Məzuniyyət vaxtı üçün orta əmək haqqının hesablanması qaydası dəyişib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Prezident İlham Əliyevin tətbiqi barədə Fərman imzaladığı Əmək Məcəlləsinə dəyişiklikdə əksini tapıb.
Məzuniyyət vaxtı üçün ödənilən orta əmək haqqı onun hansı iş ili üçün verilməsindən asılı olmayaraq məzuniyyətin verildiyi aydan əvvəlki 12 təqvim ayının orta əməkhaqqına əsasən müəyyən edilir.
Dəyişikliyə əsasən, məzuniyyət vaxtı üçün orta əməkhaqqı hesablanarkən qismən ödənişli sosial məzuniyyətdə və ya işçinin təşəbbüsü ilə olmayan ödənişsiz məzuniyyətdə olması, eləcə də işçinin təqsiri olmadan boşdayanma səbəblərindən işlənilməyən və ya tam işlənilməyən aylar yaxın tam işlənilən təqvim ayları ilə əvəz olunacaq.

Порядок расчёта среднего заработка на период отпуска изменён.
Как сообщает Valyuta.az, это отражено в изменениях в Трудовой кодекс, применение которых утверждено указом президента Ильхама Алиева.
Средний заработок, выплачиваемый за время отпуска, независимо от того, за какой рабочий год он предоставляется, будет определяться исходя из среднего заработка за 12 календарных месяцев, предшествующих месяцу предоставления отпуска.
Согласно изменениям, при расчёте среднего заработка за период отпуска месяцы, в которых работник находился в частично оплачиваемом социальном отпуске либо в отпуске без сохранения заработной платы не по собственной инициативе, а также месяцы, которые не были отработаны или были отработаны не полностью по причинам простоя не по вине работника, будут заменяться ближайшими полностью отработанными календарными месяцами.