"Moody`s" beynəlxalq reytinq agentliyinin proqnozlarına görə, 2026-cı ildə Azərbaycanın ümumi dövlət borcu ÜDM-in 23,9 %-ni təşkil edəcək.
Valyuta.az agentliyin hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2027-ci ildə bu göstərici cüzi azalaraq ÜDM-in 23,8 %-nə düşəcək. "Moody`s" 2025-ci ilin yekunlarına görə də dövlət borcunun eyni səviyyədə - ÜDM-in 23,8 %-i səviyyəsində olacağını gözləyir.
Eyni zamanda, agentliyin qiymətləndirməsinə görə, dövlət borcunun büdcə gəlirlərinə nisbəti, neft qiymətlərinin normallaşması və dövlət xərclərinin artması fonunda tədricən artacaq. Beləliklə, bu göstərici büdcənin yüksək neft gəlirləri əldə etdiyi 2022-ci ildəki 41,6 %-dən sonrakı illərdə 75-80 %-ə qədər artacaq. Xüsusilə, 2026-cı ildə onun 74,6 %, 2027-ci ildə isə 78,4 % səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır. Artıma baxmayaraq, bu səviyyə "Moody`s" tərəfindən fiskal dayanıqlılıq baxımından hələ də "komfort" həddə hesab edilir.
Agentlik həmçinin dövlət borcuna xidmət yükünün aşağı qalacağını gözləyir. Proqnozlara görə, faiz ödənişləri büdcə gəlirlərinin 6-7 % səviyyəsini ötməyəcək: 2026-cı ildə 5,7 %, 2027-ci ildə isə 6,1 % olacağı gözlənilir.
"Moody`s"in proqnozları "Brent" neftinin 2025-ci ildə bir barel üçün 69 ABŞ dolları, 2026-2027-ci illərdə isə 60 ABŞ dolları səviyyəsində orta qiymət ehtimallarına əsaslanır. Ortamüddətli perspektivdə qiymətlərin bir barel üçün 55-75 ABŞ dolları arasında dəyişəcəyi gözlənilir.

Согласно прогнозам международного рейтингового агентства «Moody`s», в 2026 году общий государственный долг Азербайджана составит 23,9 % от ВВП.
Как сообщает агентство Valyuta.az со ссылкой на отчет агентства, в 2027 году этот показатель незначительно снизится до 23,8 % от ВВП. По итогам 2025 года «Moody`s» также ожидает стабильность государственного долга на уровне 23,8 % ВВП.
При этом, по оценке агентства, соотношение государственного долга к доходам бюджета будет постепенно расти на фоне нормализации цен на нефть и увеличения государственных расходов. Этот показатель вырастет после 2022 года, когда бюджет получил высокие нефтяные доходы и соотношение составляло 41,6 %, до уровня 75-80 %. В частности, в 2026 году он достигнет 74,6 %, а в 2027 году — 78,4 %. Несмотря на рост, «Moody`s» считает данный уровень по-прежнему комфортным с точки зрения фискальной устойчивости.
Агентство также прогнозирует низкую нагрузку на обслуживание государственного долга. По прогнозам, процентные платежи не превысят 6-7 % от доходов бюджета: в 2026 году — 5,7 %, в 2027 году — 6,1 %.
Прогнозы «Moody`s» основаны на расчетах средней цены нефти марки «Brent» в 69 долларов США за баррель в 2025 году и на уровне 60 долларов США за баррель в 2026-2027 годах. В среднесрочной перспективе ожидается колебание цен в диапазоне от 55 до 75 долларов США за баррель.