Ailə biznesi qurmağın mənfi tərəfləri varmı?
Bəzən biznes quranda güvənəcəyimiz ortaq axtarırıq və tanıdığımız insanların olmasına üstünlük veririk. Məhz buna görə də bəzi insanlar ailə biznesi yaradır. Evin içindən iş ortağı seçirlər. Bəs ailə biznesinin mənfi tərəfləri varmı?
“SAT Group” şirkətinin həmtəsisçisi, idarəçi və biznes konsultant Anar Bayramov Valyuta.az bildirdi ki, ailə biznesi dünyada çox yayılmış praktikadır: “Ailə biznesi düzgün idarə edildiyi, yəni peşəkar yanaşıldığı təqdirdə çox effektiv ola bilir. Sadəcə gərək peşəkar yanaşılsın, emosionallıq olmasın. Məsələlərə sırf ailə üzvü, qohumluq kontekstində baxılmasın. Məsələn, cəlb edilmiş əməkdaşlara "ögey" yanaşılmasın. Ailə biznesində normal peşəkar iş mühitinin yaradılması vacibdir".
Onun sözlərinə görə, ailə biznesində rollar, iş bölgüsü, səlahiyyətlər, hesabatlıq çox aydın şəkildə müəyyən edilməlidir.
İdarəçinin “qadın”ı, “kişi”si olmaz
Bəs ailə biznesi ən çox nələrə məruz qaldıqda batmağa məcbur olur?
A.Bayramov deyir ki, rollar, məsuliyyətlər aydın müəyyənləşdirilməyəndə ailə biznesi batmağa başlayır: “Məsələn, iş yerində kimin müdir olduğu bilinmir və ya hamı müdirdir. Nəticədə hərə bir tərəfə çəkir, heç kimin konkret məsuliyyəti olmur. Daha bir səbəb isə peşəkarlara etibar etməməkdir. "Kənardan kimsə bizim kimi bu işi bilməz" düzüncəsi ilə heç kim yaxına buraxılmır, nəticədə qeyri-peşəkar yanaşma şirkəti batırır. Ailə bizneslərində rast gəlinən ən böyük problemlərdən biri də sərvət-miras bölgüsüdür ki, ciddi sıxıntılar yarada bilir. Bütün bunlar ailə bizneslərində rast gəlinən mənfi nüanslardır."

Иногда, создавая бизнес, мы ищем партнёра, которому можно доверять, и предпочитаем тех, кого знаем. Именно поэтому некоторые люди создают семейный бизнес. В партнёры выбирают близких по семье. А есть ли у семейного бизнеса отрицательные стороны?
Соучредитель, управляющий и бизнес-консультант компании “SAT Group” Анара Байрамов в интервью Valyuta.az отметил, что семейный бизнес — это широко распространённая практика в мире: «Если семейный бизнес управляется правильно, то есть профессионально, он может быть очень эффективным. Главное — подходить к делу профессионально, без эмоциональности. Нельзя рассматривать вопросы исключительно с позиции члена семьи или родственника. Например, к привлечённым сотрудникам нельзя относиться как к «чужим». В семейном бизнесе важно создать нормальную профессиональную рабочую атмосферу.»
По его словам, в семейном бизнесе роли, распределение обязанностей, полномочия и отчётность должны быть очень чётко определены.
В управлении нет 'женских' или 'мужских' обязанностей
А при каких наиболее частых обстоятельствах семейный бизнес оказывается на грани краха?
А.Байрамов говорит, что семейный бизнес начинает рушиться, когда роли и ответственности неясны: «Например, на рабочем месте непонятно, кто главный, или все считают себя начальниками. В итоге каждый тянет в свою сторону, и ни у кого нет чёткой ответственности. Ещё одна причина — недоверие к профессионалам. Под предлогом «никто со стороны не сможет сделать это так, как мы» никого не допускают близко, из-за чего непрофессиональный подход ведёт компанию к краху. Одной из самых больших проблем, встречающихся в семейном бизнесе, является распределение наследства и имущества, что может вызывать серьёзные сложности. Всё это — отрицательные нюансы, встречающиеся в семейном бизнесе.»