Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi “ABC-Telecom” MMC-nin (Kontakt Home mağazalar şəbəkəsi) fəaliyyətində rəqabət qanunvericiliyinin pozulması halları üzrə aparılan araşdırmanı yekunlaşdırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, araşdırma nəticəsində Azərbaycan Respublikası Rəqabət Məcəlləsinin 23.1.1-ci, 23.1.4-cü və 25.1.1-ci maddələrinin tələblərinin pozulması əlamətləri müəyyən edilib.
Belə ki, HOFFMANN əmtəə nişanı ilə yağla işləyən elektrik qızdırıcılarının satışı zamanı haqsız rəqabət hallarına yol verildiyi qənaətinə gəlinib.
Nəticədə, Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi tərəfindən ABC-Telecom MMC-yə yol verilmiş haqsız rəqabət hallarının aradan qaldırılması və gələcəkdə bu cür pozuntulara təkrar yol verilməməsi barədə müvafiq göstəriş verilib.
Qeyd edək ki, "ABC-Telecom" MMC 2006-cı ildə dövlət qeydiyyatına alınıb, nizamnamə kapitalı 10000 AZN-dir. Şirkətin sahibi Fazil İsrafilov, qanuni təmsilçisi isə oğlu Həsən İsrafilzadədir. Şirkətin İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Lokal Gəlirlər Baş İdarəsinə 4842069.71 AZN vergi borcu var.

Государственное агентство по антимонопольному регулированию и контролю над потребительским рынком при Президенте завершило расследование по фактам нарушения законодательства о конкуренции в деятельности ООО «ABC-Telecom» (сеть магазинов Kontakt Home).
Как сообщает Valyuta.az, в ходе расследования выявлены признаки нарушения статей 23.1.1, 23.1.4 и 25.1.1 Закона Республики Азербайджан о конкуренции.
Установлено, что при продаже электрообогревателей, работающих на масле под товарным знаком HOFFMANN, имели место случаи недобросовестной конкуренции.
Как результат, Государственное агентство по антимонопольному регулированию и контролю над потребительским рынком при Президенте выдало ООО «ABC-Telecom» соответствующее предписание об устранении выявленных фактов недобросовестной конкуренции и недопущении подобных нарушений в будущем.
Отметим, что ООО «ABC-Telecom» было зарегистрировано в 2006 году с уставным капиталом в 10 000 AZN. Владельцем компании является Фазиль Исрафилов, а законным представителем — его сын Хасан Исрафилзаде. ООО имеет задолженность по налогам перед Главным управлением локальных доходов Налоговой службы при Министерстве экономики в Баку в размере 4 842 069,71 AZN.