Elm və Təhsil Nazirliyinə mütəxəssis vəzifəsinə işə düzəldəcəyini vəd etməklə vətəndaşa qarşı dələduzluq cinayəti törətməkdə təqsirləndirilən şəxsə hökm oxunub.
Valyuta.az "Qaynarinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Binəqədi Rayon Məhkəməsində Cinayət Məcəlləsinin 178.2.4-cü maddəsi ilə mühakimə olunan Aqşin adlı həmin şəxs 2 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. Onun şübhəli şəxs qismində tutulduğu 2 müddət təyin edilmiş cəzadan çıxılıb və üzərində 1 il 11 ay 28 gün müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası saxlanılıb.
İş materiallarından məlum olur ki, Aqşin ortaq tanışlarından birindən 10 500 manat alaraq onu Elm və Təhsil Nazirliyində mütəxəssis vəzifəsinə düzəldəcəyini vəd edib. Lakin vədini yerinə yetirməyib.
Qarşı tərəf hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət edib. Aqşin saxlanılıb və ona Cinayət Məcəlləsinin 178.2.4-cü maddəsi ilə ittiham elan olunub. Həmçinin məhkəmənin qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Aqşin məhkəmə zamanı verilmiş ittiham üzrə özünü təqsirli bilib. Zərərçəkənin ona hansı əsasla inanmasına gəlincə, Aqşin bildirib ki, o, əvvəllər Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətində icra başçısının köməkçisi vəzifəsində işləyib.
Zərərçəkən də bunu bildiyindən onun geniş əlaqələri olduğuna inanıb. Aqşin həmin vəzifədə nə zaman işlədiyini açıqlamayıb.

Вынесен приговор лицу, обвиняемому в мошенничестве путем обмана гражданина с обещанием трудоустройства на должность специалиста в Министерстве науки и образования.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Qaynarinfo, в Бинагадинском районном суде гражданин по имени Агшин, проходивший по статье 178.2.4 Уголовного кодекса, приговорен к 2 годам лишения свободы.
Согласно решению суда, срок содержания под стражей в качестве подозреваемого был зачтен в назначенное наказание, в результате чего Агшину оставлено к отбытию 1 год 11 месяцев 28 дней лишения свободы.
Из материалов дела следует, что Агшин через общего знакомого получил от гражданина 10 500 манатов, пообещав устроить его на должность специалиста в Министерстве науки и образования. Однако свое обещание он не выполнил.
После этого потерпевший обратился в правоохранительные органы. Агшин был задержан, ему было предъявлено обвинение по статье 178.2.4 Уголовного кодекса, а решением суда в его отношении была избрана мера пресечения в виде ареста.
В ходе судебного разбирательства обвиняемый признал свою вину. Объясняя, почему потерпевший поверил ему, Агшин заявил, что ранее работал помощником главы исполнительной власти Ясамальского района.
Потерпевший, зная об этом факте, поверил, что Агшин обладает широкими связями. При этом обвиняемый не уточнил, в какой именно период он занимал указанную должность.