Reklamlarda uşaqların görüntüsü yalnız valideyn, yaxud onları əvəz edən şəxslərin razılığı ilə istifadə oluna bilər.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı Azərbaycanda yeni hazırlanan "Uşaq hüquqları haqqında" qanun layihəsindən irəli gələrək "Reklam haqqında" qanuna yeni maddə əlavə edilməsi təklif olunur.
Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsində müzakirəyə çıxarılan dəyişiklikdə qeyd olunub ki, reklamda uşağın görüntüsü əks olunan materiallardan yalnız onun valideynlərinin (onları əvəz edən şəxslərin) razılığı ilə istifadə edilə bilər.
Xatırladaq ki, yeni hazırlanmış "Uşaq hüquqları haqqında" qanun layihəsinə əsasən, dövlət uşaqları mənəvi və fiziki baxımdan zərərli olan reklamlardan müdafiə edir.
Layihədə qeyd edilib ki, uşaqların zərərli reklamdan müdafiəsinin əsas prinsipləri və reklama dair tələblər "Reklam haqqında" qanunla müəyyən ediləcək.
Bundan başqa, "Tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması haqqında" qanuna təklif edilən dəyişikliyə görə isə uşaqlar üçün keçirilən tədbirlərdə tütün məmulatlarının və tütün istifadəsi prosesinin nümayiş etdirilməsi, həmçinin tütün məmulatlarının və tütün istifadəsi prosesinin nümayiş etdirildiyi əsərlərin, tamaşaların, proqramların efirdə, kabel yayımı vasitəsi ilə açıq yayımlanması qadağan ediləcək.

Изображения детей в рекламных материалах смогут использоваться только с согласия родителей либо лиц, их заменяющих.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующее предложение предусматривает внесение новой статьи в Закон «О рекламе» на основании разрабатываемого в Азербайджане проекта закона «О правах ребенка».
В изменениях, вынесенных на обсуждение в Комитет Милли Меджлиса по вопросам семьи, женщин и детей, отмечается, что материалы рекламы с изображением ребенка могут использоваться исключительно с согласия его родителей или законных представителей.
Напомним, что согласно новому проекту закона «О правах ребенка» государство обеспечивает защиту детей от рекламы, наносящей вред их нравственному и физическому развитию.
В проекте также указано, что основные принципы защиты детей от вредной рекламы, а также требования к рекламе будут определяться Законом «О рекламе».
Кроме того, в соответствии с предлагаемыми изменениями в Закон «Об ограничении использования табачных изделий», будет запрещена демонстрация табачных изделий и процесса их употребления на мероприятиях для детей, а также открытая трансляция по эфирному и кабельному телевидению произведений, спектаклей и программ, содержащих подобные сцены.