ABŞ texnologiya şirkətlərindən “Microsoft”, “Meta” və IBM-in gəlirləri ötən ilin oktyabr–dekabr dövründə bazar gözləntilərindən yüksək olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, maliyyə təqvimində 31 dekabr 2025-də başa çatan üç aylıq dövrü 2026 maliyyə ilinin ikinci rübü kimi qəbul edən “Microsoft” maliyyə hesabatını açıqlayıb.
Buna əsasən, şirkətin gəliri ötən ilin oktyabr–dekabr dövründə illik müqayisədə 17 faiz artaraq 81,3 milyard dollara yüksəlib. “Microsoft” əvvəlki ilin eyni dövründə 69,6 milyard dollar gəlir əldə etmişdi.
Şirkətin xalis mənfəəti də eyni dövrdə təxminən 60 faiz artaraq 38,5 milyard dollara çatıb. Bu göstərici əvvəlki ilin eyni dövründə 24,1 milyard dollar olmuşdu.
Həmin dövrdə səhm başına mənfəət 3,23 dollardan 5,16 dollara yüksəlib. “Microsoft”un gəlir və mənfəəti bazar proqnozlarını üstələyib. Şirkətin “Azure” və digər bulud xidmətlərindən əldə etdiyi gəlir də eyni dövrdə 39 faiz artıb.
"Meta"nın gəliri 24 faiz artıb
“Facebook”, “Instagram” və “WhatsApp” platformalarının sahibi olan “Meta” da ötən ilin dördüncü rübünə dair maliyyə hesabatını yayımlayıb. Hesabata görə, şirkətin 2025-ci ilin son rübündə əldə etdiyi gəlir əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 24 faiz artaraq 59,9 milyard dollara yüksəlib. “Meta” 2024-cü ilin eyni dövründə 48,4 milyard dollar gəlir əldə etmişdi.
Şirkətin xalis mənfəəti ötən ilin son rübündə 9 faiz artaraq 22,8 milyard dollara çatıb. Bu göstərici 2024-cü ilin eyni dövründə 20,8 milyard dollar olmuşdu. “Meta”nın 2024-cü ilin dördüncü rübündə 8,02 dollar olan səhm başına mənfəəti ötən ilin eyni dövründə 8,88 dollara yüksəlib.
Şirkətin gəlir və mənfəəti bu dövrdə də bazar gözləntilərini üstələyib. “Meta” 2026-cı ilin birinci rübü üçün 53,5 milyard dollar ilə 56,5 milyard dollar arasında gəlir gözlənildiyini açıqlayıb. Şirkət 2026-cı il üzrə ümumi xərclərin 162 milyard dollar ilə 169 milyard dollar arasında olacağını, artımın əsasən infrastruktur xərclərindən qaynaqlanacağını bildirib.
Şirkətin baş icraçı direktoru Mark Zakerberq maliyyə nəticələrini dəyərləndirərkən 2025-ci ildə güclü performans nümayiş etdirdiklərini qeyd edərək deyib: “2026-cı ildə dünyanın hər yerində insanlar üçün fərdi super zəkanın inkişaf etdirilməsini səbirsizliklə gözləyirəm”.
IBM-in maliyyə nəticələri də gözləntiləri aşdı
Ötən ilin dördüncü rübünə dair maliyyə hesabatını açıqlayan IBM-in gəliri də əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12 faiz artaraq 19,7 milyard dollara yüksəlib. Şirkət 2024-cü ilin eyni dövründə 17,6 milyard dollar gəlir əldə etmişdi.
IBM-in xalis mənfəəti isə ötən ilin son rübündə 91 faiz artaraq 5,6 milyard dollara çatıb. Bu göstərici 2024-cü ilin eyni dövründə 2,9 milyard dollar idi. Şirkətin 2024-cü ilin dördüncü rübündə 3,09 dollar olan səhm başına mənfəəti ötən ilin son rübündə 5,88 dollar təşkil edib.
IBM-in də gəlir və mənfəəti hesabat dövründə bazar gözləntilərindən yüksək olub. IBM-in baş icraçı direktoru Arvind Krişna proqram təminatı sahəsində ikirəqəmli artımla güclü gəlir əldə etdiklərini bildirib. Şirkətin generativ süni intellekt üzrə iş həcminin 12,5 milyard dolları keçdiyini qeyd edən Krişna, 2026-cı ilə yüksək dinamika və güclü mövqelə malik olduqlarını vurğulayıb.
Krişna bu il 5 faizdən çox gəlir artımı və təxminən 1 milyard dollarlıq sərbəst nağd pul axını artımı gözlədiklərini də açıqlayıb.

Доходы американских технологических компаний Microsoft, Meta и IBM за период октябрь–декабрь прошлого года превзошли рыночные ожидания.
Как сообщает Valyuta.az, Microsoft опубликовала финансовую отчетность за трехмесячный период, завершившийся 31 декабря 2025 года, который компания рассматривает как второй квартал 2026 финансового года.
Согласно отчету, выручка Microsoft в октябре–декабре выросла в годовом выражении на 17 % и достигла 81,3 млрд долларов. Для сравнения, за аналогичный период предыдущего года компания получила 69,6 млрд долларов дохода.
Чистая прибыль Microsoft за указанный период увеличилась почти на 60 % — до 38,5 млрд долларов против 24,1 млрд долларов годом ранее. Прибыль на акцию выросла с 3,23 до 5,16 доллара. Показатели выручки и прибыли компании превзошли прогнозы рынка. Доходы от платформы Azure и других облачных сервисов за тот же период увеличились на 39 %.
Выручка Meta выросла на 24 %
Компания Meta, владеющая платформами Facebook, Instagram и WhatsApp, также представила финансовый отчет за четвертый квартал прошлого года. Согласно документу, выручка Meta в последнем квартале 2025 года выросла на 24 % по сравнению с аналогичным периодом годом ранее и составила 59,9 млрд долларов. В четвертом квартале 2024 года этот показатель составлял 48,4 млрд долларов.
Чистая прибыль Meta увеличилась на 9 % и достигла 22,8 млрд долларов против 20,8 млрд долларов годом ранее. Прибыль на акцию выросла с 8,02 до 8,88 доллара. Как и в случае с Microsoft, результаты Meta превзошли ожидания рынка.
Компания прогнозирует, что в первом квартале 2026 года ее выручка составит от 53,5 до 56,5 млрд долларов. Общие расходы Meta в 2026 году ожидаются в диапазоне 162–169 млрд долларов, при этом основной рост будет связан с инфраструктурными затратами.
Комментируя финансовые итоги, генеральный директор Meta Марк Цукерберг отметил, что 2025 год стал для компании периодом сильных результатов: «В 2026 году я с нетерпением жду развития персонального суперразума для людей по всему миру».
IBM также превзошла прогнозы
IBM опубликовала отчет за четвертый квартал прошлого года, согласно которому выручка компании выросла на 12 % в годовом выражении — до 19,7 млрд долларов. Для сравнения, в четвертом квартале 2024 года доход IBM составлял 17,6 млрд долларов.
Чистая прибыль IBM за отчетный период увеличилась на 91 % и достигла 5,6 млрд долларов против 2,9 млрд долларов годом ранее. Прибыль на акцию выросла с 3,09 до 5,88 доллара. Показатели компании также оказались выше рыночных ожиданий.
Генеральный директор IBM Арвинд Кришна заявил, что двузначный рост в сегменте программного обеспечения обеспечил компании устойчивый доход. Он также отметил, что объем работ IBM в сфере генеративного искусственного интеллекта превысил 12,5 млрд долларов, подчеркнув сильные позиции компании на входе в 2026 год.
По его словам, в текущем году IBM ожидает рост выручки более чем на 5 %, а также увеличение свободного денежного потока примерно на 1 млрд долларов.