Prezident İlham Əliyev Milli Məclisin iyulun 14-də qəbul etdiyi Mülki Məcəllədə, Cinayət Məcəlləsində, Vergi Məcəlləsində, İnzibati Xətalar Məcəlləsində, "Dövlət rüsumu haqqında", "Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında", "Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı haqqında", "Qiymətli kağızlar bazarı haqqında", "Lisenziyalar və icazələr haqqında", "Nağdsız hesablaşmalar haqqında", "Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında" və "Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında" qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə qanunu təsdiqləyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeni qanun ölkədə kraudfandinq (kütləvi maliyyələşdirmə) fəaliyyətinin hüquqi çərçivəsini müəyyən etməyi və bu sahəni tənzimləməyi nəzərdə tutur.
Dəyişikliklərdə əksini tapan əsas məqamlar aşağıdakılardır:
Dövlət Rüsumu və Reyestr: Hüquqi şəxslərin kraudfandinq platformasının idarə edilməsi fəaliyyəti üzrə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) reyestrinə daxil edilməsi üçün 2 750 manat məbləğində dövlət rüsumu müəyyən edilir.
Kraudfandinq platformalarının operatorları Mərkəzi Bankın nəzarət subyektləri sırasına daxil edilir. Operatorlar fəaliyyətlərinə dair hesabatları AMB-yə təqdim etməli olacaqlar.
Kraudfandinq qanunvericiliyinin pozulmasına görə ciddi cərimələr tətbiq ediləcək:
Məlumatların açıqlanmamasına və ya dərc edilməməsinə görə hüquqi şəxslər 3 000 manatdan 4 000 manatadək;
Hesabatların təqdim edilməməsinə və ya təhrif olunmasına görə hüquqi şəxslər 2 000 manatdan 3 000 manatadək;
Pul vəsaitlərinin idarə olunması qaydalarının pozulmasına görə hüquqi şəxslər 6 000 manatdan 7 000 manatadək cərimə ediləcək.
Xaricə köçürmələrlə bağlı təsdiqedici sənədlərin müəyyən edilmiş müddətdə müvəkkil banklara və ya Mərkəzi Banka təqdim edilməməsinə, yaxud xaricdən qaytarılmalı olan valyutanın hesaba köçürülməməsinə görə fiziki şəxslər valyuta məbləğinin 5%-dən 10%-dək, hüquqi şəxslər isə 20%-dən 30%-dək məbləğdə cərimələnəcəklər. Kraudfandinq çərçivəsində qiymətli kağızların emissiyası və kütləvi təklifi isə "Kraudfandinq haqqında" yeni qanunun tələbləri nəzərə alınmaqla həyata keçiriləcək.
Kraudfandinq platformalarının operatorları cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına (çirkli pulların yuyulmasına) və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə qanunvericiliyinin subyektlərinə çevrilirlər.

Президент Ильхам Алиев одобрил закон об изменениях в Гражданский кодекс, Уголовный кодекс, Налоговый кодекс, Кодекс об административных правонарушениях, а также в законы «О государственной пошлине», «О государственной регистрации юридических лиц и государственном реестре», «О Центральном банке Азербайджанской Республики», «О рынке ценных бумаг», «О лицензиях и разрешениях», «О безналичных расчетах», «О противодействии легализации доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма» и «Об услугах платежей и платежных системах», принятые Милли Меджлисом 14 июля.
По информации Valyuta.az, новый закон направлен на установление правовой базы деятельности краудфандинга и регулирование этой сферы в стране.
Основные положения, отражённые в изменениях, следующие:
Государственная пошлина и реестр: установлена государственная пошлина в размере 2750 манатов за внесение юридических лиц, управляющих краудфандинговой платформой, в реестр, который ведет Центральный банк Азербайджана (ЦБА).
Операторы краудфандинговых платформ включаются в список надзорных субъектов Центрального банка и обязаны представлять отчёты о своей деятельности в ЦБА.
За нарушение законодательства о краудфандинге будут применяться существенные штрафы:
Для юридических лиц за непредставление или неразмещение информации от 3000 до 4000 манатов;
За непредставление или искажение отчетности — от 2000 до 3000 манатов;
За нарушение правил управления денежными средствами — от 6000 до 7000 манатов.
Физические лица будут штрафоваться на сумму от 5% до 10%, а юридические лица — от 20% до 30% от суммы валюты за непредставление в установленный срок подтверждающих документов в уполномоченные банки или Центральный банк при совершении переводов за рубеж либо за невозврат валюты на счет.
Эмиссия и массовое размещение ценных бумаг в рамках краудфандинга будут осуществляться с учетом требований нового закона «О краудфандинге».
Операторы краудфандинговых платформ становятся субъектами законодательства по противодействию легализации преступно полученного имущества (отмыванию денег) и финансированию терроризма.