İlon Mask tarixdə ilk trilyonçu oldu
“SpaceX” şirkətinin tarixdə ən böyük ilkin kütləvi təkliflərdən (IPO) birini həyata keçirməsi İlon Maskın sərvətini rekord səviyyəyə çatdırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət səhmlərinin birinin qiyməti 135 dollar müəyyən edilib və bu, “SpaceX”in bazar dəyərini təxminən 75 milyard dollar artırıb.
“SpaceX”in açıqladığı məlumatlara görə, Mask şirkətin səhmlərinin təxminən yarısına sahibdir. Onun payının dəyəri IPO qiymətinə əsasən 867 milyard dollar təşkil edir. Maskın “Tesla”dakı payları da nəzərə alındıqda, onun ümumi sərvəti 1,1 trilyon dolları ötür.
Bununla da İlon Mask kağız üzərində dünyanın ilk trilyonçusu statusunu qazanıb. Bununla belə, onun sərvətinin bir hissəsi gələcəkdə əldə edilə biləcək səhmlərdən formalaşır. Həmin səhmlərin verilməsi Marsda insan məskəninin yaradılması və kosmosda məlumat mərkəzlərinin qurulması kimi iddialı hədəflərin reallaşdırılmasından asılıdır.
Bu səhmlər nəzərə alınmasa belə, Maskın sərvəti artıq trilyon dollar həddinə çox yaxınlaşıb. “SpaceX” səhmlərinin qiyməti 140 dollara yüksələcəyi təqdirdə isə o, əlavə şərtlər olmadan da rəsmi olaraq trilyonçu hesab ediləcək.
Hazırda Maskın sərvəti dünyanın növbəti dörd ən varlı şəxsi – “Google”un həmtəsisçiləri Larri Peyc və Sergey Brin, “Amazon”un qurucusu Ceff Bezos və “Oracle”ın təsisçisi Larri Ellisonun ümumi sərvətinə yaxındır.
Qeyd edək ki, “SpaceX” son illərdə süni intellekt layihələrinə böyük sərmayələr yatırıb və 2023-cü ilin əvvəlindən bəri təxminən 13 milyard dollar zərər açıqlayıb.

Илон Маск стал первым триллионером в истории после IPO SpaceX
Проведение компанией SpaceX одного из крупнейших первичных публичных размещений акций (IPO) в истории вывело состояние Илона Маска на рекордный уровень.
Как сообщает Valyuta.az, цена одной акции компании была установлена на уровне $135, что увеличило рыночную стоимость SpaceX примерно на $75 млрд.
Согласно данным SpaceX, Маску принадлежит около половины акций компании. Исходя из цены IPO, стоимость его доли составляет $867 млрд. С учётом его доли в Tesla общее состояние Маска превышает $1,1 трлн.
Таким образом, Илон Маск на бумаге получил статус первого триллионера в мире. Вместе с тем часть его состояния формируется за счёт акций, которые могут быть получены в будущем. Их передача зависит от реализации амбициозных целей, таких как создание поселения людей на Марсе и строительство центров обработки данных в космосе.
Даже без учёта этих акций состояние Маска уже вплотную приблизилось к отметке в $1 трлн. Если стоимость акций SpaceX вырастет до $140, он будет официально считаться триллионером и без дополнительных условий.
В настоящее время состояние Маска сопоставимо с совокупным капиталом следующих четырёх богатейших людей мира — сооснователей Google Ларри Пейджа и Сергея Брина, основателя Amazon Джеффа Безоса и основателя Oracle Ларри Эллисона.
Отметим, что в последние годы SpaceX активно инвестировала в проекты в сфере искусственного интеллекта и с начала 2023 года сообщила об убытках примерно на $13 млрд.