Azərbaycanda dünən müşahidə olunan qarlı-şaxtalı hava şəraiti nəticəsində 500-ə yaxın sığorta hadisəsi qeydə alınıb və ümumi zərərin təxminən 400 min manat olacağı gözlənilir..
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Report"un sorğusuna cavab olaraq "Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası" İctimai Birliyindən bildirilib.
Qeyd olunub ki, baş vermiş hadisələrlə bağlı 7 qeyri-həyat sığorta şirkətinə ümumilikdə 484 müraciət daxil olub. Onlardan 403-ü "Avtonəqliyyat vasitələrinin icbari sığortası (OSAGO)", 76-sı "KASKO", 4-ü "Daşınmaz əmlakın icbari sığortası", 1-i isə "Əmlakın yanğından və digər risklərdən sığortası" üzrədir.
"Hazırda qiymətləndirilmiş 366 hadisədə ehtimal olunan zərər 254 435 manat təşkil edir, qalan 118 hadisənin qiymətləndirilməsi davam edir. Bütün müraciətlər tənzimləmə və zərər qiymətləndirilməsi mərhələsindədir və sığorta ödənişləri sığorta hadisəsi kimi tanınan müraciətlər üzrə həyata keçiriləcək. Bütün hadisələr üzrə qiymətləndirmə prosesi yekunlaşdıqdan sonra ümumi zərər məbləğinin 400 min manata yaxın olacağı ehtimal edilir", - ASA- dan bildirilib.
Məlumata əsasən, hesabat dövründə müraciətlərin 67 %-i Bakı, 33 %-i isə ölkənin digər bölgələrindən daxil olub.

В Азербайджане в результате снежной и морозной погоды, наблюдавшейся вчера, зафиксировано около 500 страховых случаев, а общий ущерб, как ожидается, составит примерно 400 тысяч манатов.
Об этом сообщает Valyuta.az со ссылкой на данные, предоставленные Общественным объединением «Ассоциация страховщиков Азербайджана» в ответ на запрос «Report».
Отмечается, что по произошедшим инцидентам поступило всего 484 обращения в 7 страховых компаний в сфере не-жизненного страхования. Из них 403 касаются обязательного страхования автотранспортных средств (ОСАГО), 76 — «КАСКО», 4 — обязательного страхования недвижимого имущества, 1 — страхования имущества от пожаров и иных рисков.
«На данный момент по оценённым 366 случаям предполагаемый ущерб составляет 254 435 манатов, оценка по оставшимся 118 случаям продолжается. Все обращения находятся на стадии урегулирования и оценки ущерба, страховые выплаты будут осуществлены по обращениями, признанным страховыми случаями. После завершения процесса оценки по всем случаям предполагается, что общий объём ущерба составит около 400 тысяч манатов», — сообщили в АСА.
По информации, 67 % обращений поступили из Баку, 33 % — из других регионов страны в течение отчётного периода.