета оснащена бортовым компьютером, который позволяет использовать алгоритмы искусственного интеллекта для поиска, распознавания целей, а также автоматического выбора и поражения цели без участия оператора. Это указывает на то, что она относится к ракетам пятого поколения».
По словам эксперта, корпусов ракет «Rafael Advanced Defense Systems» изготовлен с применением технологий малозаметности (стелс), что значительно затрудняет её обнаружение радарами. Ракета оснащена цифровой системой управления и турбовальным двигателем «Safran Microturbo TRI 60» с тягой 3,73 кН. Благодаря искусственному интеллекту системы управления и анализа ракетой функционируют в автоматическом режиме:
«Ракета пятого поколения способна действовать в любых погодных условиях, при отсутствии GPS и в сложных условиях радиотехнических помех. Обладая складными крыльями из углеродного волокна, ракета очень компактна. Её диаметр составляет 300 мм, длина — 3980 мм. Несмотря на скромные размеры, ракета эффективно поражает цели на расстоянии до 300 км.
Перелёт на 300 км занимает менее 20 минут, при этом ракета способна поддерживать безопасную двустороннюю связь с командным и управленческим центрами на больших дистанциях. Центр управления может корректировать полёт ракеты — изменять цель или останавливать её даже после запуска, а также переоценивать ситуацию и назначать новые цели во время полёта.
Универсальные ракеты «Ice Breaker» могут размещаться на малых кораблях, пилотируемых и беспилотных авиационных средствах, а также на переносных установках и пикапах.
Кроме того, благодаря надёжной системе связи обеспечивается обмен информацией в реальном времени между ракетой и береговой батареей, а также между различными батареями и кораблями.
Современная система планирования и управления миссиями (AMP) обеспечивает координацию одновременно проводимых атак с суши и с моря.
Особенностью ракеты «Ice Breaker» является её полёт на крайне низкой высоте (2–5 метров), применение технологии малозаметности и автономный режим работы. Запуск возможен с различных самолетов и вертолётов, включая «Gripen», FA-50, M-346, JF-17 и F-16. Существенно, что истребители «Gripen» и JF-17 могут нести по шесть ракет «Ice Breaker», а F-16 — семь штук.
Ещё одним важным параметром является независимость новых ракет от спутниковой системы GPS, что делает их полностью совместимыми с другими системами «Rafael». Например, при использовании блока управления оружием «Spice 1000» на носителе, ракета «Ice Breaker» с другого носителя также может быть использована.
Ракета массой 350 килограммов, способная наносить удары на расстоянии до 300 км на низкой высоте, благодаря искусственному интеллекту получила возможности глубокой аналитики, автоматического захвата целей (ATA) и автоматического распознавания целей (ATR).
«Ice Breaker» способна работать в условиях серьёзных радиоэлектронных помех, оснащена независимой навигационной и целеуказательной технологией, устойчива к попыткам подавления и может поражать как стационарные, так и движущиеся цели.
При движении к цели ракета выполняет атаку, основанную на заранее заданном плане с учётом путевых точек, азимута, угла подхода и выбора точки поражения, синхронизируясь с другими связанными средствами», — отметил эксперт.
Он добавил, что Азербайджанское государство всегда уделяет большое внимание развитию Вооружённых сил, включая Военно-морские силы. Принимаются все необходимые меры для нейтрализации угроз на суше и на море.
«Приобретение крылатых ракет "Ice Breaker" направлено на повышение боевого потенциала Вооружённых сил. Универсальность ракет и оснащение искусственным интеллектом позволяют устанавливать их на различные носители. Получение этих ракет значительно усилит боевые возможности Азербайджана как на суше, так и на море.»