Hansı sahədə çalışan şəxslərin pensiyası arta bilər? - "Yüz mindən çox vətəndaşı əhatə edəcək"
Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov Azərbaycanda işləyən pensiyaçı vətəndaşların pensiya kapitalından istifadəsinin dörd ildən bir olmaqla üç dəfə hesablanmasını təklif edib. O bildirib ki, işləyən pensiyaçıların sayının 190 minə yaxın olduğunu nəzərə alsaq, bu dəyişiklik xeyli sayda vətəndaşın pensiyasında artımlara səbəb olacaq. Mövcud qanunvericiliyə görə, bu, altı ildən bir olmaqla ümumilikdə iki dəfə hesablanır.
Maraqlıdır, görəsən, sözügedən təklif qəbul olunarsa, hansı sahədə çalışan şəxslərin pensiyalarında artımlar olacaq?
Məsələ ilə bağlı Oxu.Az-a danışan iqtisadçı Rəşad Həsənov bildirib ki, mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq, vətəndaş pensiya hüququ əldə etdikdən sonra belə əmək fəaliyyətini davam etdirə bilər:
O bildirib ki, bununla bağlı dövlət sektorunda müəyyən məhdudiyyətlər var. Bir sıra fəaliyyət sahələri üzrə 65 yaşını keçmiş şəxslər məcburi qaydada işdən kənarlaşdırıla bilərlər. Lakin elmi fəaliyyət, tədqiqat sahələrində işləyənlərə, müəllimlərə, həkimlərə güzəşt edilir. Özəl sektorda yaş məhdudiyyəti, demək olar ki, yoxdur və şəxslərin işdən çıxarılmasına heç bir əsas yaranmır. Həmin vətəndaşın işdən azad olunmasına dair qərar rəhbər tərəfindən müəyyənləşdirilir.
Qüvvədə olan qanunvericiliyə görə, çalışan vətəndaş pensiya hüququ əldə etdikdən sonra altı ildən bir ödədiyi sığorta haqqına görə pensiya kapitalı yenidən hesablanır. Həmin məbləğ də onun pensiyasının üzərinə gəlir. Təklifdə isə qeyd olunur ki, bu hesablama dörd ildən bir aparılsın. Bu da pensiyanın təkrar hesablanmasının intensivliyini artıracaq. Baxın, vətəndaş 65 yaşında pensiyaya çıxır, amma işinə davam edir. 71 yaşında onun pensiya kapitalı yenidən hesablanır. Təklif olunur ki, bu, 69 yaşa endirilsin. Ümumilikdə Azərbaycanda 65 yaşdan yuxarı əmək fəaliyyəti ilə məşğul olanların say etibarı ilə çəkisi azdır. Burada söhbət təxminən 800 min nəfərdən gedir. Lakin indiki qaydada 71 yaşdan sonra təkrar hesablanma aparılsa, həmin şəxslərin sayı 400 minə düşəcək".
Ekspert bildirib ki, təklif edilən mexanizm səmərəli hesab olunur:
"Pensiya kapitalı şəxsin əməkhaqqısından tutulan məbləğ əsasında formalaşdırıldığından bu, onun bir növ mülkiyyət hüququnu yaradır. Təklif qəbul olunarsa, daha çox özəl sektorlarda çalışanların pensiyasında artımlar ola bilər. Çünki sözügedən müəssisələrdə yaş həddi yoxdur. Bu, dövlət sektorunda çalışanlara da şamil oluna bilər. Burada isə vəziyyət fərqlidir. Məsələn, səhiyyə sahəsində çalışanların maksimal yaş həddi yoxdur. Həmçinin elmi-tədqiqat sahələrində çalışanlara da eyni münasibət tətbiq olunur. Bir sıra dövlət və hakimiyyət orqanlarında çalışanlar da bu qəbildəndir".

Депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов предложил увеличивать количество перерасчётов пенсионного капитала у работающих пенсионеров в Азербайджане с двух раз в шесть лет до трёх раз с интервалом в четыре года. Он отметил, что с учётом того, что количество работающих пенсионеров приближается к 190 тысячам, данное изменение приведёт к значительному увеличению пенсий у большого числа граждан. По действующему законодательству перерасчёт осуществляется всего дважды с интервалом в шесть лет.
Интересно узнать, в каких сферах деятельности у граждан произойдут прибавки к пенсиям, если данное предложение будет принято?
По этому вопросу агентству Oxu.Az рассказал экономист Рашад Гасанов, отметив, что согласно действующему законодательству граждане могут продолжать трудовую деятельность даже после получения пенсионного права:
Он отметил, что в государственном секторе существуют определённые ограничения. В ряде сфер деятельности лица старше 65 лет могут быть обязаны покинуть работу. Однако в областях науки, исследований, а также для преподавателей и врачей предусмотрены льготы. В частном секторе возрастных ограничений практически нет, и основания для увольнения отсутствуют. Решение об увольнении такого сотрудника принимается руководством.
Согласно действующему законодательству, пенсионный капитал работающего пенсионера пересчитывается повторно каждые шесть лет на основе уплаченных им страховых взносов, и эта сумма добавляется к пенсии. В предлагаемом законопроекте указано, что пересчёт должен осуществляться каждые четыре года. Это увеличит частоту перерасчётов пенсии. Так, гражданин выходит на пенсию в 65 лет, но продолжает работать. В 71 год его пенсионный капитал пересчитывается повторно. Предлагается снизить этот возраст до 69 лет. Численность работающих лиц старше 65 лет в Азербайджане относительно невелика — около 800 тысяч человек. Однако при нынешних правилах перерасчёт с 71 года снижет их численность до 400 тысяч.
Эксперт назвал предложенный механизм эффективным:
«Пенсионный капитал формируется исходя из суммы страховых взносов, удержанных с заработной платы, что по сути создаёт своего рода право собственности. Если предложение будет принято, то в первую очередь увеличение пенсий коснётся работающих в частном секторе, поскольку там нет возрастных ограничений. Также это может распространиться на государственный сектор, но ситуация там иная. Например, в сфере здравоохранения нет максимального возрастного ограничения. Аналогичный подход применяется и к сотрудникам научно-исследовательских учреждений. Кроме того, к этой категории относятся работники ряда государственных и административных органов».