ABŞ-ın artan milli borcu və yüksək faiz dərəcələri federal büdcədə tarazlıqları dəyişdirib. 2026 maliyyə ilinin ilk üç ayında faiz ödənişləri 270,3 milyard dollara çataraq müdafiə xərclərini geridə qoyub. ABŞ-ın faiz ödənişləri bu dövrdə müdafiə, səhiyyə və təhsil xərclərini üstələyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, ölkənin 38,5 trilyon dolları aşan milli borcunun sürətlə artması və nisbətən yüksək faiz dərəcələri federal hökumətin borclanma xərclərini də artırır.
Federal borcun artan maliyyəti ABŞ Prezidenti Donald Trampın ABŞ Mərkəzi Bankına (FED) faiz endirimi təzyiqlərinin arxasında duran səbəblərdən biri kimi önə çıxır. Yüksək faiz dərəcələrinin ABŞ-a “bir sərvətə başa gəldiyini” iddia edən Tramp, faiz endirimlərinin dövlət borcunun maliyyələşdirmə xərclərini azaltmağa kömək edəcəyini vurğulayır.
ABŞ büdcə hesabatları da federal hökumətin faizə etdiyi xərclərin artdığını göstərir.
Faiz xərcləri xərclərin 14,8%-ni təşkil etdi
AA-nın ABŞ Maliyyə Nazirliyi məlumatlarından hazırladığı hesabatına görə, 1 oktyabr 2025-də başlayan və 30 sentyabr 2026-da bitəcək 2026 maliyyə ilinin ilk üç ayında federal hökumətin xərcləri 1,8 trilyon dollar təşkil edib.
Keçən ilin oktyabr-dekabr aylarını əhatə edən dövrdə hökumətin ən böyük xərci 402,1 milyard dollarla sosial təminat sahəsində olub. Eyni dövrdə net faiz ödənişləri 270,3 milyard dollarla büdcədə ikinci ən böyük xərclik olub. Net faiz xərcləri ümumi xərclərin 14,8%-ni təşkil edib.
ABŞ-ın faiz xərclərinin bu dövrdə müdafiə, səhiyyə və təhsil xərclərini geridə qoyması diqqət çəkir. Sözügedən dövrdə federal hökumət milli müdafiə üçün 266,9 milyard dollar, səhiyyə üçün 261,3 milyard dollar, Medicare proqramı üçün 254,1 milyard dollar, gəlir təminatı üçün 165,6 milyard dollar, veteranlara aid hüquq və xidmətlər üçün 114,1 milyard dollar, təhsil üçün 39 milyard dollar, nəqliyyat üçün 33,3 milyard dollar və digər xərclər üçün təxminən 21 milyard dollar xərcləyib.
Faiz xərcləri 2025 maliyyə ilində 970 milyard dolları aşdı
ABŞ-ın faiz xərcləri 2025 maliyyə ilində COVID-19 pandemiyasından əvvəlki səviyyələrin təxminən 2,5 qatına yüksəlib.
Pandemiya öncəsi 2019 maliyyə ilində federal hökumətin faiz xərcləri 375,6 milyard dollar təşkil edirdi. 2020-ci ildə 344,7 milyard dollar, 2021-də 352,3 milyard dollar, 2022-də 475,1 milyard dollar, 2023-də 659,2 milyard dollar və 2024-də 881,7 milyard dollar olub.
Federal hökumətin net faiz xərcləri 2025 maliyyə ilində 970,4 milyard dollar olaraq qeydə alınıb.
Faiz ödənişlərinin 10 ildə 13,8 trilyon dollara çatacağı gözlənilir
Ölkənin artan borcu və nisbi yüksək faiz dərəcələrinin federal borclanma xərcləri üzərində yuxarı təzyiq yaratmağa davam edəcəyi gözlənilir. Faiz ödənişlərinin gələcək illərdə büdcənin ən sürətlə böyüyən xərclərindən biri olması proqnozlaşdırılır.
ABŞ Konqresinin Büdcə Ofisi (CBO) proqnozlarına görə, net faiz ödənişləri 2026 maliyyə ilində 1 trilyon dollara yüksələcək. Federal hökumətin faiz ödənişlərinin 2026-dan 2035 maliyyə ilinə qədər olan dövrdə ümumilikdə 13,8 trilyon dollara çatacağı proqnozlaşdırılır.

Рост национального долга США и относительно высокие процентные ставки изменили баланс федерального бюджета. В первые три месяца 2026 финансового года процентные выплаты достигли 270,3 млрд долларов, превысив расходы на оборону. За этот период процентные расходы США также обогнали затраты на здравоохранение и образование.
Как сообщает Valyuta.az, стремительный рост национального долга страны, превысившего 38,5 трлн долларов, а также сохранение высоких процентных ставок привели к увеличению стоимости заимствований для федерального правительства.
Удорожание обслуживания федерального долга рассматривается как одна из ключевых причин давления президента США Дональд Трамп на Федеральная резервная система США (ФРС) с требованием снижения процентных ставок. Трамп неоднократно заявлял, что высокие ставки «обходятся США в целое состояние», подчеркивая, что их снижение помогло бы уменьшить расходы на обслуживание государственного долга.
Бюджетные отчеты США также свидетельствуют о резком росте процентных расходов федерального правительства.
Процентные расходы составили 14,8% всех затрат
Согласно отчету, подготовленному агентством Anadolu Agency на основе данных Министерство финансов США, в первые три месяца 2026 финансового года (начался 1 октября 2025 года и завершится 30 сентября 2026 года) совокупные расходы федерального правительства составили 1,8 трлн долларов.
Крупнейшей статьей расходов в период с октября по декабрь стали выплаты по линии социального обеспечения — 402,1 млрд долларов. Чистые процентные выплаты в размере 270,3 млрд долларов заняли второе место в бюджете и составили 14,8% всех расходов.
Примечательно, что процентные расходы в этот период превысили расходы на национальную оборону, здравоохранение и образование. В частности, на оборону было направлено 266,9 млрд долларов, на здравоохранение — 261,3 млрд долларов, на программу Medicare — 254,1 млрд долларов, на обеспечение доходов — 165,6 млрд долларов, на льготы и услуги ветеранам — 114,1 млрд долларов, на образование — 39 млрд долларов, на транспорт — 33,3 млрд долларов, а на прочие расходы — около 21 млрд долларов.
Процентные расходы превысили 970 млрд долларов в 2025 финансовом году
Процентные расходы США в 2025 финансовом году выросли почти в 2,5 раза по сравнению с допандемийным уровнем.
В 2019 финансовом году, до пандемии COVID-19, процентные расходы федерального правительства составляли 375,6 млрд долларов. В 2020 году они снизились до 344,7 млрд долларов, в 2021 году составили 352,3 млрд долларов, в 2022 году выросли до 475,1 млрд долларов, в 2023 году — до 659,2 млрд долларов, а в 2024 году достигли 881,7 млрд долларов.
По итогам 2025 финансового года чистые процентные расходы федерального правительства были зафиксированы на уровне 970,4 млрд долларов.
Процентные выплаты могут достичь 13,8 трлн долларов за 10 лет
Ожидается, что рост государственного долга и сохранение относительно высоких процентных ставок продолжат оказывать повышательное давление на стоимость федеральных заимствований. Прогнозируется, что процентные выплаты станут одной из самых быстрорастущих статей федерального бюджета в ближайшие годы.
Согласно прогнозам Бюджетное управление Конгресса США (CBO), чистые процентные выплаты в 2026 финансовом году достигнут 1 трлн долларов. В целом ожидается, что в период с 2026 по 2035 финансовые годы процентные расходы федерального правительства составят около 13,8 трлн долларов.