Prezident: Neft hasilatının sabitləşdirilməsi üzərində işləyirik
"Mən, ümumilikdə, iqtisadi inkişafdan razıyam. Bəli, bizim bir problemimiz var, bu da neft hasilatının təbii azalmasıdır. Bu amil ÜDM göstəricilərinə müəyyən mənfi təsir göstərir. Lakin əgər qeyri-neft və qeyri-qaz sektorunda ÜDM-ə baxsaq görərik ki, 11 ay ərzində 3,2 faiz artım qeydə alınıb, bu da pis göstərici deyil. Bu artım daha yüksək ola bilər və böyük ehtimalla olacaq".
İlham Əliyev bildirib ki, neft hasilatının sabitləşdirilməsi üzərində işlər görülür: "Eyni zamanda, biz neft hasilatının sabitləşdirilməsi üzərində işləyirik, - bu, mümkündür, - və təbii qaz hasilatının artırılması istiqamətində də addımlar atırıq. Bu da iqtisadiyyatımıza əlavə dinamika verəcək və onun böyüməsinə töhfə olacaq. Lakin artım təbii olmalıdır.
Bilirsiniz, mən dəfələrlə Ermənistanı güclü şəkildə dəstəkləyən və daim Ermənistan üçün geosiyasi baxımdan çətinliklərdən, guya bəzi ölkələrin onun maraqlarına zərər vurmaq istəməsindən şikayət edən bir qrup ölkənin liderləri ilə görüşərkən həmişə deyirəm: "ÜDM-ə baxın və Rusiya ilə ticarət dövriyyəsinə baxın". Rusiya–Ukrayna müharibəsi başlayanda Ermənistanla Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi təxminən 2 milyard ABŞ dolları idi. İki il sonra isə bu rəqəm 12 milyard dollara çatdı. Bu, artıq hər şeyi açıq şəkildə göstərir.
Bu, sanksiyalardan yayınma mexanizmidir - onların dediyi kimi, paralel idxal və ya "boz zona" idxalıdır. Lakin nə Avropa Komissiyası, nə Avropa Parlamenti, nə də Avropa Şurası Parlament Assambleyasında heç kim bu barədə bir söz belə demədi, nə Ermənistanı qınadı, nə də ümumiyyətlə, sanksiyalar mövzusuna toxundu. Çünki onlar üçün sanksiyalardan yayınma kanalı olmaq qəbulediləndir. Bizim ÜDM-in artması isə kiməsə sanksiyalardan yayınmağa kömək etdiyimizə görə deyil, - biz bunu etmirik, - o, iqtisadi fəaliyyətimizin real nəticələri hesabına artır".
Dövlət başçısı əlavə edib ki, rəqəmlər, əlbəttə ki, vacibdir, lakin ən önəmlisi insanların gündəlik həyatı və ölkənin iqtisadi imkanlarıdır:
"Həmçinin aydındır ki, iqtisadiyyat nə qədər böyükdürsə, hər bir faiz artımının dəyəri də bir o qədər yüksək olur. Belə ki, iqtisadiyyatın həcmi təxminən 70–80 milyard ABŞ dolları olduqda, hər bir faiz artımı demək olar ki, 1 milyard dollar edir. Bu 1 milyard dolları cəmi bir il ərzində əldə etmək isə asan məsələ deyil. Bununla belə, mən hesab edirəm ki, göstəricilər daha yaxşı ola bilər. Neft hasilatı sabitləşdikdən sonra ÜDM üzrə daha yüksək rəqəmləri görəcəyimizi düşünürəm. Amma yenə də mənim üçün bu, nə rəqabətdir, nə də yarış. Əsas odur ki, iqtisadiyyatımız bizə inkişaf etməyə, əhali üçün daha yaxşı yaşayış şəraiti yaratmağa, azad edilmiş əraziləri bərpa etməyə, müdafiə qabiliyyətinə investisiya qoymağa və ümumilikdə, iqtisadiyyatımızı daha da gücləndirməyə imkan versin".

«В целом я доволен экономическим развитием. Да, у нас есть одна проблема – естественное снижение нефтедобычи. Этот фактор оказывает определённое отрицательное влияние на показатель ВВП. Однако если посмотреть на ВВП в нефте- и газонефтяном секторах, то за 11 месяцев отмечен рост на 3,2 процента, что является неплохим показателем. Этот рост может быть выше и, скорее всего, будет таким».
Об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью местным телеканалам 5 января, сообщает Valyuta.az.
Ильхам Алиев отметил, что ведутся работы по стабилизации добычи нефти: «В то же время мы работаем над стабилизацией добычи нефти – это возможно – и предпринимаем шаги в направлении увеличения добычи природного газа. Это придаст дополнительную динамику нашей экономике и внесёт вклад в её рост. Но рост должен быть естественным.
Знаете, когда я встречаюсь с лидерами группы стран, которые неоднократно резко поддерживали Армению и постоянно жаловались на якобы геополитические сложности для Армении, на то, что некоторые страны хотят навредить её интересам, я всегда говорю: «Посмотрите на ВВП и на торговый оборот с Россией». Когда началась война между Россией и Украиной, торговый оборот между Россией и Арменией составлял около 2 миллиардов долларов. Спустя два года эта цифра достигла 12 миллиардов долларов. Это уже всё ясно демонстрирует.
Это механизм обхода санкций – так называемый параллельный импорт или «серый» импорт. Однако ни Европейская комиссия, ни Европейский парламент, ни Парламентская ассамблея Совета Европы не сказали ни слова по этому поводу, не осудили Армению и вообще не затронули тему санкций. Потому что для них приемлемо быть каналом обхода санкций. Рост нашего ВВП не означает, что мы помогаем кому-то обходить санкции – мы этого не делаем – он увеличивается за счёт реальных результатов нашей экономической деятельности».
Глава государства добавил, что, конечно, важны цифры, но важнее всего — повседневная жизнь людей и экономические возможности страны:
«Также понятно, что чем больше экономика, тем выше стоимость каждого процента роста. При объёме экономики примерно в 70–80 миллиардов долларов каждый процент роста равен почти 1 миллиарду долларов. Получить этот миллиард за один год — не простая задача. Тем не менее я считаю, что показатели могли бы быть лучше. После стабилизации добычи нефти мы увидим более высокие цифры по ВВП. Но для меня это не соревнование и не гонка. Главное, чтобы наша экономика позволяла нам развиваться, создавать лучшие условия жизни для населения, восстанавливать освобождённые территории, инвестировать в обороноспособность и в целом укреплять нашу экономику».