Mikayıl Cabbarov Azərbaycanın investorlar üçün əsas üstünlüyünü açıqlayıb
Azərbaycanın investisiya cəlbediciliyinin əsas amili siyasi və makroiqtisadi sabitlik, eləcə də regiondakı strateji coğrafi mövqe ilə yanaşı, ölkənin dayanıqlı və etibarlı maliyyə sistemidir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İslam İnkişaf Bankı (IsDB) Qrupunun Bakıda keçirilən 51-ci illik toplantılarının yekun mətbuat konfransında bildirib.
Nazir xatırladıb ki, illik toplantılar çərçivəsində dövlətin iqtisadi və investisiya imkanlarının ətraflı təqdim olunduğu "Azərbaycanın investisiya perspektivləri" sessiyası təşkil edilib.
"Bu imkanlar milli iqtisadi prioritetlərə dair sənədlərimizdə öz əksini tapıb. Məlum olduğu kimi, biz əsas diqqəti iqtisadi artımın və son 5-6 il ərzində əsl artım mühərrikinə çevrilmiş Azərbaycanın qeyri-neft-qaz sektorunun inkişafının stimullaşdırılmasına yönəldirik.
Konkret istiqamətlər, imkanlar və prioritetlər arasında qeyri-neft istehsalı, dağ-mədən sənayesi və kritik əhəmiyyətli xammal hasilatı, aqrar sektor, eləcə də kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı yer alır. Təbii ki, həm Azərbaycanın təbii coğrafi yerləşməsini, həm də nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına gələcək kapital qoyuluşları ilə bağlı ardıcıl siyasətimizi nəzərə alsaq, bura nəqliyyat və logistika da aiddir", - M.Cabbarov vurğulayıb.
Nazir həmçinin turizm sahəsinə diqqət çəkərək, bu tədbirin keçirilməsinin özlüyündə ölkənin turizm potensialını əyani şəkildə nümayiş etdirdiyini və üzə çıxardığını qeyd edib.
"Həmçinin qeyd etmək lazımdır ki, bərpa olunan enerji mənbələri və maliyyə xidmətləri sahəsi, eləcə də iqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası bir növ üfüqi istiqamətlər olaraq qalmaqdadır. Mənim fikrimcə, Azərbaycanın əsas investisiya cəlbediciliyi – siyasi və makroiqtisadi sabitlik, eləcə də regiondakı strateji coğrafi yerləşməsindən əlavə – dayanıqlı və etibarlı maliyyə sistemindən ibarətdir. Bu, dövlət borcunun son dərəcə aşağı səviyyəsində, qızıl-valyuta ehtiyatlarının olduqca əhəmiyyətli və sabit həcmində, həmçinin beynəlxalq reytinq agentlikləri tərəfindən ölkənin investisiya cəlbediciliyinin tanınmasında özünü göstərir. Bütün bu məlumatlar iştirakçılara, investorlara və beynəlxalq maliyyə institutlarına təqdim edilib.
Hesab edirəm ki, özəl sektor, xüsusilə də Azərbaycan şirkətləri bu imkanları təqdim edərkən mükəmməl iş görüblər", - M.Cabbarov əlavə edib. (Report)

Главным фактором инвестиционной привлекательности Азербайджана, наряду с политической и макроэкономической стабильностью, а также стратегическим географическим положением в регионе, является устойчивая и надежная финансовая система страны.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров на итоговой пресс-конференции 51-го ежегодного заседания Группы Исламского банка развития (IsDB), прошедшего в Баку.
Министр напомнил, что в рамках ежегодного заседания была организована сессия «Инвестиционные перспективы Азербайджана», на которой были подробно представлены экономические и инвестиционные возможности страны.
«Эти возможности отражены в наших документах, касающихся национальных экономических приоритетов. Как известно, мы уделяем основное внимание стимулированию экономического роста и развитию ненефтегазового сектора Азербайджана, который за последние 5–6 лет стал настоящим двигателем роста.
Среди конкретных направлений, возможностей и приоритетов — ненефтяное производство, горнодобывающая промышленность и добыча критически важного сырья, аграрный сектор, а также переработка сельскохозяйственной продукции. Разумеется, с учетом как естественного географического положения Азербайджана, так и нашей последовательной политики по дальнейшим капитальным вложениям в развитие транспортной инфраструктуры, сюда также относятся транспорт и логистика», — подчеркнул М. Джаббаров.
Министр также обратил внимание на сферу туризма, отметив, что само проведение этого мероприятия наглядно продемонстрировало и раскрыло туристический потенциал страны.
«Также следует отметить, что возобновляемые источники энергии и сфера финансовых услуг, а также цифровая трансформация экономики остаются своего рода горизонтальными направлениями. На мой взгляд, ключевая инвестиционная привлекательность Азербайджана — помимо политической и макроэкономической стабильности, а также стратегического географического положения в регионе — заключается в устойчивой и надежной финансовой системе. Это проявляется в крайне низком уровне государственного долга, весьма значительном и стабильном объеме золотовалютных резервов, а также в признании инвестиционной привлекательности страны международными рейтинговыми агентствами. Вся эта информация была представлена участникам, инвесторам и международным финансовым институтам.
Считаю, что частный сектор, особенно азербайджанские компании, проделали отличную работу, представляя эти возможности», — добавил М. Джаббаров.