Azərbaycanda taksilərin fəaliyyətinə buraxılış kartında müəyyən edilmiş ərazi hüdudları daxilində icazə veriləcək.
Valyuta.az İqtisadiyyat.az-a istinadən xəbər verir ki, bir qrup sürücü bununla bağlı onlara bildirişlər göndərildiyini deyiblər.
Onlar söyləyib ki, bildirişdə sürücülərə müvafiq qanunvericiliyin tələbləri xatırladılıb. Məhz bu qanunun tələblərindən irəli gələrək qeyd edilib ki, Sumqayıt və ya Bakı ərazisində sifarişləri yalnız bu şəhərdə qüvvədə olan buraxılış kartı ilə yerinə yetirmək mümkündür.
Beləliklə, Sumqayıt üçün buraxılış kartı olmayan maşınlar üçün bu şəhərdə, Bakı üçün buraxılış kartı olmayan maşınlar üçün isə paytaxtda sifarişlər məhdudlaşdırılır.
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən (AYNA) İqtisadiyyat.az-ın sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, "Avtomobil nəqliyyatı haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunun 20.2-ci maddəsinə əsasən, taksi minik avtomobilləri ilə sərnişin daşımaları buraxılış kartında müəyyən edilmiş ərazi hüdudları daxilində hər hansı şəxsin sifarişi əsasında qeyri-müntəzəm marşrut üzrə yerinə yetirilir.
Qeyd edilib ki, eyni zamanda, İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 322.0.13. bəndinə əsasən, taksi minik avtomobili ilə sərnişin daşımalarının buraxılış kartında müəyyən edilən ərazi hüdudlarından kənarda həyata keçirilməsinə görə 50 manat cərimə nəzərdə tutulub.
Sürücülər taksi fəaliyyəti göstərmək istədikləri şəhər üzrə müvafiq buraxılış kartını əldə etmək üçün AYNA-ya müraciət edə bilərlər.
Xatırladaq ki, Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına əsasən, Bakı şəhərinin inzibati ərazi vahidi üzrə taksi minik avtomobilləri ilə sərnişindaşımaları üçün verilən icazələrin əlavələrinin (buraxılış kartlarının) say həddi 25 000 ədəd müəyyən edilib.
Bütün xəbərlərAzərbaycanda ötən ilin ən riskli internet provayderləri açıqlandı
29.01.2026Ölkəyə idxal edilən düyünün qiyməti ucuzlaşıb
29.01.2026"Tesla" bu avtomobil modellərinin istehsalını dayandırır - SƏBƏB
29.01.2026Metroda xətlərin ayrılması prosesində sərnişinlərə gediş haqqı güzəşti ola bilər? - AÇIQLAMA

В Азербайджане деятельность такси будет разрешена исключительно в пределах территориальных границ, указанных в разрешительной карте.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на İqtisadiyyat.az, ряд водителей заявил, что получил соответствующие уведомления по данному поводу.
По их словам, в уведомлениях водителям напомнили требования действующего законодательства. В частности, было указано, что заказы в Сумгайыте или Баку могут выполняться только при наличии действующей разрешительной карты, выданной для соответствующего города.
Таким образом, автомобили без разрешительной карты для Сумгайыта не смогут выполнять заказы на территории этого города, а машины без бакинской разрешительной карты — в столице.
В ответ на запрос İqtisadiyyat.az в Агентство наземного транспорта Азербайджана (AYNA) сообщили, что в соответствии со статьей 20.2 закона Азербайджанской Республики «Об автомобильном транспорте», пассажирские перевозки такси осуществляются по нерегулярным маршрутам на основании заказа любого лица и исключительно в пределах территории, определённой в разрешительной карте.
Также было отмечено, что согласно статье 322.0.13 Кодекса об административных правонарушениях, за осуществление пассажирских перевозок такси за пределами территориальных границ, указанных в разрешительной карте, предусмотрен штраф в размере 50 манатов.
Водители, желающие осуществлять таксомоторную деятельность в конкретном городе, могут обратиться в AYNA для получения соответствующей разрешительной карты.
Напомним, что в соответствии с решением Кабинета министров, лимит количества разрешений (разрешительных карт) на пассажирские перевозки такси в административных границах города Баку установлен на уровне 25 000 единиц.