Son dövrlər əmək bazarında tez-tez rast gəlinən hallardan biri də işaxtaran namizədlərin göndərdiyi CV-yə HR mütəxəssislərinin bəzən çox qısa zaman çərçivəsində - hətta eyni gün müsahibəyə dəvət etməsidir. Bu yanaşma bir sıra namizədlər tərəfindən narazılıqla qarşılanır. Onlar hesab edirlər ki, müsahibə üçün ən azı bir gün öncədən xəbərdarlıq edilməlidir. Bəs bu məsələ HR peşəkarlığı baxımından necə qiymətləndirilir?
Rəqəmsal Kadr Agentliyinin İnsan Resursları üzrə meneceri Röyal Əhmədov Valyuta.az-a bildirdi ki, hazırda əmək bazarında vəziyyət kifayət qədər qarışıqdır: "Şirkətlərin paylaşdığı vakansiyalarda tələb olunan meyarlarla namizədlərin göndərdiyi CV-lər arasında ciddi uyğunsuzluqlar mövcuddur. Nəticədə iş axtaran şəxs eyni anda bir çox vakansiyaya müraciət edir. Belə halda hər hansı bir şirkətdən geridönüş aldıqda namizəd zaman məsələsində bunu problem etməməlidir".
Ekspertin sözlərinə görə, əgər namizəd aktiv şəkildə iş axtarır və CV göndərirsə, bu artıq onun təcili axtarışda olduğunu göstərir: "Bu səbəbdən də HR tərəfindən sürətli geridönüşlərin olması əslində müsbət haldır. Çünki əmək bazarında ən çox rast gəlinən narazılıqlardan biri də CV göndərilən şirkətlərdən ümumiyyətlə cavab gəlməməsidir. Belə olan halda sürətli geridönüşün mənfi yox, əksinə, müsbət qarşılanması daha məntiqlidir".
R.Əhmədov qeyd edir ki, bəzi hallarda namizəd müsahibənin növbəti günlərə keçirilməsini xahiş edə bilər: "Məsələn, namizəd regiondadır və ya həmin gün Bakıda deyil. Bu cür hallar başadüşüləndir və HR tərəfindən anlayışla qarşılana bilər. Lakin “məşğulam”, “planlarım var idi”, “öncədən desəydiniz, daha yaxşı olardı” kimi ümumi arqumentlərlə şirkətə qarşı mənfi reaksiya göstərilməsi peşəkar yanaşma hesab edilmir".
Ekspert vurğulayır ki, namizədlər nəzərə almalıdırlar ki, CV göndərilən istənilən şirkətdən geridönüş həm bir neçə saat sonra, həm bir neçə gün sonra, həm də ümumiyyətlə gəlməyə bilər: "Bu, HR mütəxəssislərinin qeyri-peşəkarlığı kimi qiymətləndirilməməlidir. Eyni zamanda əmək bazarında elə şirkətlər var ki, paylaşdıqları elanlar real olmur və məqsədli namizəd axtarışına xidmət edir. Bu səbəbdən göndərilən CV-lərə namizədi itirməmək üçün çox sürətli geridönüş edirlər. Buna görə də iş axtaran şəxslər CV göndərdikləri şirkəti əvvəlcədən araşdırmalı, geridönüşün hansı şirkətdən gələcəyini bilməlidirlər".
"Digər tərəfdən, real və məqsədli namizəd axtarışında olan şirkətlər də uyğun namizədi itirməmək üçün çox sürətli hərəkət edirlər. Tikinti, istehsalat, xidmət sektoru və ya tanınmış brendlər daxil olmaqla bir çox normal və sistemli şirkətlərdə geridönüşlərin sürətli olması həmin təşkilatın HR proseslərinin adekvat işlədiyini göstərir", - deyə ekspert əlavə edir.
R.Əhmədovun fikrincə, namizədlər CV göndərməzdən əvvəl müraciət etdikləri şirkətləri araşdırmalıdırlar: "Hansı şirkətdən, hansı vaxtda geridönüş gələ biləcəyini təxmin etmək bu baxımdan vacibdir. Namizədə sürətli geridönüş edilməsi əmək bazarı üçün müsbət siqnaldır və bu hal narazılıq doğurmamalıdır".
Ekspert həmçinin işaxtaranların tez-tez yol verdiyi səhvlərdən birinə də diqqət çəkir. Onun sözlərinə görə, namizədlər uyğun olub-olmamasından asılı olmayaraq bütün vakansiyalara CV göndərməməlidirlər: "Bu yanaşma effektiv deyil. Bilik və bacarıqlara uyğun vakansiyalara müraciət etmək həm geridönüş ehtimalını artırır, həm də namizəddə “mənə heç kim cavab vermir” kimi yanlış düşüncənin formalaşmasının qarşısını alır".
Nəticə etibarilə, ekspert hesab edir ki, HR tərəfindən eyni gün və ya qısa müddət ərzində müsahibəyə dəvət edilməsi qeyri-peşəkar yanaşma deyil. Əksinə, həm şirkətin təcili işçi axtarması, həm də namizədin təcili iş axtarışında olması bu prosesi şərtləndirir. Bu səbəbdən sürətli geridönüşlərə namizədlərin narazılığı əsaslı hesab edilmir və əmək bazarının mövcud reallıqları çərçivəsində normal qarşılanmalıdır.

В последнее время на рынке труда всё чаще наблюдается ситуация, когда HR-специалисты приглашают кандидатов на собеседование в очень сжатые сроки — иногда даже в тот же день после отправки резюме. Такой подход вызывает недовольство у части соискателей, которые считают, что о собеседовании следует предупреждать как минимум за один день. Как же эта практика оценивается с точки зрения HR-профессионализма?
Менеджер по управлению персоналом Цифрового кадрового агентства Роял Ахмедов сообщил Valyuta.az, что в настоящее время ситуация на рынке труда достаточно хаотична: «Между требованиями, указанными в вакансиях, и резюме, которые направляют кандидаты, существуют серьёзные несоответствия. В результате соискатель одновременно откликается на множество вакансий. В такой ситуации, получив отклик от какой-либо компании, кандидат не должен воспринимать фактор времени как проблему».
По словам эксперта, если кандидат активно ищет работу и рассылает резюме, это уже свидетельствует о срочности его поиска: «Поэтому быстрый отклик со стороны HR — это на самом деле положительный момент. Одно из самых распространённых недовольств на рынке труда связано с тем, что компании вообще не отвечают на отправленные резюме. В таком контексте быстрый отклик логичнее воспринимать не негативно, а позитивно».
Р. Ахмедов отмечает, что в ряде случаев кандидат может попросить перенести собеседование на следующие дни: «Например, если кандидат находится в регионе или в этот день не в Баку. Такие ситуации понятны и могут быть восприняты HR с пониманием. Однако негативная реакция в адрес компании с аргументами вроде “я занят”, “у меня были планы”, “лучше было бы предупредить заранее” не считается профессиональным подходом».
Эксперт подчёркивает, что кандидаты должны учитывать: отклик от компании, куда было отправлено резюме, может поступить через несколько часов, через несколько дней или не поступить вовсе: «Это не следует расценивать как непрофессионализм HR-специалистов. Кроме того, на рынке труда есть компании, чьи объявления носят не всегда реальный характер и служат целенаправленному поиску кандидатов. В таких случаях, чтобы не упустить соискателя, они дают очень быстрый отклик. Поэтому соискателям следует заранее изучать компании, в которые они отправляют резюме, и понимать, от кого именно может прийти ответ».
«С другой стороны, компании, действительно ведущие реальный и целенаправленный поиск сотрудников, также действуют максимально оперативно, чтобы не потерять подходящего кандидата. В строительстве, производстве, сфере услуг, а также во многих системных и известных брендах быстрый отклик свидетельствует об адекватно выстроенных HR-процессах», — добавил он.
По мнению Р. Ахмедова, перед отправкой резюме кандидатам следует изучать компании, в которые они обращаются: «Понимание того, от какой компании и в какие сроки может поступить отклик, в этом плане очень важно. Быстрый отклик — это позитивный сигнал для рынка труда и не должен вызывать недовольства».
Эксперт также обращает внимание на одну из распространённых ошибок соискателей. По его словам, кандидаты не должны отправлять резюме на все вакансии подряд, независимо от соответствия требованиям: «Такой подход неэффективен. Отклик на вакансии, соответствующие знаниям и навыкам, повышает вероятность ответа и предотвращает формирование ошибочного ощущения, что “мне никто не отвечает”».
В итоге эксперт считает, что приглашение на собеседование в тот же день или в короткие сроки не является проявлением непрофессионализма со стороны HR. Напротив, как срочная потребность компании в сотруднике, так и срочный поиск работы со стороны кандидата формируют такую практику. Поэтому недовольство быстрыми откликами нельзя считать обоснованным — в рамках текущих реалий рынка труда это нормальное явление.