Son vaxtlar vətəndaşlar arasında belə bir fikir tez-tez səslənir ki, əldə olunan maaş gündəlik yaşayış xərclərini tam qarşılamaq üçün kifayət etmir. İnsanlar bildirirlər ki, ərzaq, kommunal ödənişlər, nəqliyyat və digər əsas ehtiyaclara çəkilən xərclər maaş artımını qabaqlayır və ailə büdcəsində ciddi gərginlik yaradır.
Bu fonda sual aktuallaşır: həqiqətən bu gün yaşayış xərcləri əməkhaqqını üstələyir?
İqtisadçı Xalid Kərimli Valyuta.az-a açıqlamasında bildirib ki, 2026-cı il üçün yaşayış minimumu bir nəfər üçün 300 manat müəyyən edilib. Onun sözlərinə görə, orta aylıq əməkhaqqı 1100 manatdan çoxdur. Statistika göstərir ki, əslində yaşayış xərcləri əməkhaqqını üstələmir:
“Minimum əməkhaqqı hazırda 400 manatdır. Bu məbləğ fərdi şəxs üçün yaşayış minimumundan yüksək müəyyənləşdirilib. Minimum 300 manat tələb olunur ki, bir nəfər normal, minimal şərtlərlə yaşaya bilsin. Lakin yaşayış minimumu anlayışına yaxşı restoranlarda yemək, əyləncə tədbirlərinə qatılmaq daxil deyil”, – deyə iqtisadçı vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, yaşayış minimumunun hesablanması Nazirlər Kabinetinin minimum istehlak səbətinin tərkibi ilə bağlı qərarına əsasən aparılır. Bu səbətdə ərzaq, qeyri-ərzaq məhsulları və xidmətlər üzrə kateqoriyalar yer alır. Hər bir insanın il ərzində bu məhsul və xidmətlərdən nə qədər istehlak etməli olduğu müəyyən edilir, həmin normativlər mövcud qiymətlərə vurularaq yaşayış minimumu hesablanır.
“Yaxşı yaşamaq istəyən daha çox qazanmalıdır. Gəlirləri artırmaq lazımdır ki, vətəndaş daha yaxşı yaşaya bilsin”, – deyə Xalid Kərimli əlavə edib.

В последнее время среди граждан всё чаще звучит мнение о том, что получаемой заработной платы недостаточно для полного покрытия повседневных расходов на жизнь. Люди отмечают, что затраты на продукты питания, коммунальные услуги, транспорт и другие базовые потребности опережают рост доходов, создавая серьёзную нагрузку на семейный бюджет.
На этом фоне становится актуальным вопрос: действительно ли сегодня расходы на проживание превышают заработную плату?
Экономист Халид Керимли в комментарии Valyuta.az заявил, что на 2026 год прожиточный минимум на одного человека установлен на уровне 300 манатов. По его словам, средняя месячная заработная плата превышает 1 100 манатов, а статистика показывает, что в действительности расходы на проживание не превосходят доходы.
«Минимальная заработная плата в настоящее время составляет 400 манатов. Эта сумма установлена выше прожиточного минимума для одного человека. Для нормальной, минимальной жизни требуется 300 манатов. Однако в понятие прожиточного минимума не входят посещения хороших ресторанов и участие в развлекательных мероприятиях», — подчеркнул экономист.
Он отметил, что расчёт прожиточного минимума осуществляется на основе решения Кабинета министров о составе минимальной потребительской корзины. В неё входят категории продовольственных и непродовольственных товаров, а также услуг. Определяется объём их годового потребления на одного человека, после чего данные нормативы умножаются на действующие цены, и на этой основе рассчитывается прожиточный минимум.
«Тот, кто хочет жить лучше, должен больше зарабатывать. Необходимо увеличивать доходы, чтобы граждане могли повысить уровень своей жизни», — добавил Халид Керимли.