“Amazon” Hindistana əlavə 13 milyard dollar sərmayə qoyacaq
“Amazon.com, Inc.” şirkəti 2030-cu ilə qədər Hindistanda süni intellekt və bulud infrastrukturunu genişləndirmək üçün əlavə 13 milyard dollar sərmayə qoyacaq.
Valyuta.Az-ın “Reuters”-ə istinadla verdiyi xəbərə görə, sərmayə planı 2025-ci ildə açıqlanan 35 milyard dollarlıq investisiya planına əlavədir. Beləliklə, şirkətin 2026–2030-cu illərdə Hindistana ümumi sərmayəsi 48 milyard dollara çatacaq. Məlumata görə, açıqlama “Amazon”un baş icraçı direktoru Endi Cessi (Andy Jassy) ilə Hindistanın Baş naziri Narendra Modi arasında Yeni Dehlidə keçirilən görüşdən sonra verilib.
“Reuters”in iyunun 22-də yaydığı digər xəbərə görə, “Amazon”un “Prime Day” satışları ABŞ alıcılarının xərcləmə qabiliyyətini qiymətləndirmək üçün göstərici rolunu oynayacaq. Əvvəlki illərlə müqayisədə daha tez başlayan satış kampaniyası daha çox ev məhsulları, məktəb ləvazimatları və tez xarab olan ərzaqlara yönəlib. “Amazon” ev əşyaları, ərzaq, səyahət və məktəb ləvazimatları üzrə endirimlər təklif edib. Bu kateqoriyalar “Prime” üzvlərinin alış səbətlərində mühüm yer tutur.
“Amazon” müştərilərinə müxtəlif məhsul və xidmətlər təqdim edir. Şirkətin “Amazon Web Services” (AWS) platforması vasitəsilə artırılmış və virtual reallıq texnologiyaları üzrə tərtibatçılara qabaqcıl alətlər təqdim olunur.
“Amazon”un investisiya perspektivləri müsbət qiymətləndirilsə də, bəzi süni intellekt səhmlərinin daha yüksək artım potensialına və nisbətən aşağı riskə malik ola biləcəyi bildirilir. Bununla belə, investorlar qərar qəbul etməzdən əvvəl bazar risklərini və şirkətlərin maliyyə göstəricilərini ayrıca qiymətləndirməlidirlər.

Компания Amazon.com, Inc. инвестирует дополнительно 13 млрд долларов в расширение инфраструктуры искусственного интеллекта и облачных технологий в Индии к 2030 году.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Reuters, новая инвестиционная программа станет дополнением к ранее объявленному в 2025 году плану инвестиций в размере 35 млрд долларов. Таким образом, общий объем вложений компании в Индию в 2026–2030 годах достигнет 48 млрд долларов.
По данным агентства, о планах было объявлено после встречи генерального директора Amazon Энди Джесси (Andy Jassy) с премьер-министром Индии Нарендрой Моди в Нью-Дели.
Как ранее сообщило Reuters 22 июня, результаты ежегодной распродажи Prime Day станут индикатором потребительской активности в США. В этом году акция стартовала раньше обычного и была ориентирована прежде всего на товары для дома, школьные принадлежности и скоропортящиеся продукты питания. Amazon предложил скидки на товары для дома, продукты, туристические товары и школьные принадлежности. Именно эти категории занимают значительную долю в покупках подписчиков сервиса Prime.
Amazon предлагает клиентам широкий спектр товаров и услуг. В частности, платформа Amazon Web Services (AWS) предоставляет разработчикам передовые инструменты для создания решений в области дополненной и виртуальной реальности.
Несмотря на позитивную оценку инвестиционных перспектив Amazon, отмечается, что отдельные компании, работающие в сфере искусственного интеллекта, могут обладать более высоким потенциалом роста при сравнительно меньших рисках. Вместе с тем инвесторам рекомендуется самостоятельно оценивать рыночные риски и финансовые показатели компаний перед принятием инвестиционных решений.