Oyun şirkətinin CEO-su 35 milyard dollarlıq mükafat paketindən niyə imtina etdi?
“GameStop”un milyarder baş icraçı direktoru Rayan Koen (Ryan Cohen) şirkətin potensial nəticəyönümlü mükafat paketini qəbul etməyəcək və “eBay”in satın alınması ilə bağlı təklifinə dair daha ətraflı məlumatı yaxın günlərdə açıqlamağı planlaşdırır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə şirkət məlumat yayıb.
“GameStop” bu ilin yanvarında dəyəri təxminən 35 milyard ABŞ dolları olan kompensasiya paketini açıqladı. Paket şirkətin uğurlu dönüş həyata keçirməsi şərti ilə nəzərdə tutulmuşdu. Bunun üçün Koen “GameStop”un bazar dəyərini 10 dəfədən çox artırmalı, eyni zamanda şirkətin mənfəətini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəltməli idi.
May ayında Koen “eBay”i nağd və səhm qarşılığında təxminən 56 milyard ABŞ dollarına almaq üçün gözlənilməz təklif irəli sürərək “Wall Street”i təəccübləndirdi. Məqsəd “eBay”i “Amazon”a qarşı daha güclü rəqibə çevirmək idi.
Lakin “eBay”in direktorlar şurası təklifi rədd edərək onu "nə etibarlı, nə də cəlbedici" adlandırdı.
Koen bildirib ki, mükafat paketindən imtina etməsinin səbəbi “GameStop” rəhbərliyinin bütün diqqətini şirkətin əməliyyat fəaliyyətinə və planlaşdırılan satınalmaya yönəltmək istəyidir.
“GameStop”un qısa açıqlamasında qeyd olunub ki, şirkət bu həftə “eBay”lə bağlı planlarına dair əlavə materiallar, o cümlədən birləşdirilmiş şirkətin strateji əsaslandırılmasını və əməliyyat planını əhatə edən ətraflı təqdimatı dərc edəcək.
“eBay”in nümayəndəsi isə “GameStop”un açıqlamasını şərh etməkdən imtina edib.
Son həftələrdə “Wall Street”də Rayan Koenin “eBay”i almaq cəhdini necə davam etdirəcəyi ilə bağlı müzakirələr intensivləşib.
Xatırladaq ki, Koen 2021-ci ilin yanvarında “GameStop”un direktorlar şurasına qoşulub, 2023-cü ilin sentyabrında isə şirkətin baş icraçı direktoru təyin edilib.
Koen yüzlərlə mağazanın bağlanmasını da əhatə edən sərt xərclərin azaldılması tədbirləri sayəsində “GameStop”u yenidən mənfəətli fəaliyyətə qaytara bilib.

Миллиардер и генеральный директор GameStop Райан Коэн (Ryan Cohen) не примет потенциальный компенсационный пакет, зависящий от результатов компании, и в ближайшие дни планирует раскрыть более подробную информацию о своем предложении по покупке eBay.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявила компания.
В январе этого года GameStop объявила о компенсационном пакете стоимостью около $35 млрд. Он был предусмотрен при условии успешного разворота бизнеса компании. Для этого Коэн должен был увеличить рыночную стоимость GameStop более чем в 10 раз, а также значительно повысить прибыль компании.
В мае Коэн удивил Wall Street, выступив с неожиданным предложением приобрести eBay примерно за $56 млрд наличными и акциями. Цель заключалась в том, чтобы превратить eBay в более сильного конкурента Amazon.
Однако совет директоров eBay отклонил предложение, назвав его «ни надежным, ни привлекательным».
Коэн заявил, что причиной отказа от компенсационного пакета стало желание руководства GameStop полностью сосредоточиться на операционной деятельности компании и планируемом приобретении.
В кратком заявлении GameStop отмечается, что на этой неделе компания опубликует дополнительные материалы о своих планах в отношении eBay, включая подробную презентацию со стратегическим обоснованием объединенной компании и операционным планом.
Представитель eBay отказался комментировать заявление GameStop.
В последние недели на Wall Street активизировались обсуждения того, как Райан Коэн намерен продолжить попытку приобрести eBay.
Напомним, что Коэн вошел в совет директоров GameStop в январе 2021 года, а в сентябре 2023 года был назначен генеральным директором компании.
Благодаря жестким мерам по сокращению расходов, включая закрытие сотен магазинов, Коэну удалось вернуть GameStop к прибыльной деятельности.