Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinə köçürülməsinin 3 ili başa çatan vətəndaşların məcburi köçkünlər üçün nəzərdə tutulan sosial müdafiə tədbirlərindən istifadəsi dayandırılır.
Bu barədə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsindən bildirilib.
Bildirilib ki, "Məcburi köçkünlərin və onlara bərabər tutulan şəxslərin sosial müdafiəsi haqqında" Qanununun 3-cü maddəsinə uyğun olaraq, məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsi ilə bağlı tətbiq edilən güzəştlər və imtiyazlar qanunvericiliklə müəyyən edilmiş müddətdə qüvvədədir.
"Qanuna əsasən, məcburi köçkünlər üçün sosial müdafiə tədbirləri onların əvvəlki daimi yaşayış yerlərinə qayıtması üçün şəraitin yarandığı vaxtdan etibarən üç il müddətində tətbiq olunur", - deyə məlumatda qeyd olunub.
Qeyd edək ki, Ağalı kəndinə 2022-ci il iyulun 19-dan etibarən Ağalı kəndinə mərhələlərlə köç başlayıb.

Для граждан, с момента переселения которых в село Агалы Зангиланского района прошло три года, прекращается действие мер социальной защиты, предусмотренных для вынужденных переселенцев.
Об этом сообщили в Государственный комитет по делам беженцев и вынужденных переселенцев.
В сообщении отмечается, что в соответствии со статьёй 3 закона «О социальной защите вынужденных переселенцев и приравненных к ним лиц» льготы и привилегии, применяемые в рамках социальной защиты вынужденных переселенцев, действуют в сроки, установленные законодательством.
«Согласно закону, меры социальной защиты для вынужденных переселенцев применяются в течение трёх лет с момента создания условий для их возвращения на прежние места постоянного проживания», — говорится в официальной информации.