2025-ci il ərzində Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bankların cəmi aktivləri 57 milyard 86.2 milyon manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, cəmi aktivlər 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 4 milyard 84,8 milyon manat və ya 7,71% artıb.
Belə ki, 2024-cü ilin yanvar-dekabr aylarında bank sektorunun cəmi aktivləri 53 milyard 1.4 milyon manat olub.
Hesabat dövründə bank sektorunun cəmi öhdəlikləri də artım göstərib. Belə ki, öhdəliklər 2024-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3 milyard 360,7 milyon manat və ya 7,24% artaraq 2025-ci ilin yanvar-dekabr aylarında 49 milyard 743.7 mln. manata çatıb. Eyni zamanda, bank sektorunun balans kapitalı da artaraq 2024-cü ildəki 6 milyon 618.4 milyon manatdan 7 milyard 342.5 milyon manata yüksəlib.
Bankların kredit portfeli 1.3% və ya 377.5 milyon. manat artaraq 30,063 milyon manat olub. Onunda 16 milyard 106.3 mln. manatı biznes kreditləri, 9 milyard 354.2 milyon manatı istehlak kreditləri və 4 milyard 602.5 milyon manatı ipoteka kreditləri təşkil edib.

В 2025 году совокупные активы банков, действующих в Азербайджане, составили 57 млрд 86,2 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, по сравнению с аналогичным периодом 2024 года совокупные активы банковского сектора увеличились на 4 млрд 84,8 млн манатов, или на 7,71%.
Для сравнения, в январе–декабре 2024 года общий объем активов банковского сектора составлял 53 млрд 1,4 млн манатов.
За отчетный период рост продемонстрировали и совокупные обязательства банковского сектора. Так, по сравнению с соответствующим периодом 2024 года обязательства увеличились на 3 млрд 360,7 млн манатов, или на 7,24%, достигнув в январе–декабре 2025 года 49 млрд 743,7 млн манатов.
Одновременно вырос и совокупный капитал банковского сектора — с 6 млрд 618,4 млн манатов в 2024 году до 7 млрд 342,5 млн манатов.
Кредитный портфель банков увеличился на 1,3%, или на 377,5 млн манатов, и составил 30 млрд 63 млн манатов. Из этой суммы 16 млрд 106,3 млн манатов пришлись на бизнес-кредиты, 9 млрд 354,2 млн манатов — на потребительские кредиты, а 4 млрд 602,5 млн манатов — на ипотечные кредиты.