Uşaqlarının gələcəyi üçün indidən yığım formalaşdırmaq istəyən valideynlər üçün banklar müxtəlif əmanət məhsulları təklif edir.
Valyuta.az "Turan Bank", "Xalq Bank" və "Rabitəbank"ın təqdim etdiyi "Uşaq yığım" əmanətlərinin əsas xüsusiyyətlərini və şərtlərini araşdırıb.
Qeyd edək ki, banklar tərəfindən təklif olunan məhsullar müddət, faiz dərəcəsi, valyuta seçimi və əlavə yığım imkanları baxımından bir-birindən fərqlənir.
“Xalq Bank” 18 yaşınadək uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuş “Uşaq yığım” əmanətini təqdim edir. Əmanət yalnız uşağın adına açılır və minimum məbləğ 100 AZN, ABŞ dolları və ya avro təşkil edir. Əmanətin müddəti 12 aydır.
Əmanət üzrə faizlər müddətin sonunda əsas məbləğə əlavə olunaraq kapitallaşdırılır. Eyni zamanda, əmanət hər il avtomatik uzadılır və onun məbləğini artırmaq mümkündür.
Qeyd edək ki, 1 000 000 AZN, ABŞ dolları və ya avrodan artıq məbləğdə əmanətin yerləşdirilməsi şərtləri tərəflərin qarşılıqlı razılığı əsasında müəyyən edilir.
Əmanət üzrə qismən vəsait çıxarılmasına icazə verilmir. Uşaq 14 yaşına çatdıqda isə valideynin icazəsi ilə hesab üzrə əməliyyatlar apara bilər.
Bundan başqa, əmanət vaxtından əvvəl çıxarıldıqda müştəriyə faiz ödənilmir.
| Uşaq yığım əmanəti | 12 ay |
| AZN | 10.25% |
| USD | 2.25% |
| EUR | 1.25% |
| 17.06.2026 |
"Turan Bank"ın “Uşaq yığım” əmanəti anadan olduğu gündən 15 yaşınadək uşaqlar üçün açılır. Əmanəti valideyn, qəyyum, himayədar, nənə və ya baba idarə edə bilər.
Əmanətin müddəti 3 ildən 18 ilədək müəyyən edilib. Yaşı 15-ə çatmış uşaqlar üçün isə yalnız minimum 3 il müddətinə əmanət açılması mümkündür.
Əmanətlər üzrə illik faiz dərəcəsi manatla 8,5%, ABŞ dolları ilə isə 2% təşkil edir. Faizlər hər 6 aydan bir əsas məbləğə əlavə olunur və növbəti dövrlərdə artırılmış məbləğ üzrə hesablanır.
Əmanət üzrə minimum məbləğ 100, maksimum məbləğ isə 10 000 manat və ya ABŞ dolları müəyyən edilib. Bununla yanaşı, hesabı hər ay minimum 100, maksimum 1000 AZN/USD məbləğində artırmaq mümkündür.
Qeyd edək ki, əmanət vəsaiti yalnız müddətin sonunda geri götürülə bilər. Qismən vəsait çıxarılmasına icazə verilmir.
| Uşaq yığım əmanəti | Əmanət vaxtından əvvəl çıxarıldıqda aşağıdakı faiz dərəcələri tətbiq edilir | ||
| 5 ilədək | 5-10 il | 10-18 il | |
| AZN | 4.5% | 7.5% | 8.00% |
| USD | 1.00% | 1.5% | 2.00% |
| 17.06.2026 | |||
“Rabitəbank” uşaqlar üçün nəzərdə tutulmuş “Uşaq yığım” əmanəti ilə valideynlərə uzunmüddətli maliyyə planlama imkanı təqdim edir. Əmanət minimum 100 AZN və ya ABŞ dolları məbləğindən başlayır və 18 ilədək (216 ay) müddətə yerləşdirilə bilər.
Əmanət üzrə illik faiz dərəcəsi 5% təşkil edir. Faizlər ildə bir dəfə hesablanaraq əsas məbləğə əlavə olunur və növbəti dövrlərdə həmin məbləğə də faiz hesablanır. Faizlərin ödənişi isə müddətin sonunda həyata keçirilir.
Əmanətin məbləğini artırmaq mümkündür. Əmanət hesabının açılması üçün valideynlərin və uşağın şəxsiyyətini təsdiqləyən sənədlər, həmçinin uşağın doğum haqqında şəhadətnaməsi tələb olunur. Bankın məlumatına görə, əmanət "Əmanətlərin Sığortalanması Fondu"nun (ƏSF) qaydalarına uyğun şəkildə sığortalanır.
Qeyd edək ki, sığortalanmış əmanət qorunan əmanətçinin qorunan əmanətinin Fond tərəfindən kompensasiya ödənilən hissəsidir. Kompensasiya isə sığorta hadisəsi baş verdikdə qorunan əmanətçilərə ödənilən pul vəsaiti hesab olunur.
Əmanətlərin sığortalanması mexanizmi fiziki şəxsin ƏSF-nin üzvü olan bankı seçməsi ilə başlayır. Daha sonra əmanət üzrə illik faiz dərəcəsinin ƏSF tərəfindən müəyyən edilən faiz həddinə və əmanət limitinə uyğunluğu qiymətləndirilir. Əmanətçi ilə bank arasında müqavilə rəsmiləşdirildikdən sonra üzv banka yerləşdirilən vəsait qorunan əmanət hesab edilir. Bununla yanaşı, qorunmayan əmanət növləri də mövcuddur.
Hazırda qorunan əmanətlər üzrə maksimal illik faiz dərəcəsi milli valyutada 12%, xarici valyutada isə 2,5% təşkil edir.
Mərkəzi Bankın beynəlxalq ehtiyatları son 5 ildə necə dəyişib? - CƏDVƏL
TuranBank gender bərabərliyi və maliyyə inklüzivliyinin təşviqi məqsədilə beynəlxalq fonddan vəsait cəlb edib ®

Для родителей, которые хотят заранее сформировать накопления на будущее своих детей, банки предлагают различные депозитные продукты.
Valyuta.az изучил основные особенности и условия детских накопительных вкладов, предлагаемых Turan Bank, Xalq Bank и Rabitəbank.
Отметим, что предлагаемые банками продукты отличаются друг от друга по сроку, процентной ставке, выбору валюты и возможностям дополнительного пополнения.
Xalq Bank предлагает вклад «Детское накопление», предназначенный для детей в возрасте до 18 лет. Вклад открывается только на имя ребенка, минимальная сумма составляет 100 AZN, долларов США или евро. Срок вклада — 12 месяцев.
Проценты по вкладу в конце срока добавляются к основной сумме и капитализируются. Кроме того, вклад ежегодно автоматически продлевается, а его сумму можно увеличивать.
Отметим, что условия размещения вклада на сумму свыше 1 000 000 AZN, долларов США или евро определяются по взаимному соглашению сторон.
Частичное снятие средств по вкладу не допускается. При достижении ребенком 14 лет он может совершать операции по счету с разрешения родителя.
Кроме того, при досрочном снятии вклада проценты клиенту не выплачиваются.
| Детский накопительный депозит | 12 месяцев |
| AZN | 10,25% |
| USD | 2,25% |
| EUR | 1,25% |
| 17.06.2026 |
Вклад «Детское накопление» от Turan Bank открывается для детей с момента рождения до 15 лет. Управлять вкладом могут родитель, опекун, попечитель, бабушка или дедушка.
Срок вклада установлен от 3 до 18 лет. Для детей, достигших 15-летнего возраста, вклад может быть открыт только на минимальный срок — 3 года.
Годовая процентная ставка по вкладам составляет 8,5% в манатах и 2% в долларах США. Проценты каждые 6 месяцев добавляются к основной сумме и в последующие периоды начисляются уже на увеличенную сумму.
Минимальная сумма вклада составляет 100, максимальная — 10 000 манатов или долларов США. Кроме того, счет можно ежемесячно пополнять на сумму от 100 до 1000 AZN/USD.
Отметим, что средства по вкладу могут быть сняты только в конце срока. Частичное снятие средств не допускается.
| Детский накопительный депозит | Процентные ставки при досрочном снятии депозита | ||
| До 5 лет | 5-10 лет | 10-18 лет | |
| AZN | 4,5% | 7,5% | 8,00% |
| USD | 1,00% | 1,5% | 2,00% |
| 17.06.2026 | |||
Rabitəbank предлагает родителям возможность долгосрочного финансового планирования с помощью вклада «Детское накопление», предназначенного для детей. Вклад можно открыть на сумму от 100 AZN или долларов США и разместить на срок до 18 лет, то есть до 216 месяцев.
Годовая процентная ставка по вкладу составляет 5%. Проценты начисляются один раз в год, добавляются к основной сумме, и в последующие периоды проценты начисляются также на эту сумму. Выплата процентов осуществляется в конце срока.
Сумму вклада можно увеличивать. Для открытия депозитного счета требуются документы, удостоверяющие личность родителей и ребенка, а также свидетельство о рождении ребенка. По данным банка, вклад страхуется в соответствии с правилами Фонда страхования вкладов (ADIF).
Отметим, что застрахованный вклад — это часть защищенного вклада защищенного вкладчика, по которой Фонд выплачивает компенсацию. Компенсацией считается денежная сумма, выплачиваемая защищенным вкладчикам при наступлении страхового случая.
Механизм страхования вкладов начинается с выбора физическим лицом банка, являющегося членом ADIF. Затем оценивается соответствие годовой процентной ставки по вкладу процентному пределу и лимиту вклада, установленным ADIF. После оформления договора между вкладчиком и банком средства, размещенные в банке — участнике Фонда, считаются защищенным вкладом. Вместе с тем существуют и виды вкладов, которые не подлежат защите.
В настоящее время максимальная годовая процентная ставка по защищенным вкладам составляет 12% в национальной валюте и 2,5% в иностранной валюте.