Niderlandın ən böyük bank qrupu olan “ING Group” Azərbaycanda 2026-cı ildə orta illik inflyasiyanın 5,3 %, 2027-ci ildə isə 8,9 % olacağını proqnozlaşdırır.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, əvvəlki proqnozla müqayisədə cari il üçün gözləntilər 0,4 faiz bəndi azalıb, 2027-ci il üçün proqnoz isə dəyişməz qalıb.
ING-nin məlumatlarına görə, 2025-ci ildə Azərbaycanda inflyasiya 5,6 % təşkil edib.
Bank analitikləri 2026-cı ilin I rübündə orta illik inflyasiyanın 5,2 % (əvvəlki 5,7 %), II rübdə 5,4 % (əvvəlki 5,9 %), III rübdə 5,3 % (əvvəlki 5,7 %) və IV rübdə 5,5 % (əvvəlki 5,7 %) səviyyəsində olacağını gözləyirlər.
İqtisadiyyat Nazirliyinin proqnozlarına görə, bu il ölkədə orta illik inflyasiya 5,4 %, 2026-cı ildə 4,8 %, 2027-ci ildə isə 4,5 % olacaq. Azərbaycan Mərkəzi Bankının son proqnozlarına (2025-ci ilin oktyabr ayı) əsasən, 2025-ci ildə illik inflyasiya 6 %, 2026-cı ildə isə təxminən 5,7 % olacaq.
BMT öz növbəsində Azərbaycanda inflyasiyanın bu il 3,6 %, gələn il isə 3,1 % olacağını proqnozlaşdırır. Dünya Bankı 2025-2026-cı illərdə Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın 2,3 % olacağını gözləyir.
Asiya İnkişaf Bankı Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın 2025-ci ildə 4,2 %, 2026-cı ildə isə 3,5 % olacağını proqnozlaşdırır.
“Moody’s” beynəlxalq reytinq agentliyi Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın cari və növbəti ildə müvafiq olaraq 4 % və 3 %, “Fitch Ratings” 2025-ci ildə 5,3 %, 2026-cı ildə 4,6 %, “Fitch Solutions” isə 2025-ci ildə 5,7 %, 2026-cı ildə 5,5 %, 2027-ci ildə isə 4,8 % olacağını proqnozlaşdırır.
Xatırladaq ki, 2024-cü ildə Azərbaycanda orta illik inflyasiya 2,2 %, 2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında isə 5,7 % təşkil edib.

Крупнейшая банковская группа Нидерландов — ING Group — прогнозирует, что среднегодовая инфляция в Азербайджане в 2026 году составит 5,3%, а в 2027 году — 8,9%.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, по сравнению с предыдущим прогнозом ожидания на 2026 год снижены на 0,4 процентного пункта, тогда как прогноз на 2027 год остался без изменений.
По данным ING, в 2025 году уровень инфляции в Азербайджане составил 5,6%.
Аналитики банка ожидают, что среднегодовая инфляция в I квартале 2026 года составит 5,2% (ранее — 5,7%), во II квартале — 5,4% (ранее — 5,9%), в III квартале — 5,3% (ранее — 5,7%), а в IV квартале — 5,5% (ранее — 5,7%).
Согласно прогнозам Министерство экономики Азербайджана, среднегодовая инфляция в стране в текущем году составит 5,4%, в 2026 году — 4,8%, в 2027 году — 4,5%.
По последним прогнозам Центральный банк Азербайджана (по состоянию на октябрь 2025 года), годовая инфляция в 2025 году ожидается на уровне 6%, а в 2026 году — около 5,7%.
В свою очередь Организация Объединённых Наций прогнозирует инфляцию в Азербайджане на уровне 3,6% в текущем году и 3,1% — в следующем году. Всемирный банк ожидает, что в 2025–2026 годах среднегодовая инфляция в стране составит 2,3%.
Азиатский банк развития прогнозирует среднегодовую инфляцию в Азербайджане на уровне 4,2% в 2025 году и 3,5% — в 2026 году.
Международное рейтинговое агентство Moody’s ожидает, что среднегодовая инфляция в Азербайджане в текущем и следующем годах составит соответственно 4% и 3%. Fitch Ratings прогнозирует инфляцию на уровне 5,3% в 2025 году и 4,6% в 2026 году, тогда как Fitch Solutions ожидает 5,7% в 2025 году, 5,5% — в 2026 году и 4,8% — в 2027 году.
Напомним, что в 2024 году среднегодовая инфляция в Азербайджане составила 2,2%, а за январь–ноябрь 2025 года — 5,7%.