“Hüquqşünas” həbs olundu: Yarım milyona yaxın dələduzluq edib
“TikTok” platformasında “Hüquq mərkəzi” adı altında səhifələr yaradılaraq canlı yayımlar vasitəsilə izləyici toplamaq və bu yolla vətəndaşların etibarından sui-istifadə edilməsi hallarına rast gəlinir.
Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Mətbuat xidmətinin əməkdaşı Cəsarət Qəmbərli bildirib ki, vətəndaşların müraciətləri əsasında Yasamal Rayon Polis İdarəsində aparılan istintaq tədbirləri nəticəsində özünü sosial mediada hüquqşünas kimi təqdim edən Səbiyyə Panəliyeva saxlanılıb.
“145 zərərçəkmiş şəxsin ümumilikdə 449 916 manat pulunu dələduzluq yolu ilə ələ keçirilməsi ilə bağlı Səbiyyə Panəliyeva Cinayət Məcələsinin müvafiq maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb edilməklə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
İstintaq zamanı görülən tədbirlərlə vurulan maddi ziyanın 381 529 manatının ödənilməsi təmin olunub, hazırda cinayət işinin ibtidai istintaqı davam etdirilir. Onun qanunsuz əməllərindən zərərçəkən digər şəxslər də aidiyyəti üzrə istintaqa müraciət edə bilərlər”, - DİN rəsmisi vurğulayıb.

В социальной сети TikTok выявлены случаи создания страниц под названием «Юридический центр», с помощью которых через прямые эфиры набиралась аудитория и осуществлялось злоупотребление доверием граждан.
Как сообщил сотрудник пресс-службы Министерства внутренних дел Азербайджана Джасарат Гамбарли, по обращениям граждан в Ясамальском районном управлении полиции были проведены следственные мероприятия, в результате которых задержана Сябийя Паналиева, представлявшая себя в социальных сетях в качестве юриста.
Установлено, что Сябийя Паналиева путем мошенничества завладела денежными средствами 145 потерпевших на общую сумму 449 916 манатов. В ее отношении возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса, она привлечена в качестве обвиняемой, и судом избрана мера пресечения в виде ареста.
В ходе следствия обеспечено возмещение материального ущерба в размере 381 529 манатов. В настоящее время предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Другие лица, пострадавшие от незаконных действий Сябийи Паналиевой, могут обратиться в следственные органы в установленном порядке, подчеркнул представитель МВД.