Azərbaycanda bank sektorunda qadınların rəhbər vəzifələrdə, xüsusilə idarə heyətlərində təmsilçiliyi uzun illərdir ki, məhdud səviyyədədir. Lakin son illərdə bu sahədə müəyyən pozitiv dəyişikliklər müşahidə olunmaqdadır.
Valyuta.az bankların idarə heyətlərinə təyin olunan qadın rəhbərləri araşdırıb. Yazıda adları qeyd olunan xanımlar müxtəlif dövrlərdə bank rəhbərliyində təmsil olunublar:
Xədicə Həsənova – "Bank Respublika"
Xədicə Həsənova 2006-cı ildə Bank Respublikanın idarə heyətinin sədri təyin olunub və 2017-ci ilə qədər bu vəzifədə çalışıb. O, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Beynəlxalq İqtisadi Əlaqələr” ixtisası üzrə ali təhsil alıb. Daha sonra isə İsveçrədə yerləşən Menecmentin İnkişafı İnstitutunda (IMD) MBA proqramını başa vurub.
Zəhra Quliyeva – "Zaminbank"
İdarə heyətinə təyin olunmuş qadın rəhbərlərdən biri də fəaliyyətini dayandırmış “Zaminbank” ASC-də Zəhra Quliyevadır. O, 2008-ci ildə bu vəzifəyə təyin olunub. Z.Quliyeva Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında “Mühəndis-iqtisadçı” ixtisası üzrə təhsil alıb.
Günel Nəbiyeva – "Azər-Türk Bank"
Bu günlərdə Azər-Türk Bankın idarə heyətinə Günel Nəbiyeva sədr kimi təyin olunub. O, Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsində bakalavr və magistr dərəcələri üzrə təhsil alıb. G.Nəbiyevanın təyinatı bank sektorunda qadınların rəhbər postlara irəliləməsi baxımından diqqətçəkən hadisə kimi qiymətləndirilir.

На протяжении многих лет представительство женщин на руководящих должностях в банковском секторе Азербайджана, особенно в правлениях банков, оставалось ограниченным. Однако в последние годы в этой сфере наблюдаются определённые позитивные изменения.
Valyuta.az изучил случаи назначения женщин на руководящие посты в правлениях банков. В материале представлены женщины, которые в разные периоды входили в руководство банковских структур:
Хадижа Гасанова — Bank Respublika
Хадижа Гасанова была назначена председателем правления Bank Respublika в 2006 году и занимала эту должность до 2017 года. Она получила высшее образование по специальности «Международные экономические отношения» в Азербайджанском государственном экономическом университете, а затем окончила программу MBA в Институте развития менеджмента (IMD) в Швейцарии.
Захра Гулиева — Zaminbank
Одной из женщин, назначенных в правление банка, является Захра Гулиева, представлявшая ныне прекративший деятельность Zaminbank ОАО. Она была назначена на эту должность в 2008 году. Захра Гулиева получила образование по специальности «инженер-экономист» в Азербайджанской государственной нефтяной академии.
Гюнель Набиева — Azər-Türk Bank
Недавно председателем правления Azər-Türk Bank была назначена Гюнель Набиева. Она окончила бакалавриат и магистратуру юридического факультета Бакинского государственного университета. Назначение Гюнель Набиевой расценивается как значимое событие с точки зрения продвижения женщин на руководящие позиции в банковском секторе.