Süni intellekt və aparat təminatı sahəsində yatırımlarını sürətlə davam etdirən "Meta" bu sistemləri dəstəkləyəcək güclü infrastruktur tələb edir. Şirkət məlumat emalı qabiliyyətini artırmaq məqsədilə şüşə və fiber texnologiyaları ilə tanınan "Corning" ilə 6 milyard dollarlıq, çoxillik yeni bir anlaşmaya imza atıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu anlaşma çərçivəsində "Meta" məlumat mərkəzlərində istifadə olunmaq üçün fiber optik kabellər tədarük edəcək.
"Gorilla Glass" ilə tanınan "Corning", "Meta" üçün istehsal edəcəyi fiber optik kabelləri Şimali Karolinadakı müəssisələrində istehsal edəcək. Anlaşma sayəsində şirkət, ştatdakı istehsal gücünü artırmağı və mövcud işçi qüvvəsini 15–20 faiz böyütməyi planlaşdırır.
Məlumat mərkəzləri və fiber optik infrastruktur müasir internetin ən kritik elementlərindəndir. "Meta"nın yalnız ABŞ-da fəaliyyət göstərən və ya tikintisi davam edən 26-dan çox məlumat mərkəzi mövcuddur. Şirkətin paylaşdığı məlumatlara görə, bu obyektlər tikinti mərhələsində 30 mindən çox keyfiyyətli iş imkanı yaratmaqla yanaşı, əməliyyat dövründə 5 min nəfərə iş təmin edir.
"Meta" sosial media platformalarından süni intellekt dəstəklı söhbət botlarına və hətta "Ray-Ban Meta AI" ağıllı eynəklər kimi aparat məhsullarına qədər bir çox xidməti məlumat mərkəzləri vasitəsilə fəaliyyətə keçirir. Lakin bu nəhəng obyektlər yüksək enerji və təbii resurs sərfiyyatı ilə seçilir. Buna görə də "Meta" kimi texnologiya nəhəngləri dayanıqlı həllər üzərində işləyir.
"Meta"nın Texasın El Paso şəhərində inşa edilən məlumat mərkəzlərindən biri, şirkətin dayanıqlılıq hədəflərində mühüm rol oynayır. Planlaşdırılmış cədvələ görə obyekt fəaliyyətə başladıdan təxminən iki il sonra, 2030-cu ilədək “su pozitiv” vəziyyətə çatacaq. Yəni "Meta", süni intellektə fokuslanmış bu məlumat mərkəzinin istifadə etdiyi suyun 200 faizini yerli su hövzələrinə geri qaytaracağını öhdəsinə götürür.
"Meta" yalnız quru sahədə deyil, dəniz altında da infrastruktur yatırımlarını genişləndirir. Şirkətin "Project Waterworth" adlandırdığı layihə çərçivəsində üç yeni okean xətti yaradılacaq və 50 min kilometr uzunluğunda nəhəng bir dənizaltı fiber optik kabeli döşənəcək. Dünyanı demək olar ki, əhatə edəcək bu layihənin maliyyətinin 10 milyard dolları aşması gözlənilir.
"Meta"nın süni intellekt üçün ayırdığı büdcə hər il artmaqdadır. Baş direktor Mark Zukerberq 2025-ci ilin əvvəlində şirkətin həmin il üçün 60–65 milyard dollarlıq süni intellekt yatırımı planladığını açıqlamışdı. Bu rəqəm sonradan yenilənərək 72 milyard dollara çatdırıldı.

Компания Meta, активно наращивающая инвестиции в сферу искусственного интеллекта и аппаратного обеспечения, объявила о заключении нового многолетнего соглашения с Corning на сумму 6 млрд долларов. Партнерство направлено на укрепление инфраструктуры, необходимой для поддержки ИИ-систем и увеличения вычислительных мощностей.
Как сообщает Valyuta.az, в рамках соглашения Corning будет поставлять Meta оптоволоконные кабели для использования в дата-центрах компании.
Известная брендом Gorilla Glass компания Corning планирует производить оптоволоконные кабели для Meta на своих предприятиях в Северной Каролине. Благодаря этому соглашению Corning намерена увеличить производственные мощности в штате и расширить численность персонала на 15–20%.
Дата-центры и оптоволоконная инфраструктура являются одними из ключевых элементов современного интернета. У Meta в США насчитывается более 26 действующих или строящихся дата-центров. По данным компании, на этапе строительства эти объекты создают свыше 30 тыс. качественных рабочих мест, а в период эксплуатации обеспечивают занятостью около 5 тыс. человек.
Через свои дата-центры Meta обеспечивает работу широкого спектра сервисов — от социальных платформ и ИИ-чат-ботов до аппаратных продуктов, таких как умные очки Ray-Ban Meta AI. При этом подобные объекты отличаются высоким потреблением энергии и природных ресурсов, в связи с чем технологические гиганты, включая Meta, уделяют особое внимание устойчивым решениям.
Один из дата-центров Meta, строящийся в городе Эль-Пасо (штат Техас), играет важную роль в реализации целей компании в области устойчивого развития. Согласно планам, примерно через два года после ввода в эксплуатацию, к 2030 году, объект должен достичь статуса «water positive» — Meta обязуется возвращать в местные водные бассейны 200% объема воды, используемой этим ИИ-ориентированным дата-центром.
Meta также расширяет инфраструктурные инвестиции не только на суше, но и под водой. В рамках проекта Project Waterworth компания планирует проложить три новые океанские линии и создать гигантский подводный оптоволоконный кабель протяженностью около 50 тыс. км. Ожидается, что стоимость проекта, который фактически охватит почти весь мир, превысит 10 млрд долларов.
Инвестиции Meta в искусственный интеллект продолжают расти из года в год. Генеральный директор компании Марк Цукерберг в начале 2025 года заявлял, что Meta планирует направить на развитие ИИ 60–65 млрд долларов, однако позднее этот показатель был пересмотрен и увеличен до 72 млрд долларов.