SOCAR Azərbaycan qazının Avstriya və Almaniyaya tədarükünə başlayıb
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) Azərbaycan qazının Avstriya və Almaniyaya tədarükünə başlayıb.
Bu barədə Valyuta.az-a SOCAR-dan məlumat verilib.
Bildirilib ki, SOCAR Cənub Qaz Dəhlizinin Avropa seqmenti olan Trans-Adriatik Qaz Boru Kəməri (TAP) vasitəsilə nəql edilən əhəmiyyətli həcmdə qazın Cənubi və Mərkəzi Avropa bazarlarına satışını həyata keçirərək, Azərbaycanın qaz ixracında növbəti mühüm mərhələyə başlayıb.
Belə ki, 2026-cı ilin yanvar ayından etibarən Azərbaycan qazı digər ölkələrlə yanaşı, Avstriya və Almaniyadan olan alıcılara təchiz edilir.
İtaliya üzərindən Avstriya və Almaniyaya həyata keçirilən qaz təchizatı Azərbaycan qazının Avropadakı coğrafi əhatəsini daha da genişləndirir. Beləliklə, Azərbaycan qazını alan ölkələrin sayı 16-ya çatıb.
SOCAR Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə formalaşdırılmış qaz strategiyasına uyğun olaraq, Avropa və Yaxın Şərq regionlarında qaz marketinqi fəaliyyətini davamlı şəkildə genişləndirir, müxtəlif ölkələrdən olan alıcılarla əməkdaşlıq portfelini artırır və Azərbaycanın etibarlı enerji təchizatçısı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirir.

Государственная нефтяная компания Азербайджана — SOCAR — начала поставки азербайджанского газа в Австрию и Германию.
Об этом Valyuta.az сообщили в SOCAR.
Отмечается, что компания, осуществляя продажу значительных объемов газа на рынки Южной и Центральной Европы по Трансадриатическому газопроводу (TAP) — европейскому сегменту Южного газового коридора, приступила к очередному важному этапу в экспорте азербайджанского газа.
Так, с января 2026 года азербайджанский газ, наряду с другими странами, поставляется покупателям из Австрия и Германия.
Поставки газа в Австрию и Германию, осуществляемые через Италия, еще больше расширяют географию присутствия азербайджанского газа в Европе. Таким образом, число стран — импортеров азербайджанского газа достигло 16.
SOCAR, действуя в соответствии с газовой стратегией, сформированной под руководством Президента Азербайджана Ильхам Алиев, последовательно расширяет деятельность по маркетингу газа в Европе и на Ближнем Востоке, увеличивает портфель сотрудничества с покупателями из различных стран и укрепляет позиции Азербайджана как надежного поставщика энергоресурсов.