İlon Maskın sərvəti bir gündə 62,3 milyard dollar artdı
"Tesla" və "SpaceX" səhmlərinin kəskin bahalaşması İlon Maskın sərvətini yenidən 1 trilyon dollar həddinin üzərinə çıxarıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Forbes-un hesablamalarına görə, bazar ertəsi "SpaceX" səhmləri 7,6%, "Tesla" səhmləri isə 8,6% bahalaşıb. Nəticədə Maskın sərvəti bir gün ərzində 62,3 milyard dollar artaraq 1 trilyon dolları ötüb.
Bununla da Mask ötən həftə itirdiyi trilyoner statusunu yenidən bərpa edib.
Hazırda İlon Mask 4,8 milyard "SpaceX" səhminə, hər birinin istifadə qiyməti 8,40 dollar olan 350 milyon opsiona, həmçinin təxminən 700 milyon "Tesla" səhminə sahibdir.
Niyə trilyoner statusunu itirdi?
Ötən həftə "Forbes" Maskın sərvətinin hesablanmasından təxminən 116 milyard dollar dəyərində məhdudlaşdırılmış "Tesla" səhmlərini çıxarıb. Buna səbəb onun 2018-ci il üzrə CEO mükafat paketinə daxil olan bütün opsionlardan istifadə etmək üçün 7,1 milyard dollar dəyərində səhmlərindən imtina etməsi olub.
Qeyd edək ki, həmin mükafat paketi 2024-cü ildə Delaver məhkəməsi tərəfindən ləğv edilmiş, 2025-ci ildə isə Delaver Ali Məhkəməsi tərəfindən bərpa olunub. Daha sonra "Tesla" bu paketi yenisi ilə əvəz edib. Yeni şərtlərə əsasən, Mask yalnız 2028-ci ilin yanvar ayına qədər şirkətdə rəhbər vəzifədə qalacağı təqdirdə bu mükafatı tam əldə edə biləcək.
Bundan əlavə, "SpaceX" səhmlərinin IPO-dan sonra qazandığı 41 faizlik artımın bir hissəsini geri verməsi də onun sərvətinin azalmasına təsir göstərib.
Dünyanın ən varlı şəxsi olaraq qalır
İlon Mask hazırda da dünyanın ən zəngin insanıdır. Onun sərvəti "Google"un həmtəsisçiləri Larri Peycin 288,7 milyard dollarlıq, Sergey Brinin isə 266,3 milyard dollarlıq sərvətini xeyli üstələyir.
Xatırladaq ki, Mask 2026-cı ilin iyun ayında "SpaceX"in rekord IPO-su sayəsində sərvətini 1,1 trilyon dollara çatdıraraq dünyanın ilk trilyoneri olub. Ondan əvvəl isə o, ardıcıl olaraq 400 milyard, 500 milyard, 600 milyard, 700 milyard, 800 milyard və 900 milyard dollarlıq sərvət həddini keçən ilk şəxs kimi tarixə düşüb.
Bundan başqa, "Tesla" səhmdarları noyabr ayında Mask üçün yeni kompensasiya paketini təsdiqləyiblər. Şirkət qarşıdakı illərdə müəyyən maliyyə və əməliyyat hədəflərinə nail olacağı təqdirdə, həmin paketin dəyəri 1 trilyon dollara yaxınlaşa bilər.

Резкий рост акций Tesla и SpaceX вновь увеличил состояние Илона Маска выше отметки в $1 трлн.
Как сообщает Valyuta.az, по расчетам Forbes, в понедельник акции SpaceX подорожали на 7,6%, а акции Tesla — на 8,6%. В результате состояние Маска за один день выросло на $62,3 млрд и превысило $1 трлн.
Тем самым Маск восстановил статус триллионера, который потерял на прошлой неделе.
В настоящее время Илон Маск владеет 4,8 млрд акций SpaceX, 350 млн опционов с ценой исполнения $8,40 за акцию, а также примерно 700 млн акций Tesla.
Почему он потерял статус триллионера?
На прошлой неделе Forbes исключил из расчета состояния Маска ограниченные акции Tesla стоимостью около $116 млрд. Причиной стал отказ Маска от акций на сумму $7,1 млрд для реализации всех опционов, входивших в его компенсационный пакет CEO за 2018 год.
Отметим, что этот пакет вознаграждения был аннулирован судом Делавэра в 2024 году, а в 2025 году восстановлен Верховным судом Делавэра. Позднее Tesla заменила его новым пакетом. Согласно новым условиям, Маск сможет полностью получить это вознаграждение только в том случае, если останется на руководящей должности в компании до января 2028 года.
Кроме того, на сокращение его состояния повлияло и то, что акции SpaceX отыграли часть 41-процентного роста, зафиксированного после IPO.
Остается самым богатым человеком в мире
Илон Маск по-прежнему остается самым богатым человеком в мире. Его состояние значительно превышает состояние сооснователей Google Ларри Пейджа, оцениваемое в $288,7 млрд, и Сергея Брина — $266,3 млрд.
Напомним, что в июне 2026 года Маск благодаря рекордному IPO SpaceX увеличил свое состояние до $1,1 трлн и стал первым триллионером в мире. До этого он также вошел в историю как первый человек, последовательно преодолевший отметки состояния в $400 млрд, $500 млрд, $600 млрд, $700 млрд, $800 млрд и $900 млрд.
Кроме того, в ноябре акционеры Tesla утвердили новый компенсационный пакет для Маска. Если компания в ближайшие годы достигнет определенных финансовых и операционных целей, стоимость этого пакета может приблизиться к $1 трлн.