Mühəndislik işini tərk edib, qlobal media brendi qurdu
Nuseyr Yasin (Nuseir Yassin) İsraildə ərəb ailəsində böyüyüb. O, Harvard Universitetində iqtisadiyyat və kompüter elmləri üzrə təhsil alıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Universiteti bitirdikdən sonra ABŞ-da “Venmo” şirkətində proqram mühəndisi kimi işləməyə başlayıb. Həmin dövrdə texnologiya sektorunda yüksək maaşlı və sabit işi var idi.
Lakin bir müddət sonra o, korporativ həyatın özünü tam qane etmədiyini hiss etdiyini bildirib. Nuseyr Yasin sonradan müsahibələrində qeyd edib ki, həyatını daha fərqli keçirmək və insanlara real hekayələr göstərmək istəyirdi. Buna görə mühəndislik işindən ayrılmağa qərar verib.
2016-cı ildə o, “Nas Daily” layihəsinə başlayıb. Layihənin əsas ideyası hər gün cəmi bir dəqiqəlik video hazırlamaq idi. O, dünyanın müxtəlif ölkələrinə səyahət edir, insan hekayələri, fərqli mədəniyyətlər və maraqlı mövzular haqqında videolar çəkirdi. “Nas” sözü ərəb dilində “insanlar” mənasını verir.
Başlanğıcda layihə kiçik auditoriyaya malik idi. Lakin qısa, sürətli və emosional videolar sosial mediada sürətlə yayılmağa başladı. Nuseyr Yasin bir neçə il ərzində yüzlərlə video paylaşdı və fərqli ölkələrdən milyonlarla izləyici topladı.
Sonradan “Nas Daily” təkcə sosial media səhifəsi kimi qalmadı. Layihə media və kontent biznesinə çevrildi. Şirkət müxtəlif platformalar, təhsil layihələri və kontent istehsalı istiqamətində fəaliyyətini genişləndirdi.
Nuseyr Yasin xarici mediaya verdiyi müsahibələrdə dəfələrlə bildirib ki, onun əsas məqsədi insanlara dünyanı fərqli tərəfdən göstərmək idi. O, gündəlik bir dəqiqəlik videoları ilə şəxsi layihəni qlobal media brendinə çevirməyi bacardı.

Нусейр Ясин ушел с инженерной работы и создал глобальный медиабренд
усейр Ясин (Nuseir Yassin) вырос в арабской семье в Израиле. Он получил образование в Гарвардском университете по направлениям экономика и компьютерные науки.
Как сообщает Valyuta.az, после окончания университета он начал работать в США инженером-программистом в компании Venmo. В тот период у него была высокооплачиваемая и стабильная работа в технологическом секторе.
Однако спустя некоторое время он понял, что корпоративная жизнь не приносит ему полного удовлетворения. Позднее в интервью Нусейр Ясин отмечал, что хотел прожить жизнь иначе и показывать людям реальные истории. Поэтому он решил уйти с инженерной должности.
В 2016 году он запустил проект Nas Daily. Основная идея проекта заключалась в том, чтобы каждый день выпускать видео продолжительностью всего одну минуту. Он путешествовал по разным странам мира, снимая ролики о человеческих историях, различных культурах и интересных темах. Слово «Nas» в переводе с арабского означает «люди».
Поначалу у проекта была небольшая аудитория. Однако короткие, динамичные и эмоциональные видео быстро начали распространяться в социальных сетях. За несколько лет Нусейр Ясин опубликовал сотни роликов и собрал миллионы подписчиков из разных стран.
Позднее Nas Daily перестал быть просто страницей в социальных сетях. Проект превратился в медийный и контентный бизнес. Компания расширила деятельность в сфере различных платформ, образовательных проектов и производства контента.
В интервью зарубежным СМИ Нусейр Ясин неоднократно заявлял, что его главной целью было показать людям мир с другой стороны. Благодаря ежедневным одноминутным видео он смог превратить личный проект в глобальный медиабренд.