1 yanvar 2026-cı il tarixinə Azərbaycan Respublikasının dövlət borcunun (xarici və daxili) ümumi məbləği 25987,5 milyon manat və ya 2025-ci il üzrə 129094,0 milyon manat məbləğində ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 20,1 faizini təşkil edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Maliyyə Nazirliyindən bildirilib.
"1 yanvar 2026-cı il tarixinə beynəlxalq maliyyə bazarlarında yerləşdirilmiş istiqrazlar, habelə əməkdaşlıq etdiyimiz müxtəlif beynəlxalq maliyyə-kredit qurumları və xarici banklarla imzalanmış kredit sazişləri çərçivəsində faktiki istifadə olunmuş hissə üzrə yerinə yetirilmiş öhdəliklər nəzərə alınmaqla xarici dövlət borcu 4813,5 milyon ABŞ dolları və ya ÜDM-in 6,3 faizini təşkil edir", - məlumatda qeyd edilib.
Daxili dövlət borcunun səviyyəsi isə 2026-cı il 1 yanvar tarixinə 17804,5 milyon manat və ya ÜDM-in 13,8 faizi səviyyəsində olub.
Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin dövlət büdcəsində dövlət borcuna və öhdəliklərinə xidmətlə bağlı 2399,6 milyon manat məbləğində xərclər nəzərdə tutulub. 2025-ci il ərzində dövlət büdcəsinin dövlət borcuna xidmət xərclərindən daxili dövlət borcu üzrə 757,0 milyon manat (əsas borc üzrə 136,8 milyon manat, faiz borcu üzrə 620,2 milyon manat), xarici dövlət borcu üzrə 1342,5 milyon manat olmaqla (əsas borc üzrə 959,7 milyon manat, faiz borcu üzrə 382,8 milyon manat), ümumilikdə 2099,5 milyon manatın ödənilməsi təmin edilib. 2025-ci il üzrə dövlət büdcəsinin dövlət borcuna xidmət xərclərində ümumilikdə 300,1 milyon manat məbləğində qənaət formalaşdırılıb.

По состоянию на 1 января 2026 года общий объем государственного долга Азербайджанской Республики (внешнего и внутреннего) составил 25 987,5 млн манатов, или 20,1% валового внутреннего продукта (ВВП) за 2025 год, который оценивается в 129 094,0 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявили в Министерстве финансов.
«По состоянию на 1 января 2026 года внешний государственный долг с учетом обязательств по фактически использованным средствам в рамках размещенных на международных финансовых рынках облигаций, а также кредитных соглашений, подписанных с различными международными финансово-кредитными организациями и зарубежными банками, составил 4 813,5 млн долларов США, или 6,3% ВВП», — говорится в сообщении.
Уровень внутреннего государственного долга на 1 января 2026 года составил 17 804,5 млн манатов, что эквивалентно 13,8% ВВП.
Отмечается, что в государственном бюджете на 2025 год на обслуживание государственного долга и обязательств было предусмотрено 2 399,6 млн манатов. В течение 2025 года за счет расходов бюджета на обслуживание долга было обеспечено погашение в общей сложности 2 099,5 млн манатов, в том числе по внутреннему государственному долгу — 757,0 млн манатов (из них 136,8 млн манатов — по основному долгу, 620,2 млн манатов — по процентам), по внешнему государственному долгу — 1 342,5 млн манатов (959,7 млн манатов — по основному долгу, 382,8 млн манатов — по процентам). В целом по итогам 2025 года по статье расходов на обслуживание государственного долга была сформирована экономия в размере 300,1 млн манатов.