Rusiya mətbuatı Donald Trampın imzasının ABŞ dollarının üzərində yerləşdiriləcəyi ilə bağlı xəbər yayıb. Lakin ABŞ mediasında bu məlumat təsdiqini tapmır və spekulyativ xarakter daşıyır.
TASS agentliyinin yaydığı xəbərə görə, ABŞ Maliyyə Nazirliyi ölkənin yaranmasının 250 illik yubileyi münasibətilə yeni təşəbbüs irəli sürüb. Bildirilir ki, plana əsasən, ABŞ dolları üzərində hazırkı Prezident Donald Trampın və maliyyə naziri Skott Bessentin imzaları yerləşdirilə bilər.
Məlumatda qeyd olunur ki, Skott Bessent çıxışında Prezident Donald Trampın adını daşıyan dollarların dövriyyəyə buraxılmasının ölkənin tarixi uğurlarını yaddaşlarda saxlamaq baxımından simvolik əhəmiyyət daşıyacağını bildirib.
Bununla belə, ABŞ-ın aparıcı media qurumları – Reuters və Associated Press – belə bir qərarın qəbul edilməsi ilə bağlı hər hansı rəsmi məlumat yaymayıb. Mövcud qaydalara əsasən, ABŞ dollar əskinaslarında yalnız maliyyə naziri və xəzinədarın imzaları yer alır və bu praktika uzun illərdir dəyişməz qalır.
ABŞ-da pul nişanlarının dizaynı və dəyişdirilməsi ABŞ Maliyyə Nazirliyi tərəfindən təsdiqlənir və bu proses ciddi təhlükəsizlik standartları və uzunmüddətli planlaşdırma əsasında həyata keçirilir. 2026-cı ildə ölkənin 250 illik yubileyi ilə bağlı müxtəlif təşəbbüslərin müzakirə olunduğu bildirilsə də, prezident imzasının dollar üzərində yerləşdirilməsi ilə bağlı rəsmi qərar açıqlanmayıb.
Tarixən ABŞ dollarında dəyişikliklər əsasən dizayn və portretlərlə bağlı olub. Müxtəlif dövrlərdə Avraam Linkoln və Corc Vaşinqton kimi prezidentlərin təsvirləri əskinaslarda əks etdirilib və bu dəyişikliklər qanunvericilik prosedurları əsasında həyata keçirilib.
Xatırladaq ki, 1776-cı ildə qəbul edilən Müstəqillik Bəyannaməsi ilə ABŞ-nin Britaniya İmperiyasından asılılığına son qoyulub. Sənəd 1776-cı il iyulun 2-də Filadelfiyada qəbul edilib, iyulun 4-də isə onun redaktə olunmuş variantı təsdiqlənərək yayımlanıb. Bu səbəbdən 4 iyul ABŞ-də Müstəqillik Günü kimi qeyd olunur.

Российские СМИ распространили информацию о возможном размещении подписи Трампа на банкнотах США. Однако в американских медиа эти сведения не подтверждаются.
Как сообщает агентство ТАСС, Министерство финансов США якобы выступило с новой инициативой в преддверии 250-летнего юбилея страны. Согласно этим данным, на долларах могут появиться подписи действующего президента Дональда Трампа и министра финансов Скотт Бессент.
Отмечается, что Скотт Бессент в одном из выступлений заявил, что выпуск долларов с именем Дональда Трампа мог бы иметь символическое значение для сохранения исторических достижений страны.
В то же время ведущие американские СМИ — Reuters и Associated Press — не публиковали никаких официальных сообщений о принятии подобного решения. Согласно действующим правилам, на банкнотах США размещаются только подписи министра финансов и казначея, и эта практика остается неизменной на протяжении многих лет.
Дизайн и изменения денежных знаков в США утверждаются Министерством финансов и реализуются в соответствии с жесткими стандартами безопасности и долгосрочным планированием. Хотя сообщается о обсуждении различных инициатив к 250-летию страны в 2026 году, официального решения о размещении подписи президента на долларах не объявлялось.
Исторически изменения на американских банкнотах касались главным образом дизайна и портретов. В разные периоды на них изображались такие президенты, как Авраам Линкольн и Джордж Вашингтон, при этом все изменения проходили через законодательные процедуры.
Напомним, что с принятием Декларация независимости США в 1776 году была прекращена зависимость страны от Британской империи. Документ был принят 2 июля 1776 года в Филадельфии, а 4 июля утвержден и опубликован в отредактированном виде. Именно поэтому 4 июля отмечается в США как День независимости.