Maliyyə sabitliyi bir çox insanın arzular siyahısında ilk sıradadır. Əgər siz də maaşınızın dəyərinizə uyğun olmadığını düşünürsünüzsə, çoxlu borcunuz varsa və ya xərcləriniz gəlirlərinizi aşırsa — indi maliyyə vəziyyətinizi düzəltmək üçün ən doğru zamandır.
Bu məqsədə çatmaq üçün aşağıdakı mütəxəssis tövsiyələrinə əməl edin:
Maliyyə savadınızı artırın
“Independent Equity” şirkətinin baş investisiya direktoru Qaret Polankonun fikrincə, maliyyə baxımından irəliləməyin ən yaxşı yollarından biri şəxsi maliyyə və investisiya mövzusunda özünüzü maarifləndirməkdir.
“O qeyd edir ki, büdcə tərtibatı, qənaət, sərmayə və digər maliyyə mövzularını öyrənməyə kömək edən çoxlu kitab, məqalə və onlayn kurslar mövcuddur. Şəxsi maliyyə barədə nə qədər çox bilsəniz, bir o qədər düşünülmüş qərarlar verə bilərsiniz.”
Lazımsız xərcləri azaldın
Xərclərinizə diqqətlə baxın və ixtisar edə biləcəyiniz xərcləri müəyyən edin. Məsələn, artıq izləmədiyiniz yayım platforması abunəliyiniz və ya istifadə etmədiyiniz idman zalı üzvlüyünüz ola bilər.
Eləcə də, yemək planlaması və alış-veriş siyahısına sadiq qalmaqla ərzaq xərclərinizi azalda bilərsiniz. Bu, impulsiv alışların qarşısını alar və lazım olandan artıq almağa imkan verməz.
Daha kiçik evə köçün
Yalnız kiçik deyil, iri xərclərə də baxaraq qənaət yollarını axtarın.
“Lenders.fi” şirkətinin həmtəsisçisi Dineş Pandian bildirib: “Əgər yaşadığınız ev və ya mənzil çox bahalıdırsa və əlavə sahəyə ehtiyacınız yoxdursa, daha kiçik məkana köçməyi düşünün. Bu, kirayə və ya ipoteka ödənişlərinə qənaət etməyə imkan verəcək və hələ də öz eviniz olacaq.”
Markasız məhsullar alın
Pandian bildirir ki, alış-veriş zamanı daha düşüncəli olmaqla tez bir şəkildə qənaət etmək olar: “Əgər markasız məhsullar keyfiyyətcə eyni və ya bənzərdirsə, brend məhsullar almağa ehtiyac yoxdur. Bəzən bu, yalnız marketinq hiyləsidir və real fayda vermir.”
İllik, rüblük və aylıq hədəflər müəyyən edin
Sadəcə aylıq büdcə planı ilə kifayətlənməyin. Əvvəlcə, gələn ilə qədər nə qədər vəsait toplamaq istədiyinizə qərar verin. Daha sonra aylıq və rüblük hədəflər qoyun.
İrəliləyişinizi izləyin
Hədəflərinizə çatacağınızı sadəcə ümid etməyin. Mütəxəssislər qeyd edir ki, hesabat aparmaq vacibdir.
“Xüsusilə başlanğıcda maliyyə məqsədinə sadiq qalmaq çətin ola bilər. Onlayn maliyyə proqramları bu irəliləyişi daha rahat vizuallaşdırmağa kömək edir. Bütün hesablarınızı bir araya gətirərək ümumi maliyyə vəziyyətinizi görməyə və aylıq xərclərinizin ödənilib-ödənilmədiyini dəyərləndirməyə imkan verir.”
Fövqəladə hallara ehtiyat fond yaradın
Gözlənilməz hadisələr və qəfil xərclər bizi çaşdıra bilər. Təxminən 3–6 aylıq xərclərə bərabər ehtiyat fond yaratmaq bu cür vəziyyətlərdə maliyyə baxımından hazırlıqlı olmağa kömək edir.
“MainStreet Financial Planning” şirkətindən maliyyə planlayıcısı Vida Jatulis tövsiyə edir ki, bu məqsədlə yüksək gəlirli əmanət hesabı açın — beləliklə, yığılan vəsait üzərindən faiz gəliri də əldə etmiş olarsınız.

Как навести порядок в финансах: практические советы специалистов
Финансовая стабильность занимает одно из первых мест в списке желаний многих людей. Если вы считаете, что ваша зарплата не соответствует вашим усилиям, у вас накопились долги или расходы превышают доходы, сейчас самое подходящее время заняться улучшением своего финансового положения.
Для достижения этой цели следуйте рекомендациям специалистов:
По мнению главного инвестиционного директора компании Independent Equity Гарет Поланко, одним из лучших способов финансового роста является самообразование в сфере личных финансов и инвестиций.
Он отмечает, что существует множество книг, статей и онлайн-курсов, помогающих изучить бюджетирование, сбережения, инвестиции и другие финансовые темы. Чем больше вы знаете о личных финансах, тем более взвешенные решения сможете принимать.
Сократите ненужные расходы
Внимательно проанализируйте свои траты и определите расходы, которые можно сократить. Это может быть подписка на стриминговые сервисы, которыми вы не пользуетесь, или абонемент в спортзал, который простаивает.
Кроме того, планирование питания и строгое следование списку покупок помогут снизить расходы на продукты, предотвратить импульсивные покупки и избежать излишних трат.
Переезжайте в жилье меньшей площади
Ищите возможности экономии не только на мелких, но и на крупных расходах.
Сооснователь компании Lenders.fi Динеш Пандиан отмечает: «Если дом или квартира, в которой вы живете, обходятся слишком дорого и дополнительное пространство вам не требуется, стоит рассмотреть переезд в жилье меньшей площади. Это позволит сократить расходы на аренду или ипотеку, сохранив при этом собственное жилье».
Покупайте товары без бренда
По словам Пандиана, осознанный подход к покупкам позволяет быстро сэкономить: «Если товары без бренда по качеству такие же или почти такие же, как брендовые, нет необходимости переплачивать. Во многих случаях это лишь маркетинговый ход и не дает реальной выгоды».
Ставьте годовые, квартальные и месячные цели
Не ограничивайтесь только ежемесячным бюджетированием. Сначала определите, какую сумму вы хотите накопить к следующему году, затем установите квартальные и месячные финансовые цели.
Отслеживайте свой прогресс
Не стоит просто надеяться на достижение целей — важно вести учет. Эксперты подчеркивают, что регулярный контроль играет ключевую роль.
Онлайн-финансовые приложения помогают наглядно отслеживать прогресс, объединять все счета и оценивать общее финансовое состояние, а также понимать, покрываются ли ваши ежемесячные расходы.
Создайте резервный фонд на чрезвычайные ситуации
Непредвиденные события и внезапные расходы могут застать врасплох. Формирование резервного фонда в размере 3–6 месяцев текущих расходов поможет чувствовать себя финансово защищенно.
Финансовый консультант компании MainStreet Financial Planning Вида Ятулис рекомендует открыть для этой цели высокодоходный сберегательный счет, чтобы одновременно получать процентный доход на накопленные средства.