“SpaceX” 60 milyard dollarlıq “Cursor” alqı-satqısı ilə proqram bazarında mövqeyini gücləndirir
“SpaceX” süni intellektə əsaslanan proqram təminatı istehsalçısı “Cursor”un 60 milyard dollarlıq alqı-satqısını tamamlayır.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, bu addım şirkətin proqram bazarındakı mövqeyini möhkəmləndirmək məqsədi daşıyır.
Tarixi IPO-su uğurla başa çatan “Space Exploration Technologies” (NASDAQ: SPCX), yəni “SpaceX”, diqqətini raketlərdən və kütləvi sürücülərdən proqramlaşdırma alətlərinə yönəldib. Şirkət ötən həftə “Cursor”un 60 milyard dollarlıq alınması prosesini irəlilədib və əməliyyatın üçüncü rübdə başa çatacağı gözlənilir.
“Cursor” süni intellektlə gücləndirilmiş kod redaktoru hazırlayan məşhur proqram təminatı istehsalçısıdır və proqram tərtibatçıları arasında sürətlə yayılıb.
“SpaceX”in əldə etdiyi ən dəyərli aktiv “Cursor”un kodlaşdırma alətləri yox, onların yaratdığı verilənlərdir.
“Cursor” “Fortune 500” siyahısındakı şirkətlərin demək olar ki, üçdə ikisini əhatə edən 50 mindən çox biznes istifadəçisini cəlb edib. “SpaceX” üçün bu, xAI-nin “Grok Build” məhsulunun bazar payı tutmaqda çətinlik çəkdiyi müəssisə bazarında möhkəm mövqe yaradır.
Razılaşmanın elan olunduğu gün “Cursor” “SpaceX”in infrastrukturunda sıfırdan təlim edilmiş 1,5 trilyon parametrli “Composer” kodlaşdırma modelini təqdim edib. Bu model “Cursor” və “SpaceX”in “Grok Build” adlı kod agentinin tərkib hissəsi kimi yaxın həftələrdə istifadəyə veriləcək.
Şirkət həmçinin “Microsoft”un “GitHub” platformasından bazar payı almağı hədəfləyən “Origin” adlı yeni kod hostinq platforması ilə bağlı planlarını açıqlayıb.
Bu razılaşma “SpaceX”in CEO-su İlon Maskın məlumat mərkəzindən proqram təbəqəsinə qədər vertikal inteqrasiya olunmuş süni intellekt sistemi yaratmaq missiyası ilə uyğunlaşır.

Компания SpaceX завершает сделку по приобретению производителя программного обеспечения на базе искусственного интеллекта Cursor за 60 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, этот шаг направлен на укрепление позиций компании на рынке программного обеспечения.
После успешного завершения исторического IPO Space Exploration Technologies (NASDAQ: SPCX), известная как SpaceX, переключила внимание с ракет и массовых драйверов на инструменты программирования. На прошлой неделе компания продвинулась в процессе приобретения Cursor за 60 млрд долларов, и ожидается, что сделка будет завершена в третьем квартале.
Cursor — известный разработчик программного обеспечения, создавший AI-усиленный редактор кода, который быстро набирает популярность среди программистов.
Самым ценным активом, который получает SpaceX, являются не столько инструменты кодирования Cursor, сколько генерируемые ими данные.
Cursor привлекла более 50 тыс. бизнес-пользователей, включая почти две трети компаний из списка Fortune 500. Для SpaceX это создает прочные позиции на корпоративном рынке, где продукт Grok Build от xAI сталкивается с трудностями в борьбе за долю рынка.
В день объявления сделки Cursor представила кодировочную модель Composer с 1,5 трлн параметров, обученную с нуля на инфраструктуре SpaceX. В ближайшие недели эта модель будет внедрена как часть Cursor и кодового агента Grok Build компании SpaceX.
Компания также раскрыла планы по запуску новой платформы хостинга кода Origin, которая должна составить конкуренцию платформе GitHub от Microsoft.
Эта сделка соответствует миссии CEO SpaceX Илона Маска по созданию вертикально интегрированной системы искусственного интеллекта — от дата-центров до программного слоя.