ABŞ-da fəaliyyət göstərən süni intellekt startapı “Anthropic” (böyük dil modelləri olan “Claude” ailəsinin yaradıcısı) son maliyyələşmə raundunda 350 milyard dollar qiymətləndirmə ilə 10–15 milyard dollar arasında investisiya cəlb edib.
CNBC telekanalının danışıqlarla tanış olan üç mənbəsinə istinadən verdiyi məlumata görə, investisiyanın həcmi “Microsoft” və “Nvidia” şirkətlərinin iştirak qərarından asılı olaraq arta bilər.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin noyabrında “Microsoft” və “Nvidia” müvafiq olaraq 5 milyard dollar və 10 milyard dollaradək sərmayə yatırma planlarını açıqlamışdı. Lakin onların son raundda iştirak edib-etməyəcəyi və yatırımların dəqiq həcmi hələ müəyyən edilməyib.
Maliyyələşmə mərhələsinə Sinqapurun suveren sərmayə fondu “GIC” və amerikalı investor “Coatue” rəhbərlik edir. “Financial Times” nəşrinin mənbələrinin bildirdiyinə görə, hər iki investor layihəyə 1,5 milyard dollar sərmayə qoyacaq. CNBC-nin məlumatına əsasən, bu raundda “Anthropic”in rəqibi olan “OpenAI” şirkətinin də investoru sayılan “Sequoia Capital” vençur fondu da iştirak edir.
Bundan əvvəl “Financial Times” yazmışdı ki, “Anthropic” ümumilikdə 25 milyard dollar investisiya cəlb etməyi və bu prosesin 350 milyard dollar qiymətləndirmə ilə baş tutmasını planlaşdırır. Bu, təxminən dörd ay əvvəlki 170 milyard dollarlıq qiymətləndirmə ilə müqayisədə ikiqat artım deməkdir. Mənbələrin vurğuladığına görə, raundun miqyası o qədər böyükdür ki, onu vençur sərmayələrindən çox, ictimai şirkətlərə yatırılan sərmayələrlə müqayisə etmək olar.
“Anthropic” 2021-ci ildə “OpenAI” şirkətinin keçmiş tədqiqat rəhbərlərinin, o cümlədən baş direktor Dariyo Amodeyin iştirakı ilə təsis edilib. Şirkət “Claude” adlı böyük dil modellərinin hazırlanması ilə tanınır. Onun süni intellekt proqramlaşdırma aləti “Claude Code” son aylarda geniş populyarlıq qazanıb. Nəticə etibarilə, 2025-ci ildə şirkətin gəliri 10 milyard dollara çatıb.
Hazırda startap ilkin ictimai təklifə (IPO) hazırlaşır. “Financial Times”ın mənbələrindən biri “Anthropic”in 2026-cı ildə IPO üçün hazır ola biləcəyini bildirib. Lakin şirkətə yaxın başqa bir mənbə bu ehtimalı inandırıcı saymayıb. Şirkətin nümayəndəsi isə IPO qərarının və onun vaxtının hələ qəbul edilmədiyini qeyd edib.

Американский ИИ-стартап Anthropic (создатель семейства больших языковых моделей Claude) в рамках последнего раунда финансирования привлек от $10 до $15 млрд при оценке в $350 млрд. Общая сумма инвестиций может увеличиться, если решат внести свой вклад Microsoft и Nvidia, отметили источники CNBC
Американский ИИ-стартап Anthropic (создатель семейства больших языковых моделей Claude) в рамках последнего раунда финансирования привлек от $10 до $15 млрд при оценке в $350 млрд, сообщили телеканалу CNBC три источника, знакомые с ходом переговоров.
Общая сумма инвестиций может увеличиться, если решат внести свой вклад Microsoft и Nvidia, отметили они.
Ранее, в ноябре 2025 года, Microsoft и Nvidia объявили о планах инвестировать Anthropic до $5 млрд и до $10 млрд соответственно. Неясно, планируют ли они участвовать в последнем раунде финансирования стартапа и какими могут быть суммы их инвестиций, отметили собеседники телеканала.
Последний раунд финансирования Anthropic возглавляют суверенный фонд Сингапура GIC и американский инвестор Coatue — по данным источников Financial Times, каждый вложит в проект по $1,5 млрд. По словам источников CNBC, венчурный фонд Sequoia Capital, который является инвестором конкурента Anthropic — компании OpenAI — также принимает участие в раунде финансирования.
Ранее источники FT сообщали, что в общей сложности Anthropic планирует привлечь $25 млрд инвестиций с оценкой компании в $350 млрд. Это вдвое больше предыдущего показателя в $170 млрд, зафиксированного четыре месяца назад. Собеседники издания отмечали, что нынешний раунд финансирования Anthropic настолько масштабен, что перешел «из разряда венчурных инвестиций в категорию инвестиций, сопоставимых с вложениями в публичные компании».
Anthropic был основан в 2021 году бывшими руководителями исследовательского подразделения OpenAI, включая его гендиректора Дарио Амодеи. Компания известна разработкой семейства больших языковых моделей Claude, а ее инструмент для программирования ИИ Claude Code в последние месяцы приобрел огромную популярность. В результате выручка стартапа в 2025 году достигла $10 млрд.
В данный момент ИИ-стартап готовится к IPO. Anthropic, как утверждал один из источников FT, может быть готова к IPO уже в 2026 году. Другой источник, близкий к компании, называл этот срок маловероятным. А представитель Anthropic отмечал, что решения как о сроках, так и о самом намерении выходить на биржу пока не принято.
Все новостиБывший помощник главы исполнительной власти осужден за мошенничество с обещанием работы в министерстве