“YouTube Shorts” platformasında videoların oynatma sürətini iki dəfə artırmaq imkanı yaradılır. Bundan başqa, interfeysi sadələşdirən “təmiz ekran” rejimi və reaksiyalarla bağlı yeni funksiyalar təqdim olunur.
“Google”a məxsus platforma açıqlayıb ki, “Shorts” üçün oynatma sürətini iki dəfə artırmağa imkan verən yeni tənzimləmə əlavə olunub. Bu funksiya istifadəçilərə qısa videolara daha sürətli baxmağa və istədikləri hissələri daha tez tapmağa imkan verəcək.
Platforma həmçinin istifadəçilər arasında daha müsbət onlayn mühit yaratmaq məqsədilə “Shorts” videolarında bəyənməmə düyməsini ləğv edib. Videonu bəyənməyən istifadəçilər bundan sonra “Maraqlı deyil” və “Bu kanalı tövsiyə etmə” seçimlərindən istifadə edə biləcəklər.
Videonu bəyənənlər isə bəyənmə düyməsinin əvəzinə ürək işarəsinə toxunacaqlar.
Bundan əlavə, “YouTube” “təmiz ekran” rejimini təqdim edib. Bu rejim videoya baxış zamanı ikonları və mətnləri müvəqqəti gizlədərək daha sadə və diqqəti yayındırmayan görüntü yaradır.
Şirkət bildirib ki, yeniliklərin məqsədi daha rahat və intuitiv “Shorts” təcrübəsi yaratmaqdır. Lakin funksiyaların dəqiq istifadəyə veriləcəyi tarix açıqlanmayıb. Platforma yenilikləri mərhələli şəkildə təqdim etməyi planlaşdırır.
“TechCrunch” əlavə məlumat üçün “Google”a müraciət edib.
“YouTube” qısa video seqmentinə gec qoşulsa da, izləyici cəlb etməyə nail olub. “YouTube Shorts”un gündəlik orta baxış sayı 2025-ci ilin iyununda 200 milyarda çatıb. Bu barədə “YouTube”un baş direktoru Nil Mohan Kann tədbirində çıxışı zamanı bildirib.
Bu rəqəm kontekstdə qiymətləndirilməlidir, çünki “YouTube” baxışı videonun açıldığı ilk andan hesablayır.
Bu ilin əvvəlində yayımlanan hesabata görə, “Shorts” videoları getdikcə televizor ekranlarında daha çox izlənilir. Bu tip kontentə aylıq baxış müddəti 2 milyard saata çatır.

На платформе YouTube Shorts появится возможность увеличивать скорость воспроизведения видео в два раза. Кроме того, будут представлены режим «чистого экрана», упрощающий интерфейс, и новые функции, связанные с реакциями.
Принадлежащая Google платформа сообщила, что для Shorts добавлена новая настройка, позволяющая увеличивать скорость воспроизведения вдвое. Эта функция даст пользователям возможность быстрее просматривать короткие видео и находить нужные фрагменты.
Платформа также отказалась от кнопки дизлайка в Shorts, чтобы создать более позитивную онлайн-среду. Пользователи, которым видео не понравилось, смогут воспользоваться опциями «Не интересно» и «Не рекомендовать этот канал».
Те, кому ролик понравился, вместо кнопки лайка будут нажимать на значок сердца.
Кроме того, YouTube представил режим «чистого экрана». Он временно скрывает иконки и текст во время просмотра видео, создавая более простой и не отвлекающий интерфейс.
В компании заявили, что цель нововведений — сделать использование Shorts более удобным и интуитивным. Однако точная дата запуска функций пока не раскрывается. Платформа планирует внедрять обновления поэтапно.
TechCrunch обратился в Google за дополнительной информацией.
Хотя YouTube сравнительно поздно вышел в сегмент коротких видео, платформе удалось привлечь аудиторию. По словам гендиректора YouTube Нила Мохана, выступившего на мероприятии в Каннах, в июне 2025 года среднесуточное число просмотров YouTube Shorts достигло 200 млрд.
Этот показатель следует рассматривать в контексте, поскольку YouTube засчитывает просмотр с момента запуска видео.
Согласно отчету, опубликованному в начале этого года, Shorts все чаще смотрят на экранах телевизоров. Ежемесячное время просмотра такого контента достигает 2 млрд часов.