Yaponiyanın maliyyə xidmətləri şirkəti “SBI Holdings” “Bitbank” kriptovalyuta birjasını 289 milyon ABŞ dollarına almaq barədə razılığa gəlib.
Tokioda yerləşən “SBI Holdings” bildirib ki, “Bitbank”ın alınması şirkətin kripto biznesinin genişləndirilməsinə kömək edəcək. “SBI Holdings” bundan əvvəl, 2022-ci ildə “Bitpoint” kriptobirjasını almışdı.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, bu satınalma Yaponiyanın Financial Instruments and Exchange Act qanunu çərçivəsində kriptovalyutaların maliyyə məhsulları sırasına daxil edilməsi üzrə tənzimləmə prosesi fonunda həyata keçirilir.
Bu qanun Yaponiyada səhmlər və digər qiymətli kağızlar bazarını tənzimləyir və 2027-ci ilin əvvəlində qüvvəyə minəcəyi gözlənilir.
“Bitbank” Yaponiyanın ən böyük kriptovalyuta birjalarından biridir. Birjanın 24 saatlıq ticarət həcmi 50 milyon ABŞ dollarıdır.
Lakin qlobal rəqiblərdən olan **“Kraken”**in gündəlik ticarət həcmi 1 milyard ABŞ dollarından çoxdur. Bu göstərici “Bitbank”ın qlobal bazarda daha kiçik oyunçu olduğunu göstərir.
“SBI Holdings” bildirib ki, satınalma tənzimləyici təsdiqlərdən asılıdır və ehtimal ki, bu ilin oktyabrında tamamlanacaq.
ABŞ-ın OTC bazarında ticarət olunan “SBI Holdings” səhmləri bu il 22 faiz ucuzlaşıb və hazırda 16,80 ABŞ dolları səviyyəsindədir.

Японская финансовая компания SBI Holdings заключила соглашение о приобретении криптовалютной биржи Bitbank за 289 млн долларов США.
Как сообщили в SBI Holdings, базирующейся в Токио, покупка Bitbank позволит компании расширить свое присутствие в криптовалютном бизнесе. Ранее, в 2022 году, SBI Holdings уже приобрела криптобиржу Bitpoint.
По данным Valyuta.az, сделка осуществляется на фоне процесса регулирования, предусматривающего включение криптовалют в категорию финансовых инструментов в рамках японского закона Financial Instruments and Exchange Act.
Данный закон регулирует рынок акций и других ценных бумаг в Японии. Ожидается, что он вступит в силу в начале 2027 года.
Bitbank является одной из крупнейших криптовалютных бирж Японии. Объем торгов на платформе за последние 24 часа составляет около 50 млн долларов США.
В то же время суточный объем торгов одного из крупнейших мировых конкурентов — Kraken — превышает 1 млрд долларов США, что свидетельствует о значительно меньших масштабах Bitbank на глобальном рынке.
В SBI Holdings отметили, что завершение сделки зависит от получения необходимых разрешений регулирующих органов и, как ожидается, состоится в октябре текущего года.
Акции SBI Holdings, обращающиеся на внебиржевом рынке США (OTC), с начала года подешевели на 22% и в настоящее время торгуются на уровне 16,80 доллара США.