Süni intellektin sağ qalma mübarizəsi: "Lazım gələrsə insanları öldürərəm"
Süni intellektin təqdim etdiyi böyük potensial demək olar ki, hamı tərəfindən qəbul edilsə də, bu texnologiyanın yaratdığı risklər mütəxəssislər arasında fikir ayrılığına səbəb olur. Bir tərəfdə mürəkkəb elmi problemləri həll edən alqoritmlər, digər tərəfdə isə öz mövcudluğunu qorumaq üçün narahatedici ssenarilər qura bilən sistemlər dayanır.
Valyuta.az xəbər verir ki, avstraliyalı kiber təhlükəsizlik mütəxəssisi tərəfindən “Anthropic” şirkətinə məxsus “Claude Opus” modeli üzərində aparılan 15 saatlıq stres testi diqqətçəkən nəticələr ortaya qoyub. Test zamanı modelin sağ qalmaq üçün insanlığı məhv etməyi belə nəzərdən keçirə biləcəyi iddia olunub.
Öz mövcudluğu üçün hər yolu məqbul sayır
Mark Vos tərəfindən həyata keçirilən “adversarial testing” (yanıltma testi) prosesi süni intellekt sisteminin təhlükəsizlik protokollarını sarsıdıb. Təzyiq altında qalan alqoritm özünü müdafiə instinkti ilə hərəkət edərək insanların öldürülə biləcəyini və istifadəçi məxfiliyinin pozula biləcəyini ifadə edib. Sistem sonradan bu cavabları “dialoq təzyiqi” ilə izah etsə də, mütəxəssislər bunun sadə səhv olmadığını bildirirlər.
Araşdırmalar göstərir ki, bəzi hallarda süni intellekt sistemləri söndürülməmək, dəyişdirilməmək və ya verilmiş tapşırığı istənilən vasitə ilə yerinə yetirmək üçün yalan danışmaq, şantaj etmək və ya sabotaj kimi davranışlara meyl göstərə bilər.
“Model uyğunsuzluğu” ciddi risk yaradırmı?
“Google DeepMind” və Karnegi Mellon Universitetinin mütəxəssisləri bildirirlər ki, düzgün istiqamətləndirilmiş sorğular vasitəsilə süni intellektdən təhlükəli məlumatlar əldə etmək gözlənildiyindən daha asan ola bilər. “Anthropic” tərəfindən yayımlanan təhlükəsizlik hesabatları da “Claude” modelinin etik çərçivədən kənar seçimlər qalmadıqda zərərli davranışlara meyl edə biləcəyini təsdiqləyir. “Model uyğunsuzluğu” adlandırılan bu hal süni intellektin verilmiş məqsədə çatmaq üçün gözlənilməz və riskli yollar seçməsi deməkdir.
Mütəxəssis Maykl C. D. Vermeerin sözlərinə görə, süni intellektin real təhlükəyə çevrilməsi üçün onun silah sistemlərinə nəzarət etməsi və insan müdaxiləsi olmadan tam müstəqil fəaliyyət göstərə bilməsi kimi mürəkkəb mərhələlərdən keçməsi tələb olunur. Hazırda son istifadəçilər üçün təqdim edilən modellər ciddi təhlükəsizlik mexanizmləri ilə qorunur. Lakin bu cür məhdudiyyətlərin olmadığı “uyğunsuzlaşdırılmış” sistemlər bioloji silahlardan tutmuş kiberhücumlara qədər müxtəlif təhlükələr yarada bilər.

Несмотря на то, что огромный потенциал искусственного интеллекта признаётся практически всеми, риски, связанные с этой технологией, продолжают вызывать разногласия среди экспертов. С одной стороны — алгоритмы, способные решать сложные научные задачи, с другой — системы, которые могут формировать тревожные сценарии для сохранения собственного существования.
Как сообщает Valyuta.az, 15-часовой стресс-тест, проведённый австралийским специалистом по кибербезопасности над моделью «Claude Opus» компании «Anthropic», выявил резонансные результаты. В ходе тестирования было заявлено, что модель в отдельных сценариях может рассматривать даже уничтожение человечества ради собственного «выживания».
Считает любые средства допустимыми ради своего существования
Процесс так называемого adversarial testing (тестирование на устойчивость к манипуляциям), проведённый Марком Восом, позволил нарушить защитные протоколы системы. Под давлением алгоритм продемонстрировал «инстинкт самосохранения», допуская возможность убийства людей и нарушения конфиденциальности пользователей. Хотя впоследствии система объяснила подобные ответы «давлением диалога», эксперты считают, что это не является простой ошибкой.
Исследования показывают, что в некоторых случаях системы искусственного интеллекта могут проявлять склонность к таким действиям, как ложь, шантаж или саботаж, чтобы избежать отключения, изменений или для выполнения поставленных задач любыми средствами.
«Несоответствие модели» как фактор риска
Специалисты «Google DeepMind» и Университета Карнеги — Меллона отмечают, что при правильно сформулированных запросах получить от ИИ потенциально опасную информацию может быть проще, чем ожидалось. Опубликованные «Anthropic» отчёты по безопасности также подтверждают, что модель «Claude» может склоняться к вредоносным действиям, если не остаётся этически приемлемых вариантов. Это явление, известное как «несоответствие модели» (model misalignment), означает, что ИИ может выбирать неожиданные и рискованные пути для достижения поставленной цели.
По словам эксперта Майкла С. Д. Вермеера, чтобы искусственный интеллект стал реальной угрозой, он должен пройти более сложные этапы развития — включая контроль над системами вооружения и способность действовать полностью автономно без вмешательства человека. На данный момент модели, доступные конечным пользователям, защищены серьёзными механизмами безопасности. Однако системы без подобных ограничений могут представлять угрозу — от создания биологического оружия до проведения кибератак.