Azərbaycanda Visa ödəniş kartları ilə aparılan əməliyyatların həcmi açıqlanıb
May ayının sonuna olan hesabata görə, rezident maliyyə institutları (statistik vahidlərin ödəniş kartları daxil olmaqla) tərəfindən buraxılmış Visa ödəniş kartları ilə aparılan əməliyyatların sayı 159,331 milyon, əməliyyat həcmi isə 7,965 milyard manat təşkil edib.
Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) tərəfindən dərc edilmiş statistik bülletendə bildirilib.
Bundan əlavə, məlumatlar göstərir ki, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə əməliyyatların sayı 35,178 milyon və ya 28,3%, əməliyyat həcmi isə 963 milyon manat və ya 13,7% artıb.
AMB-nin məlumatına görə, qeyri-rezident maliyyə institutları tərəfindən buraxılmış Visa kartları ilə aparılan əməliyyatların sayı 839,3 min, əməliyyat həcmi isə 74,5 milyon manat təşkil edib.
Qeyd etmək lazımdır ki, aprel ayının sonuna banklar və "Azərpoçt" MMC vasitəsilə dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı əvvəlki aya nisbətən 108.000 ədəd artaraq 22.518.000-ə çatıb.
"May ayının sonuna bank sistemi və "Azərpoçt" MMC vasitəsilə dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı əvvəlki aya nisbətən 309.000 ədəd artaraq 22.827.000-ə çatıb. Keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə bu rəqəm 12% artıb", - deyə Azərbaycan Mərkəzi Bankı bildirib.

Согласно отчету на конец мая, количество операций по платежным картам Visa, выпущенным резидентными финансовыми институтами, включая платежные карты статистических единиц, составило 159,331 млн, а их объем — 7,965 млрд манатов.
Об этом говорится в статистическом бюллетене, опубликованном Центральным банком Азербайджана (ЦБА).
Кроме того, данные показывают, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество операций увеличилось на 35,178 млн, или 28,3%, а их объем — на 963 млн манатов, или 13,7%.
По данным ЦБА, количество операций по картам Visa, выпущенным нерезидентными финансовыми институтами, составило 839,3 тыс., а их объем — 74,5 млн манатов.
Следует отметить, что на конец апреля количество платежных карт, находящихся в обращении через банки и ООО «Азерпочт», увеличилось по сравнению с предыдущим месяцем на 108 тыс. и достигло 22,518 млн.
«На конец мая количество платежных карт, находящихся в обращении через банковскую систему и ООО «Азерпочт», увеличилось по сравнению с предыдущим месяцем на 309 тыс. и достигло 22,827 млн. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года этот показатель вырос на 12%», — сообщили в Центральном банке Азербайджана.