“Əmək pensiyaları” haqqında Qanuna əsasən, əmək pensiyalarının indeksləşdirilərək artırılması hər il yanvar ayına da şamil olunur. Artıq yanvar ayı üçün pensiyalar tam ödənilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu fikirləri Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü, deputat Vüqar Bayramov deyib.
Bəs bu ay artımların verilməməsi nə ilə bağlıdır və artımlar nə zaman ödəniləcək?
"Mövcud qanunvericiliyə əsasən, pensiyalar hər il yanvar ayında əvvəlki ildəki orta aylıq əmək haqqında artım faizinə uyğun olaraq indeksasiya olunaraq artırılır. Hələlik dəqiq artım faizi bəlli olmasa da artımlar məhz bu aydan hesablanır. 2025-cü ilin ilk 11 ayının yekunlarına əsasən, ölkə üzrə orta aylıq əmək haqqı 9.3 faiz artıb. İllik yekunun isə 9.2 faiz olacağı gözlənilir. Dəqiq rəsmi göstərici isə Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən gələn ayın əvvəllərində elan ediləcək.
2025-c ildə orta aylıq əmək haqqında artımla bağlı rəsmi statistika fevral ayının ilk 10 günündə bəlli olduğu üçün indeksasiya da məhz o zaman aparılacaq. Pensiya artımları yanvarın 1-dən hesablanır, amma artımlar fevral ayında ikisi birlikdə ödəniləcək. Deməli, pensiyaçılar artımları gələn aydan etibarən alacaqlar. Amma yanvar ayı üçün hesablanmış artım da fevral ayının pensiya məbləğinə əlavə olunacaq.
İndeksləşdirmə bütün növ əmək pensiyalarına şamil olunur. “Əmək pensiyaları haqqında” qanunun 4-cü maddəsinə əsasən, əmək pensiyalarının 3 növü təsbit olunub. Bunlar yaşa görə əmək pensiyası, əlilliyə görə əmək pensiyası və ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyasıdır. Deməli, vətəndaşımız növündən asılı olmayaraq əmək pensiyası alırsa onun pensiya məbləğinə artım hesablanacaq", - deyə V.Bayramov qeyd edib.

Согласно Закону «О трудовых пенсиях», индексация и повышение трудовых пенсий распространяются и на январь каждого года. При этом выплаты пенсий за январь уже полностью завершены.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил член комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству, депутат Вугар Байрамов.
В связи с этим возникает вопрос: с чем связано отсутствие повышений в январских выплатах и когда они будут начислены?
По словам депутата, в соответствии с действующим законодательством пенсии ежегодно в январе индексируются в соответствии с темпами роста среднемесячной заработной платы за предыдущий год. Хотя точный процент повышения пока не определён, начисление индексации начинается именно с января.
По итогам первых 11 месяцев 2025 года среднемесячная заработная плата по стране выросла на 9,3%, а по итогам года ожидается рост на уровне 9,2%. Окончательный официальный показатель будет объявлен Государственный комитет статистики Азербайджана в начале следующего месяца.
Поскольку официальная статистика по росту среднемесячной зарплаты за 2025 год станет известна в первые 10 дней февраля, индексация пенсий также будет проведена именно в этот период. Повышение пенсий рассчитывается с 1 января, однако фактически выплаты с учетом увеличения будут произведены в феврале сразу за два месяца.
Таким образом, пенсионеры начнут получать повышенные пенсии уже со следующего месяца, при этом сумма индексации за январь будет добавлена к февральской пенсии.
Индексация распространяется на все виды трудовых пенсий. В соответствии со статьей 4 Закона «О трудовых пенсиях» в Азербайджане установлены три вида трудовых пенсий: по возрасту, по инвалидности и по случаю потери кормильца. Следовательно, независимо от вида трудовой пенсии каждому получателю будет начислено соответствующее повышение, отметил Вугар Байрамов.